Pustila napríklad konkurenciu k centrálnemu depozitáru, ktorého poplatky trh stále označuje za veľkú bariéru pre emisie. Oslobodili sa aj príjmy z obchodovania s cennými papiermi na regulovanom trhu, ak ich investor vlastní aspoň rok. A zaviedlo sa i dlhodobé investičné sporenie. Ak má investor príjmy z predaja cenných papierov, ktoré drží v riadnom portfóliu aspoň 15 rokov, majú byť oslobodené od dane z príjmu. Zjednodušiť sa malo vydávanie dlhopisov, niektoré formality už konečne možno urobiť elektronicky. Firmy však na zmeny nereagujú a ani tentoraz o oživení nemôže byť reč.
Len veľmi mierny závan čerstvého vánku naznačujú štatistiky centrálneho depozitára, podľa ktorého sa za ostatné dva roky zvýšili aspoň počty emisií dlhových cenných papierov. A to aj bez započítania štátnych dlhopisov či pokladničných poukážok alebo bankových dlhových cenných papierov, ktoré inak tvoria na slovenskom kapitálovom trhu gro ponuky. Firmy jednoducho naďalej nehľadajú financovanie na kapitálových trhoch, štandardne tak robia v bankách. Bližší im je dokonca i lízing či faktoring ako alternatívna forma financovania. Cenné papiere zostávajú bokom.
Viac v bankách
Nemožno sa čudovať, že väčšina firiem sa pri hľadaní úverových zdrojov zapozerá do bankového spektra. Úrokové sadzby na trhu sú nízke nielen v retaili. Hoci pri korporátnych úveroch banky nezaznamenali taký pád cien ako pri úveroch obyvateľstvu, i tu sú na historicky najnižších hodnotách. Banky podľa Národnej banky Slovenska umiestňujú medzi firmami nové investičné úvery s priemernou úrokovou sadzbou zhruba dve percentá. Len na porovnanie, pred piatimi rokmi bola sadzba dvojnásobná.
Stále skloňovaný začarovaný kruh – malý trh – malý dopyt – málo investorov – malá likvidita – sa odráža aj v nízkom počte emisií
Dopyt podnikov po úveroch podľa centrálnej banky vlani stúpol, a to plošne vo všetkých odvetviach, ukázala sa potreba investícií. Banky pritom zmierňovali takmer všetky podmienky, či už išlo o výšku, splatnosť alebo maržu poskytnutých úverov. Stále vedia byť rýchlejšie a administratívne menej náročné, ako by si žiadala príprava emisie cenných papierov. Aj v prípade korporátnych úverov podobne ako pri tých obyvateľstvu Slovensko v Európe vyčnieva. V polovici krajín eurozóny podnikom klesali, na Slovensku ukázali jeden z najrýchlejších rastov. Banky vlani poskytli nefinančným spoločnostiam zhruba 8,5 miliardy nových úverových zdrojov.
Eurovea je jedným z projektov, za ktorými je veľká emisia dlhopisov. Zdroj: Maňo Štrauch
Centrálny depozitár cenných papierov SR (CDCP) v minulom roku zaregistroval mimo štátnych a bankových cenných papierov dlhové cenné papiere za čosi viac ako 40 miliónov eur. Objem nových majetkových cenných papierov bol väčší, dosiahol temer 213 miliónov eur. Kým Tatra banka ako jedna z bánk, ktorá korporátnym klientom pomáha s emisiami cenných papierov, tvrdí, že jej klientela nijako nezvyšuje dopyt po financovaní cez cenné papiere, aspoň náznak života avizuje Slovenská sporiteľňa.
„Pri emisiách v objeme do 50 miliónov eur vidíme mierne rastúci záujem o takýto druh financovania,“ hovorí Róbert Herbec z oddelenia bilančných investícií v Slovenskej sporiteľni. Záujem o väčšie emisie nezaznamenali. „Predpokladám, že v budúcnosti pôjde skôr o refinancovanie existujúcich dlhopisov,“ hovorí.
Kto hľadá
Ak firmy hľadajú zdroje na kapitálovom trhu, stojí za tým
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?