Anténa vychádza spod lebky a čip v mozgu mu pomáha vnímať farby. Nielen tie z viditeľného spektra, ktoré od narodenia pre dedičnú chorobu rozoznávať nevedel, ale aj ultrafialové či infračervené žiarenie.

Harbissonov príklad ukazuje, že evolúcia ľudského druhu naberá s rozvojom technológií zásadne novú podobu. Ľudia dokážu pomocou strojov veci, o ktorých v minulosti ani nesnívali. Prekonávanie limitov biológie však mení podstatu človeka, myslí si historik Juval Harari. Smerujeme k nadobudnutiu božských schopností a môže to vypáliť rozprávkovo i strašidelne.

Méty nového človeka

Kto by čakal, že kniha Homo Deus (Človek božský) bude plná podobných príbehov ako v úvode článku, môže ostať sklamaný. Publikácia sa zaoberá najmä históriou a súčasnosťou. Nachádza v nich nastavenia a zákonitosti, ktoré budú určovať budúcnosť ľudstva v najbližších sto rokoch. Autor nadväzuje na svoj bestseller Sapiens, keď najprv opisuje úchvatný pokrok ľudstva v oblasti produkcie potravín, medicíny, ekonomiky a vedy. Ten pomohol prekonať alebo výrazne minimalizovať hladomory, epidémie a hrozbu vojen.

Pretrvávajúci konflikt v Sýrii môže vyvolávať dojem, že mier je vo svete stále skôr výnimkou ako pravidlom. Pravda však je, že vojny sú dlhodobo na ústupe a po prvýkrát v histórii viac ľudí umiera na samovraždy ako zbraňami vojakov, teroristov a kriminálnikov. Podobne obezita dnes už zabíja viac ľudí ako hlad.

Už v tomto storočí sa človek stane bohom

Zdroj: Harvill Secker

Čo sú teda méty 21. storočia? Podľa autora prichádza na rad predlžovanie ľudského života až k faktickej nesmrteľnosti, ovládnutie neurológie a biochémie šťastia, ako aj nadľudské schopnosti, ktoré prinesie umelá inteligencia a zbližovanie technológií s biológiou.

Bábätká od dizajnéra

Už dnes je napríklad možné testovať umelo oplodnené ľudské embryá na rôzne genetické predispozície a vyberať si z nich pre tehotenstvo tie najschopnejšie. Takto sa dá IQ detí umelo zvýšiť aj o viac než desať bodov, ako ukazuje výskum britských vedcov z Inštitútu budúcnosti ľudstva na Oxfordskej univerzite. Podobné zásahy budú s rozvojom poznania v oblasti genetického inžinierstva len pribúdať.

„Je tam určite aj tienistá stránka, ale myslím si, že upgrade ľudstva je nevyhnutnosťou. Od prírody sme kutilovia,“ hovorí v aktuálnom americkom vydaní magazínu National Geographic venovanom fenoménu nového človeka bioetička Linda MacDonald Glennová.

Napriek súčasnému medzinárodnému moratóriu na genetické inžinierstvo na ľuďoch ťažko predpokladať, že sa zákaz aplikovania vedeckých poznatkov dlhodobo podarí udržať. Najmä vtedy, ak nové objavy dokážu liečiť závažné dedičné choroby.

Pokrok v predlžovaní ľudského života bude prameniť najmä z tohto ťažko zakázateľného popudu – pretože medzi liečením a zlepšovaním ľudského tela nie je jasná deliaca čiara, vysvetľuje J. Harari. Môže to smerovať až k bodu faktickej nesmrteľnosti, keď sa staré tkanivá či celé orgány budú dať vždy vymeniť za nové. Alebo opravovať pomocou nanorobotov priamo v tele.

Matrix vs. Veľký brat

Okrem večného zdravia ľudstvo zrejme vyrieši aj 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa