Na februárovom veľtrhu sa čakalo na nástupcov Xperie Z5, takže pochopiteľne prekvapilo, keď sa na obrazovke a v rukách zástupcov firmy neobjavila Z6, ale nová Xperia X. To by nebolo až také zvláštne, lenže japonská spoločnosť prišla aj s celkovo inou filozofiou. Xperie Z boli vždy považované za to najlepšie, čo od Sony môže zákazník dostať. Unikátnym bonusom boli verzie Compact, ktoré bez zmien vo výkone inžinieri natlačili do menších tiel. Sem-tam pribudli špeciality ako legendárna Xperia Z Ultra so 6,4-palcovým displejom alebo Z5 Premium, prvý (takmer) 4K smartfón.
Lenže teraz už to môže byť pre niekoho mätúce. Sony rodinu X rozdelila na tri kúsky. Nelíšia sa veľkosťou ani výzorom, ale výbavou. Xperia XA je základný model pre menej náročných. Xperia X Performance má byť vlajkovou loďou, špeciálnou edíciou pre najnáročnejších. Xperia X tak vychádza ako zlatá stredná cesta. V jednej, takmer rovnako pomenovanej rodine X tak nájdeme low-end, mid-end a aj high-end. Pritom Sony pre menej vybavené modely má rad M alebo E. Jednoducho, človek sa bude musieť trochu zorientovať.
Na test sme si vybrali Xperiu X v základnej 32 GB verzii s jedným slotom pre SIM kartu. Dve simky podporuje len 64 GB verzia.
Xperia X Zdroj: Sony
Stále elegantná. Ale už bez odolnosti
Dizajn bol a bude subjektívna záležitosť. A subjektívne sa nám Xperia X páči. Cítiť držanie sa zabehnutej filozofie sparťanských tvarov bez nejakých okrasných doplnkov. Rodina X sa však dá rozoznať vďaka jemne zahnutým okrajom krycieho tvrdeného skla na prednej strane mobilu. Kovové telo sa potom drží štandardu.
Možno o rok to bude rarita, ale stále nájdeme 3,5 mm konektor pre slúchadlá na hornej hrane, dole zas USB. Žiaľ, ešte stále nie typu C, len klasické micro USB. Na ľavej strane je slot pre SIM a pamäťovú kartu. Vpravo hlavné tlačidlo s implementovanou čítačkou odtlačkov prstov. Musíme podotknúť, že jednou z najrýchlejších a najpresnejších čítačiek, s akými sme sa doteraz stretli.
Trochu neštandardne je ovládač hlasitosti dole a hneď pod ním je hardvérová spúšť fotoaparátu. Meniť hlasitosť je dosť nepraktické. Možno tvorcovia zamýšľali urobiť zoomovanie pohodlnejšie. Ovládač hlasitosti totiž slúži aj na to. Okrem dvojice stereo reproduktorov, znova o poznanie hlasnejších a kvalitnejších než pri predchodcoch, a predného fotoaparátu nenájdeme nič. Kým nepríde nová správa alebo zmeškaný hovor. V mriežke horného reproduktora je aj notifikačná LED dióda, na ktorú ešte niektorí výrobcovia zabúdajú.
X nie je novinka
Sony mobil s X v názve je malé déjà vu. Aj keď to bolo trochu iné. V prvom rade to v roku 2008 ešte boli mobily Sony Ericsson. A hlavne, model Xperia X1 fungoval na systéme Windows Mobile 6.1. Na danú dobu to bol luxusný kúsok za približne 23-tisíc slovenských korún s kovovou konštrukciou a výsuvnou QWERTY klávesnicou. Nadštandardom bol aj trojpalcový displej s rozlíšením 800 x 480 bodov alebo 3,15-megapixlový fotoaparát. Neskôr pribudli modely Xperia X2 a veľmi populárne Xperie X10 mini a X10 mini pro, ktoré už však fungovali na Androide 1.6. Sme zvedaví, ako sa bude volať druhá generácia testovanej Xperie X.
