Takmer rok trvajúci proces mala podľa médií brzdiť predovšetkým hŕstka vlastníkov pozemkov, pod ktorými sa starý priemyselný odpad nachádza. Očividne využili každú možnosť, ako sanáciu zastaviť alebo oddialiť. Pretože očakávania boli zrejme väčšie ako možnosti štátu. A aj vďaka tomu stavebné konanie trvalo strašidelne dlhý čas. A pri záťaži takéhoto charakteru je dôležitý každý jeden deň.

Toxickú skládku vo Vrakuni v žiadnom prípade nemožno považovať za lokálny problém mestskej časti či mesta Bratislavy. Ide o tikajúcu bombu v blízkosti nášho najväčšieho prírodného bohatstva – vôd Žitného ostrova. A ak sa záťaž v najbližších rokoch nepodarí sanovať, účet si vieme všetci predstaviť.

Nezostáva, než veriť, že úmorné stavebné konanie je poslednou epizódou toxickej zákopovej vojny, ktorá neohrozuje len zúčastnených, ale širokú verejnosť. A rovnako treba dúfať, že sanácia skládky vo Vrakuni zostane naďalej prioritou envirorezortu. Pretože je skutočne najvyšší čas, aby sa dlhá a komplikovaná cesta úspešne skončila. 

Na snímke minister životného prostredia SR Ján Budaj (OĽANO) počas tlačovej konferencie na tému Historická dohoda o ochrane pralesov. Aktivisti z mimovládnych organizácií odovzdali do rúk ministra petičné hárky s takmer 31-tisíc podpismi za vyhlásenie prírodnej rezervácie Pralesy Slovenska 17. septembra 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Národné parky bez šance: súboj Budaja a Mičovského neveští nič dobré

Štyri roky sa ministerstvo životného prostredia vari každý deň zaoberalo sanáciou tejto záťaže. Zodpovednosť za záťaž prevzalo na konci roka 2016 a od tohto dátumu sa podarilo spraviť viac ako za celé desaťročia. Na stole je sanačný projekt, ktorý prešiel nezávislou odbornou oponentúrou. Vytvoril sa plán prác, zaistili sa potrebné financie, prebehlo posudzovanie vplyvov na životné prostredie, územné konanie a dokonca aj prvá fáza sanácie – podrobný geologický prieskum. A dnes máme za sebou, vďakabohu, aj stavebné konanie. Pevne verím, že práce sa už čoskoro začnú. 

Trendom dnešných dní je na záver kritizovať. Nerád podlieham trendom. Preto by som rád ocenil každého, kto sanáciu podporoval, často aj vtedy, keď nemusel. Predovšetkým drvivú väčšinu vlastníkov, ktorí okamžite pochopili, že keď ide o zdravé životné pro-stredie, osobné aspekty musia ísť bokom. A rovnako 101 poslancov, ktorí v roku 2018 podporili novelu zrýchľujúcu proces sanácií. Aj vďaka tomu sa veci vo Vrakuni – a nielen tam – môžu stále hýbať dopredu.

László Sólymos
Absolvoval Strojnícku fakultu SVŠT v Bratislave, získal titul Ing. V roku 2009 sa podieľal na založení strany MOST – HÍD. Od roku 2010 pôsobil ako poslanec Národnej rady SR. Vo voľbách roku 2016 bol opäť zvolený za poslanca parlamentu. 23. marca 2016 bol vymenovaný do funkcie ministra životného prostredia, kde pôsobil až do svojho odstúpenia v januári 2020.
Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora