Najväčší nepriateľ je priateľ
V roku 1980 stojí švédsky tenista Björn Borg pred jednou z najväčších výziev svojej tenisovej kariéry. V Londýne bojuje o piaty wimbledonský titul v rade. Jeho súperom je excentrický Američan John McEnroe. Ide o dvoch športovcov s absolútne odlišnými osobnostnými črtami, na čom sa snažia postaviť svoje príspevky aj svetoví novinári, ktorí ich neustále dávajú do konfrontácie a polohy najväčších antagonistov. Kým Borg je pre nich chladný a neemocionálny Švéd, Američana, ktorý veľmi často stráca nervy a nadáva publiku aj rozhodcom, nazývajú nespratným faganom.
Z rivalov sa stali najlepší priatelia (Borg / McEnroe). Zdroj: Profimedia.cz
Škandinávsky koprodukčný film Borg/McEnroe sa v retrospektívach pozerá aj na to, ako sa obaja športovci dostali k tenisu a čím si pri svojej ceste na vrchol prešli, čo formovalo ich prístup k športu aj k životu. Stereotypy, ktoré sa o nich snažia šíriť novinári, majú pritom ďaleko od reality. Obaja sú skôr obeťami vlastnej kariéry a aj preto vyznieva film aj ako zamyslenie sa nad cenou úspechu.
Príznačná je v tomto smere úplne posledná scéna, v ktorej sa šampióni stretávajú na letisku, kde spolu prehodia niekoľko slov a divákom je zrejmé, že jeden druhého dokážu pochopiť oveľa viac než ktokoľvek iný. Napokon, v reálnom živote sa z nich stali najlepší priatelia, dokonca Švéd sa stal krstným otcom jedného z Američanových detí. Je len škoda, že Borg skončil s tenisom de facto už v roku 1983, keď mal len dvadsaťšesť rokov.
Zaujímavosťou je, že obaja tenisti sa vo svojej kariére stretli na zápasoch oficiálnych ATP turnajov presne štrnásťkrát. A ktorý bol lepší? Ťažko povedať. V počte výhier si sú rovní.
Mužsko-ženské výmeny
Ďalší film z tenisového prostredia Súboj pohlaví zachytáva nielen legendárny zápas medzi Billie Jean Kingovou (Emma Stone) a Bobbym Riggsom (Steve Carell), ale rieši aj širšiu tému rodovej nerovnosti medzi mužmi a ženami v športe. Tie sa vzbúria, keď organizátori jedného turnaju ohlásia, že odmena pre najlepšiu hráčku bude osemnásobne nižšia ako pre mužského víťaza, a to pri porovnateľnom množstve predaných vstupeniek. Tenistky na čele s Billie Jean Kingovou si preto založia svoj vlastný turnaj a dokonca si nájdu aj sponzora – výrobcu cigariet, za čo ich tenisová asociácia následne vylúči zo svojich radov.
Protireakciou na sformované hnutie je výzva bývalého šampióna, vtedy 55-ročného Bobbyho Riggsa, ktorý osloví Kingovú na vzájomný duel, aby jej dokázal, že ženský tenis na úroveň mužského nesiaha. Tenistka síce odmietne, ale na háčik šovinistu sa chytí iná hviezda, Austrálčanka Margaret Courtová. Tá s Riggsom potupne prehrá oba sety so skóre 6 : 2 a 6 : 1. A vtedy sa ponuku tenistu rozhodne prijať aj Kingová, výsledkom čoho je o štyri mesiace neskôr legendárny zápas zo septembra roku 1973 nazvaný aj ako druhý súboj pohlaví.
Film režisérskej manželskej dvojice Valerie Farris a Jonathan Dayton je natočený svižným tempom, výmeny medzi postavami skáču v rovnakom temporytme ako tenisové loptičky na kurte.
Vyrovnanie mužských a ženských prémií v rámci turnajov veľkej tenisovej štvorky nastalo najskôr na turnaji US Open, a to práve v roku 1973. Posledným Grand Slamom, ktorý v otázke odmien zrovnoprávnil obe pohlavia, bol až v roku 2007 britský Wimbledon.
Ali (2001) / šport box
MUHAMMAD ALI
Zdroj: Gettyimages.com
Film zachytáva život legendárneho boxera v rokoch 1964 až 1974, od jeho prvého titulu v ťažkej váhe cez konvertovanie na islam, odobratie boxerskej licencie kvôli odmietnutiu nastúpiť do vojny vo Vietname až po návrat do arény a opätovné získanie majstrovského titulu. Herec Will Smith v hlavnej úlohe bol za svoj výkon nominovaný na Oscara.
Rivali (Rush, 2013) / šport Formula 1
NIKI LAUDA
Zdroj: Gettyimages.com
Športová dráma sa sústredí na rivalitu medzi pretekármi F1 Britom Jamesom Huntom a Rakúšanom Nikim Laudom v sezóne 1976. O víťazovi mala rozhodnúť Veľká cena Japonska, v ktorej sa Lauda napokon rozhodol pre nečakaný krok. Vďaka hlasom 385-tisíc filmových fanúšikov na portáli IMDB.com sú Rivali 193 najlepším filmom histórie.
Race (2016) / šport atletika
JESSE OWENS
Zdroj: Profimedia.cz
Hlavným hrdinom filmu s dvojznačným názvom (race ako závod aj rasa) je afroamerický bežec a skokan do diaľky Jesse Owens, ktorý v roku 1936 vyhral štyri zlaté medaily na Olympijských hrách v Berlíne. Akciu poznačila rasová propaganda Hitlerovho Nemecka. Film získal štyri ceny kanadskej filmovej akadémie vrátane ceny pre najlepšieho herca.
Seabiscuit (2003) / šport dostihy
SEABISCUIT
Zdroj: Profimedia.cz
Seabiscuit bol anglický kôň, ktorý v tridsiatych rokoch minulého storočia patril k najlepším závodným žrebcom v Amerike. Jeho začiatky boli slabé, ale postupne sa dostal medzi dostihovú špičku a v čase Veľkej hospodárskej krízy sa stal miláčikom národa. Film Garyho Rossa bol nominovaný na Oscara v siedmich kategóriách vrátane ceny za najlepší film roku.