No ani odpoveď Carga nie je náhodná. Štátne podniky skôr neochotne zverejňujú podrobnosti o svojom hospodárení, odpovedajú na infožiadosti či otázky, aké pravidlá majú pre výber zamestnancov. Odhalila to posledná analýza Transparency International Slovensko (TIS). Keď v roku 2015 skúmali transparentnosť v spomínaných oblastiach pri 81 nielen štátnych, ale aj stopercentne vlastnených podnikoch samospráv, hodnotením prešlo len 40 percent spoločností.

Dlhodobé hospodárenie štátnych podnikov pritom nie je až také zlé. Aj keď nedokážu konkurencii čeliť tak zručne ako súkromné podniky. Platí to minimálne pri tridsiatke najvýznamnejších firiem, na ktoré svoju analýzu sústredil TREND v spolupráci so spoločnosťou Finstat. Aktíva, teda majetok týchto firiem, od roku 2009 v zásade rástli. A aj keď sumárne sa to o ziskovosti už povedať nedá, minimálne sa podarilo skresať počet stratových firiem z pôvodnej polovice na každú tretiu.

Slovenské blue chipsy

Analýza cielila na najvýznamnejšie štátne podniky – či už veľkosťou, ziskom, zamestnanosťou, oblasťou pôsobenia, ale aj tie, ktoré sa najčastejšie v minulosti spájali s rôznymi kauzami. Sledované obdobie je ohraničené rokom 2009, odkedy sú na internete dostupnejšie finančné údaje.

Ak sa hodnotí hospodárenie podniku, spravidla sa najskôr pozornosť obráti na jeho aktíva, tržby a zisk. Suma aktív, zjednodušene majetku vybraných 30 štátnych firiem by od roku 2009 neustále rástla, nebyť akcionárskych zmien okolo SPP. Práve zmeny v tomto jedinom podniku spôsobili v roku 2014 viditeľný pokles aktív za celú tridsiatku – o 1,2 miliardy eur.

Toto je 30 top štátnych firiem. Zisk nie je všetko

Zdroj: SITA / Marián Peiger

V skratke: Po tom, čo v roku 2013 český Energetický a průmyslový holding (EPH) odkúpil 49-percentný podiel v podnikoch okolo SPP od bývalých nemecko-francúzskych akcionárov, následne ďalší rok štát získal stopercentný podiel v samotnom SPP. No EPH ostala manažérska kontrola vo firmách Eustream, SPP – distribúcia a ďalších. Pre SPP táto operácia znamenala vo výsledku pokles finančného majetku v roku 2014 o 5,4 miliardy eur.

Napriek tomuto vplyvu sa majetok za celú top tridsiatku hýbe približne pri 25 miliardách eur. Aj keď ide o sumu, ktorú by tromfol ktokoľvek z rebríčka 20 najbohatších ľudí sveta, predsa len je to nepredstaviteľný balík. A práve SPP je spolu s Národnou diaľničnou spoločnosťou jeho najhodnotnejšou časťou. Majetok SPP dosiahol ku koncu roka účtovnú hodnotu takmer 3,3 miliardy eur, pri diaľničnej spoločnosti to bolo až 8,7 miliardy eur.

Tržby v poklese

Čo sa týka tržieb celej vzorky, tu je trend opačný ako pri majetku. Zárobky štátnych podnikov v zásade klesajú. Ešte v roku 2009 top štátne podniky generovali tržby nad piatimi miliardami, ku koncu roka 2016 to už bolo o celú miliardu menej. Na ilustráciu, Sociálnej poisťovni by to stačilo na výplatu všetkých dôchodkov a ďalších dávok na zhruba pol roka.

Optimistickejšie to nevyzerá ani so ziskovosťou. Z posledných ôsmich rokov bol najlepším 2011 a potom 2015. V oboch prípadoch celú vzorku potiahol SPP.

Toto je 30 top štátnych firiem. Zisk nie je všetko

Jadrová a vyraďovacia spoločnosť, a.s. Zdroj: Maňo Štrauch

„Niektoré z firiem boli počas celého sledovaného obdobia v strate. Napríklad Železničná spoločnosť Slovensko či Jadrová energetická spoločnosť Slovenska. Naopak, počas celého obdobia boli každoročne v zisku napríklad Transpetrol a Jadrová a vyraďovacia spoločnosť,“ konštatuje Monika Ondrušeková, finančná analytička spoločnosti FinStat.

Podľa dát z roku 2016 bola väčšina sledovaných štátnych firiem zisková.

Toto je 30 top štátnych firiem. Zisk nie je všetko

Zdroj: Trend.sk

Len zisk nestačí

Analytik inštitútu INESS Radovan Ďurana upozorňuje, že hodnotenie situácie v podniku len podľa zisku nemusí poskytnúť reálny obraz. Niekedy napríklad musí podnik štátu 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa