Viac než dvanásť rokov väzenia za opakované prechovávanie marihuany, 19-ročný trest za falšovanie zmeniek a pätnásť rokov za sprostredkovanie vraždy. Trestné sadzby sú dnes na Slovensku značne neproporčné, pričom prax ukazuje, že ich treba komplexne prehodnotiť. Štát často strieľa od pása, napríklad oveľa prísnejšie trestá ekonomickú kriminalitu, pri ktorej sa posudzuje aj výška škody, než násilnú trestnú činnosť. Ministerstvo spravodlivosti tento rok plánuje urobiť detailnú revíziu, viac budú pykať členovia organizovaných skupín či nepoučiteľní násilníci. Otázne je, či sa rezortu podarí presadiť aj zmenu politiky pri návykových látkach.
Téma marihuany je aktuálna už celé roky. Pomerne aktívna bola v tejto súvislosti bývalá šéfka rezortu spravodlivosti Lucia Žitňanská, no jej návrh takzvanej dekriminalizácie zahŕňal aj prechovávanie tvrdých drog, a preto bol pre vtedajšiu vládu príliš odvážny. O niečo konzervatívnejší nápad predložil jej nástupca v kresle ministra spravodlivosti Gábor Gál, no ani on nepochodil. Otázne je, či nájde dostatočnú zhodu súčasná vládna zostava, viaceré strany sa totiž hlásia skôr ku konzervatívnemu táboru.
Zmena legislatívy by pritom bola viac než vhodná. Trestný zákon je dnes neúprosný, namiesto prevýchovy posiela ľudí, ktorí sa opakovane previnia, do väzníc na dlhoročné tresty. Problémom sú často aj podmienečné tresty v prípade mladistvých, ktoré im pre zmenu zahatajú cestu k lepšej budúcnosti. Podľa odborníkov, ktorých TREND oslovil, by mohlo pomôcť výraznejšie využívanie alternatívnych trestov, napríklad dohľad probačných a mediačných úradníkov.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?