Vzadu je len o chlp vystupujúci objektív fotoaparátu a LED blesk. Spracovanie musí každý zhodnotiť na jednotku. Pevné, elegantné a na päťpalcový smartfón aj spratné zariadenie. Nemilým prekvapením však je, že pri Xperii X sa nezachovala jedna z pečatných vlastností smartfónov Sony – odolnosť.
Nejaké to postriekanie pravdepodobne prežije. Ale oficiálne nepodporuje žiaden certifikát odolnosti voči vode a prachu, tak ako to bolo pri všetkých Xperiách Z. Nejde o to, že by to technicky nešlo. Ale tvorcovia sa rozhodli odolnosť započítať do luxusných vlastností a nájdeme ju až v drahšej Xperii X Performance.
Päťpalcový Triluminos displej s full HD rozlíšením je akurátna kombinácia pre smartfón vyššej strednej triedy. Stále je dostatočne jemný a technológia X-Reality farby a kontrast pekne dokorení. Pozitívne hodnotíme aj čitateľnosť na priamom slnečnom svetle. Ak má niekto iný vkus, v nastaveniach je možné farby a bielu doladiť. Ani sa to nezdá, ale aj maličkosti potešia a zjednodušia používanie smartfónu.
Ako napríklad prebudenie dvojitým poklepaním na displej. Sony pridala navyše možnosť dvojitým poklepaní zariadenie aj uspať. Celkom návykové. Zvláštne je, že prvá možnosť je v nastaveniach displeja, druhá v nastaveniach plochy. Len pozor, tento spôsob prebudenia funguje aj vo vrecku či v kabelke. Pohybový senzor a ani senzor priblíženia tuto funkciu nevypnú.
Xperia X Zdroj: Sony
Slušné zábery, pri ktorých sa zapotí
Maximálny možný výkon v dnešnej dobe si rezervovala Xperia X Performance. Model X je tak vybavený šesťjadrovým Snapdragonom 650. Nový procesor je to najlepšie zo strednej triedy a výkonu má dostatok. V testoch sa doťahuje na vlajkové lode medzi procesormi od Qualcommu z vlaňajška či predvlaňajška. V kombinácii s troma gigabajtmi operačnej pamäte sa nemôžeme sťažovať na nejaké spomalené reakcie.
Možno niektoré operácie alebo otváranie väčších aplikácií trvá o pol sekundy dlhšie, ale to takmer nikto nepostrehne. Prekážalo skôr chladenie procesora. Aj keď beží na nižších taktoch, stále sa vie pri dlhšie spustenej aplikácii zohriať. Nie na nejakú neprijateľnú hranicu. Ale fotoaparát po pár desiatkach fotografií a minúte nahrávania videa rezignuje a zobrazí hlášku, že mobil sa musí schladiť a potom môžeme pokračovať.
Pritom ani nejde o nahrávanie 4K videa, Xperia X podporuje „len“ full HD do 60 fps. Drvivej väčšine používateľov to bude stačiť. Alebo žeby už polovica domácností mala 4K televízory? V strednej triede sa 4K až tak často neobjavuje. No nahrávanie zvláda slušne. A hoci nemá optickú stabilizáciu, čo je tiež nemilé prekvapenie, tá digitálna si na počudovanie počína nadpriemerne dobre.
Od fotoaparátu netreba čakať zázraky. Závažný nedostatok sa mu však nedá vytknúť. 21 megapixelov je u Sony už zabehnutá prax. Privítali by sme skôr lepšie výsledky v zlých svetelných podmienkach ako veľa megapixelov. Počas dňa sú zábery skvelo farebne podané, ostrosť je na prijateľnej úrovni. Chválime novú funkciu adaptívneho ostrenia, ktoré automaticky sleduje vybraný objekt. Popravde, viac chvály si zaslúži predný 13 Mpix fotoaparát s automatickým zaostrovaním. Selfie maniaci si jednoznačne prídu na svoje.
Rozdiel nielen v prípone
Xperia X Performance Zdroj: Sony
V týchto dňoch sa do obchodov dostáva aj najvybavenejší model Xperia X Performance. V čom sa od testovanej Xperie X líši? V skratke – má parametre ozajstnej vlajkovej lode a keby jej Sony pridelila cenu Xperie X, všetko by bolo v norme. Lenže Performance sa predáva za približne sedem stovák. Navonok sú absolútne identické. Rozoznať sa dajú len brúseným a nie hladkým krytom batérie. Papierovo, samozrejme, rozdiely sú. Performance je o pár desatín milimetrov väčšia aj hrubšia, hmotnosť narástla o deväť gramov. Konštrukcia už zvládne polhodinu v 1,5-metrovej hĺbke pod vodou. Rozdiel je ešte v použití Snapdragonu 820, momentálne najvýkonnejšieho Qualcomm čipu. Kapacita batérie vzrástla o 80 mAh.
Na dvoch frontoch si Sony Xperia X zaslúži veľké plus, podobne ako to bolo pri predchodcoch. Prvým je vyladený systém Android 6.0. Reakcie sú bleskové a grafická nadstavba neotravuje a nezaťažuje hardvér. Pridáva tiež niekoľko zaujímavých nastavení prostredia, skratiek vo výsuvnej lište a podobne. Druhým je potom výdrž batérie. Hoci je kapacita neveľká, vďaka prepracovanej správe napájania a už legendárnej funkcii Stamina Xperia X zvládla s prehľadom celý deň testovania.
To znamená neustále zapínanie a skúšanie všetkých možných funkcií a veľa fotografovania. Neskôr pri normálnom používaní sme sa dostali aj jemne nad dva dni na jedno nabitie. A rýchle nabitie, pol hodina stačí na polovicu batérie. Inak Sony v rade X používa nový typ batérie, ktorej kapacita začne klesať až po 800 nabíjacích cykloch. Pri ostatných batériách je to 300 až 500 cyklov.
Ako rozosmútiť fanúšika
Takže tu máme príjemne vyzerajúci smartfón od renomovaného výrobcu, parametre neurazia, softvér vyladený. Začíname mať chuť, už len sa rozhodnúť, či zlatú, bielu, ružovú alebo čiernu verziu. A vtom zrazu odkryjeme cenovku a všetky dojmy sa zrútia ako domček z kariet. Ako už bolo spomenuté, vždy ide o pomer výbavy a ceny. Preto žiaden smartfón nie je sám osebe málo výkonný alebo pridrahý.
Sony Xperia X je poctivá vyššia stredná trieda s pár milými bonusmi. Ale oficiálna štartovacia cena 599 eur bola prestrelená viac, než by to aj silný pesimista očakával. Áno, určiť cenu produktu si vyžaduje zohľadniť stovky premenných. No cena jednoducho musí čiastočne reflektovať momentálnu ponuku konkurencie na trhu. A Xperia X má konkurentov až v dvoch táboroch.
Ak sa na ňu budeme pozerať ako na šesťstoeurovú vlajkovú loď, svojou výbavou oproti LG G5, OnePlus 3 alebo Galaxy S7 pohorí. Podobne aj v porovnaní s obľúbeným iPhonom 6S. Títo konkurenti ponúkajú výkonnejší hardvér a lepšie fotia, niektorí majú navyše odolnosť voči vode.
Ak sa na Xperiu X budeme pozerať ako na strednú triedu, tam bude výbavou excelovať. Lenže pri porovnaní cien bude o štvrtinu, možno aj tretinu drahšia ako podobne vybavení konkurenti.
Treba pripomenúť, že Xperia X je už nejaký ten piatok v predaji a cena sa začala upravovať. Reálne klesla na približne 550 eur, v niektorých e-shopoch (často so sivým dovozom) si ju zaobstaráte aj za menej ako päť stovák. Lenže aj vtedy bude stále zaostávať v pomere výbava – cena. A nie iba oproti iným značkám. Keď si to človek zráta, viac muziky za približne rovnakú a niekde aj nižšiu cenu ponúkne Xperia Z5, ktorá sa stále predáva. Je preto záhadou, prečo Sony takto strieľa do vlastných radov.
