Asistentky prídu o prácu – ak budú horšie než Google

Samozrejme, že to nie je len o Googli. Je tu Twitter, tripadvisor a mnoho ďalších, ktorí budú v budúcnosti našimi asistentmi. Ak budú asistentky vedieť len to, čo si dokážete vygoogliť či zariadiť jedným klikom, nebudú potrebné... Ľudia budú stále potrební. Ale musia byť lepší než roboty alebo Google.

Top 5: Čo ovplyvní svetovú ekonomiku v roku 2014?

Článok vychádza v 56-stranovej prílohe Slovensko a svet 2014, ktorá je súčasťou koncoročného vydania týždenníka TREND 50-51/2013, dostupného na stánkoch, digitálnych kioskoch AppStore a Play Store (aplikácia TREND) a v našom e-shope.

Cloud

Počítač už nebude miesto, kde máte všetko uložené. Menej dát vo vašom počítači, väčšina uložená na serveroch iných firiem, ktoré navštevujete cez webový prehliadač – to je „cloud“. To, že máte zriadený cez web mail, fotografie dávate na Facebook, je len začiatok. Okrem našich mailov budú čoraz viac na externých serveroch firiem dáta a pridáva sa aj verejná správa.

Veľké dáta a z nich tvorené predpovede

Keď už tie dáta niekde budú, ponúka sa možnosť so súhlasom vlastníka, a vlastne aj v jeho záujme, modelovať ich. Bujnie tak sektor modelárov, ktorí z dát pacientov vedia nemocnici povedať, aká je pravdepodobnosť, že sa jej klient vráti a trebárs aj kedy. Škole povedia, s akou pravdepodobnosťou sa jej absolvent uplatní na trhu práce alebo napríklad cez senzory na diaľnici a zvuky áut sa dá rátať miera stavu/opotrebenia plochy cesty. Kedysi celý tím oceňoval produkt, robil marketing – teraz to bude vedieť softvér z dát.

Mobil + dáta

Volať niekoho a platiť za to, to fakt nie. Budúcnosť je v jednoduchej a lacnej dátovej tarife chytrého mobilu. To vám postačí. Budete mailovať a četovať cez špeciálne programy, prípadne si zavoláte zadarmo cez programy výrobcov systémov, na ktorých váš mobil pobeží. Je jasné, že sa telekomunikační operátori budú brániť, zdržiavať, ale príde to.

Komunita

Na úspech bude potrebná ochota vziať na seba riziko a byť súčasťou komunity ľudí na získanie financií. Ironman Elom Musk bol schopný krachujúcu Teslu premeniť na hit len vďaka jeho ochote riskovať a financovanie našiel vďaka komunite investorov jemu najbližších, ktorí ho poznali a verili mu. Banky budú dosť regulované a do riskantných projektov ani nebudú môcť ísť. Stanford, Berkley chrlia absolventov. Mnohí z nich sa stávajú milionármi. Peniaze potom dávajú dobrovoľne späť škole alebo spolufinancujú nové firmy absolventov. Tak vzniká komunita. Peniaze sa tam točia. A Silicon Valley na tom rastie. Na to je potrebná kultúra prijímania aj neúspechu, jednoducho nie každý nápad sa vydarí a spoločnosť vás hneď neodpíše – to sú hlavné rozdiely oproti Európe, preto má Silicon Valley drive. Tu platia kreatívne deštrukcie. Ani Silicon Valley nemá záruku, že o 50 rokov nedopadne ako Detroit. Ale teraz, v budúcich piatich rokoch, mu bude patriť svet.

Zhrnutie + úloha vlády

Ak zhrniem, najprv to bol motor, potom elektronika, teraz softvér. To môže zmeniť ekonomiky podobne ako bridlicový plyn v Amerike. A „nakopnúť“ ekonomiky. Povedie to k nižším nákladom. V roku 1975 stál najrýchlejší superpočítač päť miliónov dolárov. Teraz má iPhone podobnú výkonnosť a stojí okolo tisíc dolárov. Toto je kľúč. A potom to bude už len o tom, aké majú dané krajiny konkurencieschopné firmy, aké veľké dáta a komunity na financovanie dokážu využívať a kto bude vedieť zarobiť pre svoj národ. A v neposlednom rade, ako im to tá-ktorá vláda bude kaziť. Vláda nemôže biznisu pomáhať, jej rola je, aby neškodila – keby v roku 2014 pracovala len na chode štátov, súdov a úradov, urobila by najlepšie. Keby...

Autor je investičný riaditeľ Raiffeisenbank ČR.