Pilotné testovanie obyvateľov na ochorenie Covid-19 na Orave a v Bardejovskom okrese podľa premiéra Igora Matoviča nadmieru splnilo očakávania. V televíznej relácii však zdôraznil aj to, že sa netreba spoliehať iba na štát, ale treba priložiť aj ruku k dielu. V tejto súvislosti preto ocenil prácu a snahu starostov a primátorov, „ktorí len nekritizujú“. „Všetci na Slovensku, každý s inou mierou zodpovednosti a poznania, sme očakávali niečo a všetci sme očakávali skôr výrazne niečo horšie. Všetci môžeme byť nadmieru spokojní,“ povedal I. Matovič. Verí, že pilotné testovanie umožní vychytať problémy, aby krajina zvládla celoplošné testovanie počas ďalších dvoch víkendov. Celkovo sa za tri dni v štyroch najviac zasiahnutých okresoch prišlo otestovať 140 945 ľudí, infekčných bolo 5 594, teda 3,97 percenta. Podľa Úradu verejného zdravotníctva SR sa nákaza stále šíri, najmä v mestách, a objavujú sa nové ohniská. Na otázku, či bude prípadne aj úplný lockdown, premiér novinárom povedal, že to „závisí od všetkých z nás a nášho správania, či to zvládneme aj bez neho“.
Slovensko sa pripravuje aj na brexit bez dohody
Zavedenie cla a zvýšenie administratívnej záťaže po dokončení brexitu by pre slovenské firmy podľa Ministerstva hospodárstva SR mohlo znamenať komplikácie, ale tie nebudú likvidačné. „Dotknuté firmy sa na odchod Spojeného kráľovstva z EÚ pripravujú dlhodobejšie, a to často aj s pomocou vlastných zástupcov priamo v Spojenom kráľovstve,“ uviedlo ministerstvo vo vyhlásení. Na svojej webovej stránke zriadilo osobitnú informačnú platformu pre podnikateľov. Najväčší podiel na exporte Slovenska do Spojeného kráľovstva tvoria automobily, televízne prijímače, automobilové časti a súčiastky a strojárske výrobky.
Sociálne dlhopisy EÚ išli na dračku
Prvá ponuka sociálnych dlhopisov Európskej únie na boj s následkami koronakrízy sa stretla s rekordným záujmom. Celkový dopyt po nich dosiahol 233 miliárd eur a 14-násobne prevýšil ponuku v hodnote 17 miliárd eur. Emisia 10- a 20-ročných dlhopisov odštartovala financovanie programu SURE na podporu zamestnanosti v mimoriadnych situáciách. EÚ predávala 20. októbra 10-ročné dlhopisy v objeme desať miliárd eur a 20-ročné dlhopisy za sedem miliárd eur. Celkový objem programu je sto miliárd eur. Európska komisia plánuje do roku 2026 emitovať dlhopisy až za 850 miliárd eur. Ak bude podobný záujem o konvenčné a zelené dlhopisy, ktoré začne EK emitovať od budúceho roka, dlhopisy EÚ sa podľa analytikov globálne môžu stať konkurenciou amerických vládnych dlhopisov. Podľa investičného experta Petra Chatwella sú plán obnovy a emisie spoločných dlhopisov faktory, ktoré podporujú dôveru v stabilitu a aktíva EÚ. Očakáva, že emisie spoločných dlhopisov podporia euro, ktorého kurz sa na budúci rok podľa neho dostane na šesťročné maximum 1,30 dolára za euro.
Európski investori sú Slovensku zatiaľ verní
Podnikanie Firmy pôvodom z iných európskych krajín sa nechystajú opustiť Slovensko. Podľa prieskumu štyroch obchodných komôr z októbra reaguje 80 percent respondentov na pandémiu znižovaním nákladov. Asi 37 percent plánuje prepúšťať, polovica chce urýchliť svoju digitalizáciu. Za najväčšiu záťaž považuje sedem z desiatich pokles dopytu pre pandémiu, pre 84 percent to predstavuje aj najväčšie podnikateľské riziko v závere tohto roka a pre budúci rok.
-
+ 72 %
Za posledných sedem rokov vzrástla na Slovensku minimálna mzda o 72 percent, kým priemerná mzda o 38 percent a produktivita práce o 19 percent. Minimálna mzda teda rástla 3,8-krát rýchlejšie ako produktivita práce. - Budúca spoločná poľnohospodárska politika EÚ by mala byť pružnejšia, udržateľnejšia a odolnejšia proti krízam, aby farmári mohli aj ďalej zabezpečovať potravinovú bezpečnosť v celej EÚ. Vyplýva to zo stanovísk, ktoré schválil Európsky parlament k reforme po roku 2022.
-
10 %
Organizácie v segmente cestovného ruchu môžu dostať štátnu pomoc na pokrytie fixných nákladov v sume do výšky 10 percent ich tržieb z minulého roka. Podmienkou je, že im v tomto roku klesnú tržby aspoň o 40 percent. - Snem Republikovej únie zamestnávateľov potvrdil vo funkciách doterajšie vedenie na čele s prezidentom únie Miroslavom Kiraľvargom. RÚZ chce presadzovať najmä reformy daňovo-odvodového a vzdelávacieho systému.
-
- 79 %
Letisko M. R. Štefánika v Bratislave vybavilo za deväť mesiacov tohto roka spolu na prílete a odlete 381 829 cestujúcich, čo je medziročne o 79 percent menej. Cargo však prepravilo o 22 percent viac. - Nový zákon o hospodárskej súťaži bude v súlade s európskou judikatúrou používať pojem podnik namiesto doterajšieho pojmu podnikateľ. Jeho návrh predložil Protimonopolný úrad SR. Pojem podnikateľ už nebude naviazaný na právnu subjektivitu, ale v popredí bude „funkčná stránka“ tohto pojmu. V reguláci kartelov nedochádza k významnejším zmenám.
-
49,4
Zložený index nákupných manažérov (PMI) pre eurozónu, ktorý meria aktivitu v priemysle a sektore služieb, v októbri padol na štvormesačné minimum 49,4 bodu, teda do zóny kontrakcie. -
55 %
Prieskum vo viac než 2 200 malých a stredných podnikoch v piatich najväčších štátoch západnej Európy ukázal, že asi 55 percent z nich počíta s ukončením podnikania do septembra 2021, ak sa ich tržby nezvýšia. Do šiestich mesiacov to urobí každý desiaty. -
Čína riadne plní obchodnú dohodu s USA, konštatovalo americké ministerstvo poľnohospodárstva a úrad obchodného zástupcu. Nakúpila už 71 percent dohodnutého objemu poľnohospodárskych produktov z USA.
-
- 12 %
Český Zväz priemyslu zvýšil odhad prepadu HDP v krajine z ôsmich na desať až dvanásť percent. Podľa šéfa zväzu Jaroslava Hanáka sa protiepidemické opatrenia po dodávateľskom reťazci prelievajú až do výrobného sektora.