Spojené štáty a Čína zostávajú na kolíznom kurze. „Thukydidova pasca“ – v ktorej sa zdá, že vzmáhajúca sa sila je predurčená k stretu s úradujúcim hegemónom – sa zreálňuje. Vážnej eskalácii čínsko-amerického napätia, nehovoriac o vojne, sa však stále dá vyhnúť, čím sa svet ušetrí od katastrofických následkov, ktoré by nasledovali.
Existencia napätia, keď rastúca mocnosť spochybňuje dominujúcu globálnu veľmoc, je prirodzená. Čína však stojí proti USA v momente, keď sa relatívna moc Ameriky oslabuje a keď je odhodlaná zabrániť vlastnému úpadku. Obe strany sú tak čoraz paranoidnejšie zo zámerov toho druhého. Konfrontácia vytláča zdravú súťaživosť a spoluprácu. Čiastočne za to môžu obe strany.
Za prezidenta Si Ťin-pchinga sa Čína stala autoritatívnejšou a posunula sa ďalej smerom k štátnemu kapitalizmu namiesto toho, aby sa pridŕžala konceptu „reformy a otvorenia sa“. S Čínou, ktorá presadzuje čoraz agresívnejšiu zahraničnú politiku, sa územné spory medzi ňou a niekoľkými ázijskými susedmi zhoršili.
Si Ťin-pching obvinil USA, že presadzujú svoju vlastnú agresívnu stratégiu „komplexného obmedzovania a potláčania“. Na druhej strane sa mnohí v USA obávajú, že Čína môže spochybniť americkú strategickú hegemóniu v Ázii, ktorá predstavuje rozhodujúci faktor relatívneho mieru, prosperity a pokroku v regióne od druhej svetovej vojny.
Čínski lídri sa tiež obávajú, že Amerika už nie je verná princípu „jednej Číny“, ktorý je základom čínsko-amerických vzťahov už pol storočia. Nielenže sa Amerika stala menej „strategicky nejednoznačnou“ v otázke, či by bránila Taiwan; rozdúchala aj obavy Číny z obmedzovania posilnením svojich indicko-pacifických aliancií prostredníctvom paktov AUKUS a Quad.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?