Záverečné hodnotenie
Plusy:
- dizajn
- výdrž batérie
- svižný systém
- predný fotoaparát
Mínusy:
- oficiálna cena
- chýba odolnosť voči vode a prachu
Xperia X je elegantný, dobre spracovaný smartfón s vyváženým výkonom a rýchlymi reakciami systému. Dalo by sa povedať, že je to vhodný kandidát pre každého, kto sa nevie rozhodnúť, aký Android smartfón si kúpiť. Táto novinka mu dá všetko, čo si bežný a aj mierne náročnejší používateľ pýta. S jedným veľkým ale a tým je cena. Ak sa dostane pod štyri stovky, vtedy začne byť hodná odporúčania.
Sony Xperia X a jeho konkurenti | ||||||
Sony Xperia X | Huawei P9 | LG G5 | Apple iPhone 6S | Sony Xperia Z5 | Samsung Galaxy S7 | |
Displej | 5“ LCD IPS Triluminos, 1 920 x 1 080 | 5,2“ LCD IPS, 1 920 x 1 080 | 5,3“ LCD IPS, 2 560 x 1 440 | 4,7“, LCD IPS, 1 334 x 750 | 5,2“ LCD IPS Triluminos, 1 920 x 1 080 | 5,1“ Super Amoled, 2 560 x 1 440 |
Procesor | Snapdragon 650, šesťjadrový 2 x 1,8 GHz + 4 x 1,4 GHz | HiSilicon Kirin 955, osemjadrovým 4 x 2,5 GHz + 4 x 1,8 GHz | Snapdragon 820, štvorjadrový, 2 x 2,45 GHz + 2 x 1,6 GHz | Apple A9, dvojjadrový, 1,84 GHz | Snapdragon 810, osemjadrový, 4 x 1,5 GHz + 4 x 2,0 GHz | Exynos 8890 Octa, osemjadrovým 4 x 2,3 GHz + 4 x 1,6 GHz |
Operačná pamäť | 3 GB | 3/4 GB | 4 GB | 2 GB | 3 GB | 4 GB |
Vnútorná pamäť | 32/64 GB | 32/64 GB | 32 GB | 16/64/128 GB | 32/64 GB | 32/64 GB |
Podpora pamäťových kariet | do 200 GB | do 128 GB | do 200 GB | nie | do 256 GB | do 200 GB |
Fotoaparát | 23 Mpix/13 Mpix | 12 + 12 Mpix/8 Mpix | 16 + 8 Mpix/8 Mpix | 12 Mpix/5 Mpix | 23 Mpix/5,1 Mpix | 12 Mpix/5 Mpix |
Konektivita | Bluetooth v4.2, GPS, Glonass, Wi-Fi ac, micro USB, LTE, NFC | Bluetooth v4.1, GPS, Glonass, Wi-Fi ac, micro USB-c, LTE, NFC | Bluetooth v4, GPS, Glonass, Wi-Fi, micro USB-c, LTE, NFC | Bluetooth v4.2, GPS, Glonass, Wi-Fi ac MIMO, LTE, NFC | Bluetooth v4.1, GPS, Glonass, Wi-Fi ac, micro USB, LTE, NFC | Bluetooth v4.1, GPS, Glonass, Wi-Fi ac, micro USB, LTE, NFC |
Batéria | 2 620 mAh | 3 000 mAh | 2 800 mAh | 1 715 mAh | 2 900 mAh | 3 000 mAh |
Rozmery | 143 x 69 x 8 mm | 145 x 70,9x 7 mm | 149,4 x 73,9 x 7,7 mm | 138,3 x 67,1 x 7,1 mm | 146 x 72 x 7,3 mm | 142,4 x 69,6 x 7,9 mm |
Hmotnosť | 153 g | 144 g | 159 g | 143 g | 154 g | 152 g |
Operačný systém | Android 6.0 | Android 6.0 | Android 6.0 | iOS 9 | Android 6.0 | Android 6.0 |
Približná cena | 549 € | 499 € | 549 € | 599 € | 499 € | 599 € |
PRAMEŇ: technické špecifikácie výrobcov |