Trenčiansky samosprávny kraj patrí medzi menšie slovenské kraje, svojou rozlohou zaberá 9,2 percenta krajiny. Rozprestiera sa na severozápade, na juhu susedí s Trnavským a Nitrianskym krajom, na východe s Banskobystrickým, na severe so Žilinským krajom. Jeho západná strana sa opiera o Českú republiku. Kraj sa člení na 9 okresov: Bánovce nad Bebravou, Ilavu, Myjavu, Nové Mesto nad Váhom, Partizánske, Považskú Bystricu, Prievidzu, Púchov a Trenčín.
Keď sa povie cestovný ruch, na svoje si v kraji prídu malí aj veľkí, milovníci kultúry či prírody, ale aj turistickí nadšenci a športovci. Dominantami Trenčianskej župy sú nepochybne Trenčiansky hrad, Bojnický zámok či Mohyla generála M. R. Štefánika. Okrem kultúrnych pamiatok si turisti v kraji môžu vychutnať prírodné krásy ako sú Manínska tiesňava, Biely vrch, Bučkova jama a mnoho iného. Kraj sa pýši rozsiahlou cyklistickou infraštruktúrou, ktorá sa každým rokom rozrastá.
Na bicykli od Trenčína po Zlín
Trenčianska župa kladie dôraz na rozvoj cykloturizmu v rámci celého regiónu. Dôkazom je jej spolupráca so susedným Zlínskym krajom v Českej republike. Cyklotrasa, ktorá vznikla v rámci projektu Na bicykli po stopách histórie spája nielen dve krajiny, dva kraje a dva hrady, ale ponúka aj zaručenú zábavu pre rôzne skupiny cyklistov, od najmenších či začiatočníkov až po tých, ktorí obľubujú náročnejší terén. Tento cyklisticky atraktívny projekt za takmer 2,5 mil. eur sa župe podarilo zrealizovať vďaka financiám z operačného programu Interreg V-A SK-CZ a župného rozpočtu. Na slovenskej strane má viac ako jedenásť kilometrov.
Dĺžku trasy, prepojenie cyklistiky s turistikou či načasovanie uľahčujú smart prvky, ktoré dopĺňajú neustále rozrastajúcu sa cyklistickú infraštruktúru. Takýmito pomocníkmi sú cyklopointy na trasách slovenskej strany.
Jedným z nich je interaktívny kiosk pri letnom kúpalisku v meste Nemšová, kde si cyklisti vďaka navigačnej aplikácii interaktívneho panelu jednoducho naplánujú náročnú či menej náročnú trasu za krásami Trenčianskeho a Zlínskeho kraja. Na výber je 20 cieľov na slovenskej a 20 na českej strane. Stačí označiť bod záujmu a vydať sa na cestu. Krajská organizácia cestovného ruchu Trenčín región do interaktívneho kiosku investovala 34-tisíc eur.
Župa podporuje zelenú dopravu a investuje do budovania cyklochodníkov. Koncom januára slávnostne poklepali základný kameň úseku Vážskej cyklomagistrály medzi Ladcami a Púchovom, čoskoro sa začne výstavba úseku medzi Považskou Bystricou a hranicou Žilinského samosprávneho kraja, povolenie má aj na úsek Nemšová – Dubnica nad Váhom – Ladce.
Cieľom Vážskej cyklomagistrály je vybudovanie približne 100 kilometrov samostatnej cyklistickej komunikácie. Aktuálne je zhotovených 38,7 kilometra a v procese budovania je ďalších 23,3 kilometra úseku. Ako informuje kraj, cyklotrasa prinesie možnosť prepojenia významných zamestnávateľov v kraji s ťažiskami osídlenia.
Hradné zrúcaniny cez „okno“ do minulosti
Ako asi vyzerali hrady počas svojej najväčšej slávy? Ukážu to grafické infopanely, ktoré sa Trenčiansky kraj rozhodol nainštalovať v blízkosti siedmich hradných zrúcanín – Beckova, Čachtického hradu, Ledníc, hradov Tematín a Vršatec, Považského a Trenčianskeho hradu.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?