Testovací kus dorazil, vytiahli sme ho zo škatule a automaticky začali hľadať, kde zostala batéria. Veď predsa 14-palcový laptop nemôže byť taký ľahký. Ale môže. Už to pár značiek dokázalo, ale takých ľahkých modelov je ako šafranu. Často je pritom nízka hmotnosť daňou za nejaký výraznejší nedostatok.

Podľa Asusu má byť toto momentálne najľahší 14-palcový laptop na trhu. Aby sme boli presní, AsusPro B9440U má hmotnosť len 1 048 gramov. To je viac ako slušné. Na porovnanie, hlavní konkurenti ako Dell XPS 13 majú 1 230 gramov, HP Spectre 13 má 1 110 gramov a Lenovo ThinkPad X1 Carbon „až“ 1 400 gramov. Pritom len posledný spomenutý má 14-palcový displej.


Celkové rozmery boli druhým prekvapením. Ale dáva to logiku, keďže sa inžinierom podarilo stlačiť rám okolo obrazovky len na pol centimetra. Takže celkové rozmery tejto novinky sú 321 x 216 x 9 – 15 mm. Podobne tenučký rám okolo displeja, a preto menšie rozmery má X1 Carbon, ktorý má 324 x 217 x 16 mm.


AsusPro má celé telo zo zliatiny horčíka, čo je tiež jeden z dôvodov jeho rekordnej hmotnosti. Pôsobí chladne a elegantne. Výrobca sa rozhodol pre nie bežnú formu konštrukcie. Vrchná časť s displejom je rozmernejšia ako tá spodná s klávesnicou. Pri otvorení to potom znamená, že displej akoby klávesnicu podliezol a tá je pod miernym sklonom. Takže sa na nej píše o niečo ergonomickejšie, či už na stole alebo kolenách.

Ľahká konštrukcia tiež znamená, že sa notebook nedá otvoriť jednou rukou. Navyše primalý zárez na otváranie to neuľahčuje ani dvom rukám. Malou daňou za minimalistickú hmotnosť a aj hrúbku je citeľné prehýbanie sa vrchnej časti s displejom. Nemá to vplyv na funkčnosť a ani odolnosť.

Tá je, naopak, nadštandardná, dokonca s certifikátom MIL-STD-810G. Nestáva sa často, že notebook prejde testom pozostávajúcim z pádu z výšky jeden  meter, 50 tisícov cyklov otvorenia a zatvorenia notebooku, poliatia klávesnice tekutinou a ďalších nepríjemností. My sme to neskúšali, budeme armádnemu certifikátu dôverovať.


Bez kamery a konektorov


Hlavným neduhom tohto notebooku, ktorý má tiež dočinenia s jeho minimalistickými rozmermi, je skutočnosť, že na ňom nenájdete nijaké konektory okrem dvojice USB-C a jacku pre slúchadlá. Navyše jedno USB slúži na nabíjanie, takže potom je prakticky voľný už len jeden konektor. Je to trend, musíme si zvykať. Našťastie Asus pridáva do balenia Mini Dock. Malú škatuľku, ktorá sa pripojí do USB-C a ponúka štandardné USB-A, HDMI a USB-C na opačnom konci. Už dlhšie si overujeme, že v súčasnej čoraz viac bezdrôtovej dobe minimum konektorov nie je úplná tragédia. Ale pri vyslovene biznis notebooku by sa slušilo mať ich viac ako dva.


Rovnako považujeme pri notebooku z tohto segmentu za nešťastné rozhodnutie neimplementovať webkameru. Na pracovné videohovory môžete zabudnúť. Jedine ak si dokúpite externú webkameru ako niekedy pred 15 rokmi. Iróniou je, že notebook sa dodáva so systémom Windows 10, teda aj s predinštalovanou aplikáciou Skype. Podobnú dilemu vyriešil Dell pri jeho XPS 13 tým, že objektív kamery schoval nie nad, ale pod displej.


Na spodnej strane sú mriežky stereoreproduktorov, ktoré pomáhala nastaviť firma Harman/Kardon. Zvuk je čistý a dostatočne silný na malú prezentáciu priamo z notebooku. Ale v biznis triede to nepovažujeme za dôležitý komponent.


Uprostred je ešte mriežka chladenia. Musíme uznať, že výrobcovi sa podarilo udržať laptop chladný aj pri náročných úlohách. Chladenie bolo dostatočne tiché. Ale trochu precitlivené. Spúšťalo sa už pri strednej záťaži.