Bežné parametre možno nie sú úplne najluxusnejšie, ale pridávajú na vlastnostiach, ktoré sa v reálnom živote hodia viac. Moto X Force a CAT S60 sú ako dva elegantné tanky. Jeden má navyše pohľad ako filmový predátor.
Tank medzi smartfónmi
Mobily značky CAT sa stali doslova pojmom a prvou možnosťou pre každého, kto očakával, že mobil mu skôr či neskôr padne na zem. Ešte donedávna to boli výhradne klasické tlačidlové „dumbfóny“. Ale prečo by si aj murár alebo horolezec nemohol pozrieť e-maily, návody na YouTube alebo odfotografovať svoju exteriérovú aktivitu a umiestniť záber na Instagram? Preto má výrobca už tri roky v ponuke aj dotykové Android smartfóny. Bez výrazných kompromisov v odolnosti voči vode, prachu alebo nárazu.
Najnovším prírastkom je vo februári predstavený S60, ktorý je výnimočný, doslova svetový unikát. Je to totiž prvý mobil v histórii so zabudovanou termálnou kamerou. Spoločnosť Flir túto technológiu ponúkla už predvlani. No vtedy to bol iba externý modul pripájaný cez USB. Flir a CAT je celkom logické partnerstvo. Odolné smartfóny sú pre aktívnych používateľov a tí zasa často pracujú v oblastiach, kde sa zíde zistiť tepelný rozdiel.
CAT S60 patrí k najväčším modelom tejto značky. Jeho hrúbka je 12,7 mm, teda takmer dvojnásobok Galaxy S7 alebo Huawei P9. Hmotnosť 214 gramov tiež nepatrí k štandardu. Ale s tým majitelia takýchto telefónov rátajú. Odolnosť z neho priam srší. Obopína ho kovový rám a zadný kryt je z uhlíkových vlákien.
Displej chráni, samozrejme, Gorilla Glass 4. Na vrchnej hrane je malý výrastok. Zrejme si Flir kamera vyžiadala väčšiu plochu. Okrem tohto termálneho objektívu je pod ním aj objektív 13 Mpix kamery a dvojfarebný blesk. Hneď vedľa sú veľmi prakticky riešené dvierka s gumeným rámom, pod ktorými je šachta pre SIM 1 a SIM 2 kombinovanú s micro SD slotom.
Po prvom držaní novinky v ruke sú jasné prvé háčiky. Aspoň pre pravákov. Z neznámeho dôvodu sú na pravej hrane len tlačidlá na zmenu hlasitosti. Hlavný vypínač je na ľavej strane a navyše dosť vysoko. Pri držaní v jednej ruke sa dá ovládať ukazovákom, ale nie úplne pohodlne. Pod ním je programovateľné oranžové tlačidlo, čo je vždy praktický bonus. Nastaviť sa dá na spúšťanie funkcie Push to talk, ale na krátke a dlhé pridržanie môže prebúdzať zariadenie, rozsvietiť svetlo alebo spustiť aplikáciu.
Nasleduje krytka pre micro USB a ďalšia pre 3,5 mm jack konektor. Hoci krytky vyzerajú kvalitne, stále hrozí nie úplné privretie a telefón sa utopí.
Zdroj: CAT
Uzatvárateľný zvuk
Pod displejom je trojica hardvérových tlačidiel a nad nimi ešte mriežka reproduktora. Nevšedné poradie. Druhý reproduktor je zasa nad displejom. Vedľa oboch sú akési prepínače odolnosti. Pri prepnutí z „bežnej“ odolnosti dvoch metrov na odolnosť päť metrov sa mriežky reproduktorov uzavrú. Zvuk stále prehrajú, ale približne o polovicu tichšie a tlmene. Displej má uhlopriečku 4,7 palca a HD rozlíšenie (1 280 x 720). Na jemnosť, kontrast, farby alebo pozorovacie uhly sa nemôžeme sťažovať. Podobne ani na výkon, ktorý by však papierovo spadal skôr medzi pokročilé mid-endy.
Ale poďme k dvom hlavným vlastnostiam. Certifikát IP68 a STD-810G sme si overili. Pád zo stola na dlažbu a hlavne pád z výšky uší, teda približne 170 cm, prežil tiež bez ujmy. Dokonca aj pád cez dvanásť schodov, rovnako ako vyváľanie v blate a následné umytie pod tečúcou vodou. Pri bežných životných situáciách vydrží aj to, čo by už do kremíkového neba poslalo aj desať iPhonov.
S pohľadom terminátora
Flir aplikácia je v podstate upravený fotoaparát. Dá sa vybrať farebný režim, takže teplotný rozdiel signalizujú rôzne farby. V tom základnom sú teplejšie miesta oranžové až žlté a chladnejšie zasa fialové až modré. Nie sú to len škvrny, obraz snímajú obe kamery. Flir vytvára tepelnú mapu, normálny fotoaparát zas obrysy objektov. Na výber je aj možnosť bodového merania povrchovej teploty, priemernej teploty a uchovávanie si takýchto termo záberov a videí. Flir funguje prekvapujúco veľmi dobre a dostatočne rýchlo. Dosah je pár metrov, čím bližšie, tým presnejšie meranie. Profesionálni fyzici asi siahnu po inom zariadení. Ale bežný používateľ, šofér či stavbár tento doplnok určite ocení.
Na zábere domu je pekne vidieť tepelné rozdiely, rovnako aj na motore auta. Pri dostatočnom kontraste by pravdepodobne zvládol zobraziť aj rozloženie podlahového kúrenia. Osoby a zvieratá, samozrejme, vidí aj v úplnej tme na vzdialenosť približne desať až dvadsať metrov.
Iróniou je, že štandardný 13 Mpix fotoaparát sa ukázal ako priemerný. Zaostrovanie bolo pomalšie a fotografie niekedy podexponované. Trochu pomohol manuálny výber režimu. S videom v horších svetelných podmienkach to tiež nie je žiadna sláva. Je to zvláštne, papierovo by na tom mal byť lepšie. Je to jeden z prvých S60, ktoré sa na Slovensku objavili, a zástupcovia spoločnosti tvrdia, že finálna verzia bude mať fotoaparát už vyladený.
Papierovo tiež vyzerá dobre kapacita batérie 3 800 mAh. Pri bežnom používaní sme sa dostali na dva dni bez nabíjačky. Poteší aj podpora rýchleho nabíjania. Za pol hodinu sa nabije približne polovica batérie.
Zdroj: CAT
Smartfón pre náročných nešikov
Moto X Force je z inej sorty než CAT S60. Ide o plnohodnotný a subtílny prémiový kúsok, ktorý je v rovnakej kategórii ako Samsung Galaxy S7, HTC 10 alebo LG G5. Ale navyše pridáva nevšednú vlastnosť, nerozbitný displej. Je to kus smartfónu. Hlavne pre rozmerný 5,4-palcový displej. Aj kvôli nemu sú rozmery mobilu 150 x 78 x 9,2 mm. Teda ešte o chĺpok viac, než má 5,5-palcový Galaxy S7 Edge. Narábanie s X Force je však pohodlné, pomáha zaoblenie zadnej strany. Jednoducho si na to človek musí zvyknúť a odmenou je riadne veľká pracovná alebo zábavná plocha. Navyše na Amoled plochu s 2K rozlíšením (2 560 x 1 440) je radosť sa pozerať. Výborný kontrast, uveriteľné a živé farby a dostatok jasu aj na čítanie si e-mailov na lavičke v parku počas slnečného dňa.
Displej je eso v rukáve Lenova, majiteľa značky Moto. Vďaka technológii nazývanej ShatterShield je nerozbitný. Amoled displej je uložený pod troma ochrannými vrstvami. Pri teste bežných životných okolností sme Moto X Force pustili na podlahu z výšky stola aj z výšky uší. A dokonca aj priamo na displej. Až pri tom srdce milovníka technológií zaplakalo. Nevieme presne, ako to inžinieri dokázali, ale X Force test prežil. Len na tele z plastu a ráme z kovu po váľaní sa po betóne ostalo pár škrabancov.
Čo je najlepšie, takáto odolnosť sa ušla vlajkovej lodi a nie nejakému pogumovanému čudu so základnou výbavou. Naopak, X Force je vybavený Snapdragonom 810 a troma gigabajtmi operačnej pamäte. Nechýba slot na micro SD kartu, ktorá interným 32 GB môže pomôcť. A úplne najlepšie je, že tvorcovia sa rozhodli pre čistý Android 6.01, takže plynulosť je blesková. Batéria s kapacitou 3 760 mAh je už od výrobcu proklamovaná ako dvojdňová. Samozrejme, závisí od spôsobu používania. Overili sme si, že aj pri intenzívnom používaní sa cez 1,5 dňa dostanete vždy. A s podporou rýchleho nabíjania potom stačí polhodina v nabíjačke a ďalšia polovica dňa používania je istá.
21 Mpix snímač nie je to najlepšie na trhu, ale do prvej pätky by sa prepracoval. Len málokedy sa vidí také rýchle preostrovanie a snímanie. Jeden dotyk displeja a snímka bola hotová okamžite. Nadštandardom je aj osadenie blesku pred prednú 5 Mpix kameru. Praktické sú aj gestá Moto, medzi inými napríklad dvojité zarotovanie s vypnutým mobilom v ruke a spustí sa fotoaparát. Ďalšie zatočenie a prepne sa na prednú kameru.
Zdroj: Lenovo
Záverečné hodnotenie
Oba telefóny sú do nepohody. No každý iným štýlom. CAT S60 je pre tých, ktorí stále chcú mať poruke naozajstný smartfón, ale zároveň pracujú v exteriéri alebo inak náročnom prostredí plnom prachu, vody a výšok. S fotoaparátom si veľa zábavy neužijete, no termokamera Flir je unikát. Cena okolo 650 eur je prémiová. Ale je potrebné počítať s tým, že samotné ručné termokamery stoja minimálne tri stovky.
Na druhej strane Moto X Force je navonok klasická vlajková loď s výborným displejom aj fotoaparátom a prémiovým výkonom. Jeho obrazovka však prežije aj to, čo konkurenti ani zďaleka. Zmieriť sa treba len s vyššou cenou 699 eur.
CAT S60 do testu zapožičalo O2, ktoré ho bude mať v ponuke od júla.
CAT S60
+
• nadštandardná odolnosť (po istú hranicu)
• vstavaná termokamera má veľa možností využitia
• výdrž batérie
• čistý Android
-
• rozmery a hmotnosť
• kvalita fotoaparátu
Moto X Force
+
• displej
• výkon
• výdrž batérie
• fotoaparát
• odolnosť displeja
• čistý Android
-
• väčšie rozmery
• cena
Aj Samsung vie byť odolný
Zdroj: Samsung
Do širokého portfólia tohto kórejského výrobcu sa už dávnejšie dostali aj odolné kúsky. Oslovia tým širšiu cieľovú skupinu. Najprv je to rodina Samsung Galaxy Xcover. Výbavou neoslnia. Ale ide hlavne o odolnosť. Posledná, tretia generácia Galaxy Xcover 3 je vybavená 4,5-palcovým displejom s rozlíšením 800 x 400 bodov, štvorjadrom, jeden a pol gigabajtom RAM a 5 Mpix fotoaparátom. Ale prežije pol hodinu meter pod hladinou a vyváľanie v piesku.
Pre náročnejších je zas edícia Active, čo sú v podstate vlajkové lode osadené do masívnejšieho tela. Galaxy S6 Active si tak zachoval prémiové vlastnosti ako 5,1-palcový Super Amoled displej s 2K rozlíšením, osemjadrový Exynos 7420, tri gigabajty RAM a 16 Mpix fotoaparát. Zároveň disponuje certifikátom IP68 a armádnym STD-810G. Okrem kúpania zvláda aj nárazy či tepelné šoky.
Takmer nerozbitné môže byť takmer všetko
Zvýšiť odolnosť sa dá na takmer každom smartfóne. Najprv to sú, samozrejme, špeciálne kryty a puzdrá od renomovaných značiek ako Spigen alebo Otterbox. Pridajú síce pár milimetrov a gramov, ale vrstva gumy, plastu a niekedy aj kovu môže zachrániť mobil za stovky eur. Ideálne je to kombinovať s ochranou displeja. Trendom už nie sú len fólie, ale rovno ochranné temperované sklá. Lepšie odolajú škrabancom a aj pocit pri dotyku je omnoho vernejší.
Aplikovanie nie je problém. Tak pri fóliách, ako aj pri sklách platí, že sa oplatí investovať nejaké to euro navyše a zveriť život displeja do profesionálnych rúk značiek ako napríklad Zagg.
A do tretice tu je takzvaný nanocoating. Špeciálne tekutiny, ktoré nanesením vytvoria neviditeľný hydrofóbny film na povrchu celého mobilu a urobia ho čiastočne vodotesným.
Zdroj: Lenovo