Nízke zhodnotenie sa prejaví na nižšej nasporenej sume, čo sa zase odrazí na výške budúceho dôchodku. Ak by si napríklad niekto mesačne vkladal počas 30 rokov na dôchodkové sporenie 30 eur mesačne, pri jednopercentnom ročnom zhodnotení bude mať na konci celkovo 12 590 eur. V prípade, že by zhodnotenie bolo dvojpercentné, nasporil by 14 762 eur. A ak by bolo trojpercentné, výsledná suma by dosiahla 17 404 eur.
Vysoké poplatky
Maroš Ovčarik z portálu Finančný kompas tvrdí, že za rozdielne zhodnotenie v druhom a treťom pilieri môže aj výška poplatkov za správu fondu. „V treťom pilieri je tento poplatok o percento vyšší ako v druhom a to ovplyvňuje aj zhodnotenie, ktoré zohľadňuje aj náklady, teda poplatky,“ vysvetľuje.
Dôchodkové spoločnosti si v druhom pilieri môžu pýtať správcovský poplatok v maximálnej výške 0,3 percenta. V treťom pilieri je to v tomto roku 1,3 percenta. Ide o ročný poplatok, ktorý sa platí z celého objemu majetku. Kým v druhom pilieri všetky spoločnosti účtujú klientom maximálny poplatok, v treťom niektorí správcovia pýtajú pri vybraných fondoch nižšie poplatky.
Tomáš Virdzek z Výskumného a inovačného centra Ekonomickej fakulty Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici hovorí, že odplata za správu príspevkových doplnkových dôchodkových fondov je pre správcov v treťom pilieri absolútne najdôležitejšou výnosovou položkou. „Z pohľadu správcov teda platí, že čím je vyššia, tým je to pre ziskovosť ich biznisového modelu lepšie. Na druhej strane je tento typ odplaty najviac dôležitý aj pre sporiteľov. Avšak úplne opačným smerom,“ dodáva. Samozrejme, čím nižší poplatok sporiteľ zaplatí, tým vyšší výnos dosiahne.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?