Európsky priemysel prechádza významnými zmenami. Tie nútia firmy čoraz viac inovovať a pracovať efektívnejšie. Týka sa to nielen výrobného sektora, ktorý sa okrem digitalizácie snaží využívať aj nové technológie Priemyslu 4.0.

Ešte viac budú firmy narážať na trend digitalizácie a prijímať pokročilé technológie, ako sú umelá inteligencia, internet vecí či robotika, ktorá sa už stáva bežnou praxou. To všetko bude v roku 2024 kľúčové v európskom priemysle pre udržanie globálnej konkurencieschopnosti.

Proaktívne plánovanie

Výrobný priemysel, ktorý bol pravdepodobne jedným z najviac postihnutých odvetví pandémie, veľmi utrpel nedostatkom pracovných síl, prerušením dodávateľského reťazca a neistým hospodárskym prostredím.

V mnohom sa jeho situácia dodnes nezmenila a všetko nasvedčuje tomu, že bude pretrvávať aj v nasledujúcom roku. Ako potvrdzuje nadnárodná spoločnosť Expense Reduction Analysts (ERA), výrobu, ktorá je jedným z najväčších sektorov v priemysle, nečaká optimistický scenár.

„Existujú kľúčové trendy, ktoré treba zohľadniť vo výrobnom priemysle a ktoré sa dajú napriek pokračujúcemu negatívnemu vývoju premeniť na príležitosti pre rast firiem,“ tvrdí Robert Balheim, partner spoločnosti ERA.

Podobne ako v roku 2023 bude mať zrejme väčšina výrobcov problémy so získavaním kľúčových materiálov a komponentov, a to aj v budúcom roku. Predpokladá sa však, že v roku 2024 sa tlak na dodávateľské reťazce o čosi zmierni.

Zlepšené výrobné kapacity, ako aj zvýšená prepravná kapacita pomôžu obnoviť rovnováhu dodávateľských reťazcov. Firmy v Európe však napriek tomuto stavu budú musieť získať konkurenčnú výhodu. V mnohom stačí zlepšovať plánovanie podniku.

Takzvané proaktívne plánovanie má predchádzať nepredvídateľným rizikám a bude nevyhnutné pri efektívnom riadení dodávateľského reťazca.

Výzvou výrobného sektora však bude v roku 2024 zamestnanosť a pracovná sila. V ostatnom období zaznamenal sektor výrazný nárast počtu výpovedí v porovnaní s obdobím pred pandémiou. Zamestnanci totiž pri rekordnej inflácii a raste cien hľadali nové pracovné príležitosti.

Tento trend by mohol pokračovať aj v roku 2024. Firmám sa tak do budúcna odporúča zlepšiť proces príjmu do zamestnania či poskytovať zamestnancom priebežné školenia a pod vplyvom nových technológií aj rekvalifikačné programy.

Práca sa zmení

Efektívnejší priemysel si však vyžiada nové prístupy a využívanie inovatívnych prístupov. Ekonomický rast a konkurencieschopnosť tak budú v roku 2024 ešte viac prepojené s tým, ako krajiny a firmy dokážu využívať dáta a nové technológie.

Dáta sú nevyhnutné pri vývoji umelej inteligencie a prechode firiem na digitalizáciu. Vo výrobe sa to týka napríklad strojového učenia. Aj na Slovensku je však stále veľká skupina spoločností, ktoré umelú inteligenciu či automatizáciu procesov ešte nepoužívajú.

Za priemerom EÚ pritom stále zaostávame. Umelá inteligencia navyše revolučne mení fungovanie nielen samotných podnikov, ale aj celých odvetví.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa