Lekári a rôzne zdravotné inštitúcie sa s upozorneniami o dôležitosti pravidelného merania krvného tlaku opakujú desiatky rokov, no mnohí ich stále neberú vážne. Nízky tlak sám osebe až taký nebezpečný nie je, ale môže spôsobiť závraty až omdlievanie. Ešte horšie sú na tom ľudia trpiaci hypertenziou, teda zvýšeným krvným tlakom. Či už preň majú genetickú predispozíciu alebo si ho spôsobili nezdravým životným štýlom, môže privysoký krvný tlak spôsobovať kôrnatenie tepien, mŕtvice, infarkty, problémy so zrakom a veľa iných nepríjemností.

Našťastie sa v mnohých prípadoch dá tlak upraviť. Problém je, že hypertenzia nebolí a človek si ju ani nemusí všimnúť, až kým sa niečo neprihodí. A práve na jednoduchú kontrolu tohto parametra ľudského tela sú na trhu už desiatky rokov tucty modelov domácich tlakomerov. Prehľad hodnôt systolického (tlakové maximum pri údere srdca) a diastolického tlaku (tlakové minimum medzi dvoma údermi srdca) spolu s tepom za dni a týždne vedia lekárovi dať do rúk omnoho silnejší diagnostický nástroj ako jednorazové meranie v ordinácii, kde navyše kvôli „syndrómu bieleho plášťa“, teda stresu z nemocníc, majú pacienti vyšší tlak ako normálne.

Ako správne merať tlak

  • byť uvoľnený a v sede pred meraním počkať aspoň pár minút
  • pred meraním aspoň hodinu nefajčiť, nepiť alkohol, kávu alebo energetické nápoje
  • nie je nevyhnutné vyzliekať sa, tlakomer funguje aj cez tenkú látku. Rukáv košieľ by sa nemal vyhŕňať, mohol by stiahnuť ruku a ovplyvniť prietok krvi
  • manžeta sa umiestňuje najčastejšie na ľavý biceps tak, aby dolný okraj bol asi dva centimetre nad lakťovou jamkou
  • manžeta by počas merania mala byť približne vo výške srdca, ideálne je preto sedieť a jednoducho položiť ruku na stôl
  • počas merania by človek nemal rozprávať, napínať svaly alebo zadržiavať dych
  • ideálne je merať si tlak pravidelne a v rovnakom čase, najlepšie hneď ráno po prebudení a dvakrát za sebou

Vyšší štandard

Tensoval Duo Control má pomerne kompaktné plastové telo napájané štyrmi AA batériami. Ich výdrž má byť okolo 1 400 meraní. Ukazovateľ stavu ich nabitia sme na displeji však nenašli. Monochromatická obrazovka zobrazuje približne dva centimetre vysoké číslice tlaku, menšie písmo je pri pulze a ešte menšie pri hodinách. Tie sú zobrazené stále, čo je praktická drobnosť.

Na spodnej strane sú len dve veľké tlačidlá na prepínanie medzi používateľmi a „listovanie“ medzi uloženými meraniami. Uprostred je tlačidlo na spustenie a zastavenie merania. Jednoduchšie to už byť nemohlo. Na zadnej strane je ešte konektor na pripojenie adaptéra a špeciálneho USB kábla Tensoval Cardiocontrol online. Predáva sa samostatne za 33 eur alebo ako súčasť rôznych edícií balenia. Manžeta má ergonomický tvar a veľký suchý zips. Nasadzuje sa na ruku jednoducho.

Nemá však sponu, takže je to takmer kus syntetickej látky a niekedy pri nasadzovaní rotuje okolo bicepsu. No po pár meraniach človek získa prax. Spustenie, nastavenie času a prvé meranie bolo hotové doslova za pár minút. Pre technicky neskúseného človeka by však bolo vhodnejšie, keby mal tlakomer nejaké štvorsmerové tlačidlá na prechod v menu.

Test: Porovnali sme smart tlakomery

Tensoval Duo Control Zdroj: Tensoval

Samotné meranie trvá zhruba 45 sekúnd a výsledok sa automaticky uloží do pamäte, ktorá pojme 60 meraní pre každého z dvoch používateľov. Hartmann sa chváli, že tento model používa dve metódy merania. Posluchovú ako pri ortuťovom tlakomere a oscilometrickú, ako majú digitálne tlakomery. Má to zvyšovať presnosť. Čo sa týka smart funkcie, tu je, žiaľ, cítiť, že je to naozaj len doplnková služba.

Prvým krokom je registrácia na webe, ktorého odkaz sa v počítači zobrazí po pripojení tlakomeru. Nešlo to úplne hladko a uspeli sme až na druhý pokus v prehliadači Edge, Chrome protestoval. Po úspešnom pripojení je potrebné uploadovať dáta z tlakomeru. Zobrazia sa ako graf alebo tabuľka. Všetko je farebne odlíšené podľa rizikovosti od zeleného optimálneho tlaku po fialovú vážnu hypertenziu. Tabuľkový výpis sa však nezobrazil korektne. Stĺpce a riadky boli scvrknuté bez možnosti zväčšiť ich. Pomohol až export údajov do súboru PDF, ktorý sa potom manuálne posiela lekárovi. Táto tabuľka už je prehľadná s dátumom, časom, pulzom aj tlakom.

Zlatá stredná cesta

Omron M6 Comfort má rozmerovo aj hmotnostne veľmi podobné telo s jemne väčším displejom. Je tiež napájaný štvoricou AA batérii s výdržou tisíc meraní a rovnako je na zadnej strane konektor pre adaptér a vľavo USB konektor. Japonci sa rozhodli pre viacero ovládacích prvkov. Okrem prepínača na meranie dvoch používateľov a hlavného tlačidla je ešte pod displejom samostatné tlačidlo na nastavenie hodín, prepínanie nočného a ranného merania, tlačidlo na prechod v menu a tlačidlo na uloženie merania do pamäte.

Okrem toho tlakomer LED diódami informuje, či sú namerané hodnoty „červené, žlté alebo zelené“. Teda vysoké, v norme alebo optimálne. Malá dióda tiež oznamuje správne nasadenie manžety. Omron používa technológiu Intelli Sense, vďaka ktorej manžeta správne meria tlak pri akomkoľvek otočení a znižuje jej natlakovanie, pretože tlak meria už počas jej nafukovania. Používanie tejto manžety bolo pohodlnejšie ako pri predchádzajúcom modeli. Nafúknutie bolo jemnejšie a sponová manžeta sa pevnejšie nasadzovala na biceps. Merania zvláda za približne 40 sekúnd.

Test: Porovnali sme smart tlakomery

Omron M6 Comfort IT Zdroj: Omron

Smart funkcia Bi-Link je pri Omrone na trochu lepšej úrovni. Ale stále nie takej, na ktorú sme zvyknutí pri iných nových smart zariadeniach. Malou zvláštnosťou je, že najprv je potrebné stiahnuť si malú utilitu do počítača a nainštalovať ju. V nej sa používateľ zaregistruje a zvolí, aké Omron zariadenie ide používať.

Všetko ostatné sa už robí cez webové rozhranie, ktoré utilita otvorí. Na úvodnej obrazovke je štandardne možnosť preniesť údaje z pripojeného tlakomeru a ich výpis formou grafu alebo tabuľky. Všetko sa zobrazovalo korektne a prehľadne. Prehľad merania sa potom dá uložiť ako PDF súbor, tabuľka alebo textový CSV súbor. A poslať lekárovi.

Ozajstný smart tlakomer

Withings je známy skôr svojimi smart hodinkami Activité. Ale medzi produktmi má aj niekoľko zameraných na sledovanie rôznych hodnôt ľudského tela. Napríklad aktivitu a prejdené kroky merajú spomínané hodinky alebo náramky Go a Pulse, hmotnosť smartváhy a teplotu nový bezdrôtový teplomer Thermo s futuristickým dizajnom. Výhodou je, že všetky používajú rovnakú mobilnú aplikáciu a dáta sú na jednom mieste a nadväzujú na seba.

Platí to aj o bezdrôtovom tlakomeri. V podstate to je len sponová manžeta s bielou umelou kožou na povrchu a krikľavo zelenou látkou na vnútornej strane. Nafukovanie a spracovanie nameraných údajov má na starosti hliníkový valec s priemerom okolo troch centimetrov. V jeho útrobách sú štyri AAA batérie a na druhom konci je len vypínač s malou LED diódou. Uprostred je ešte micro USB konektor pre káblové prepojenie so smartfónom. Ale kto by to robil... Nasadzovanie manžety je rýchle a pohodlné. Ale je najviac citlivé na jej nesprávne umiestnenie.

Test: Porovnali sme smart tlakomery

Withings bezdrôtový tlakomer Zdroj: Withings

Celý tlakomer pôsobí veľmi nevšedne a na prvý pohľad nie je jasné, čo to vlastne je. To kvôli forme zobrazovania údajov. Stačí stiahnuť bezplatnú Withings aplikáciu a v nej si vytvoriť konto. Podporované je aj odomykanie aplikácie odtlačkom prsta. Predsa len ide o zdravotné údaje. Úvodná obrazovka na hornej tretine ukazuje dennú aktivitu a percento splnených cieľov.

Zvyšné dve tretiny sú určené na grafické aj číselné zobrazenie tlaku aj tepu. Po kliknutí na každé meranie sa otvorí graf alebo tabuľka na celú obrazovku s rôznymi filtrami. Priamo odtiaľ sa dajú údaje zdieľať s lekárom. Nastaví sa jeho e-mailová adresa a periodicita. Konkrétne merania sa dokonca dajú so selfie fotografiou zdieľať cez správy alebo na sociálnych sieťach. Zvláštne, ale aj zábavné.

Tlakomer v hodinkách

Smart hodinky majú už od svojich začiatkov ako jednu z funkcií aj meranie tepu srdca. Meranie tlaku je však omnoho komplikovanejšie a rozmerovo náročnejšie. Ale postupne sa začínajú objavovať aj ozajstné tlakomery miniatúrnych rozmerov. Prvým bol crowdfundingový projekt H2, ktorý sa stále vyvíja.

Test: Porovnali sme smart tlakomery

Omron Project Zero Zdroj: Omron

V januári tohto roku spoločnosť Omron predstavila Project Zero Wrist Blood Pressure Monitor. Má trochu robustnejší náramok so senzormi, ale od klasických smart alebo športových hodiniek sa veľmi nelíši. Podľa výrobcu je presnosť jeho hodiniek na úrovni certifikovaných zápästných tlakomerov, ktoré sú však neporovnateľne väčšie. Project Zero je vybavený aj WiFi modulom a dáta zasiela do aplikácie na iPhone alebo Android telefóne.

Záver

Presnosť merania troch tlakomerov sme chceli porovnať s meraním na ortuťovom. Nepochodili sme. Na naše prekvapenie aj v ambulanciách v blízkom zdravotnom stredisku používajú už len digitálne tlakomery. Navyše všetky tri testované tlakomery merali veľmi podobné, až rovnaké hodnoty. Je nepravdepodobné, že by všetky boli zle nakalibrované.

Podstatné je však verejné tajomstvo, že pri meraní tlaku nie je nutné byť prehnane prísny. Či je systolický tlak 129 alebo 134 mmHg, až tak nerozhoduje. Niekedy aj drobná zmena psychiky alebo počasia môže posunúť hodnoty o celé percentá. Omnoho dôležitejšie je pravidelné meranie, ktoré poskytne oveľa relevantnejší obraz o zdravotnom stave. Porovnali sme výsledky testovaných tlakomerov a veľmi všeobecne sa dá povedať, že najprísnejší bol Withings a najnižšie hodnoty meral Omron. Ale rozdiel bol len 2 až 6 mmHg, podobnosť merania pulzu bola ešte väčšia.

V praktickosti používania sa nám najviac pozdával Omron M6 Comfort. Má trochu prehľadnejšie ovládanie a pohodlnú manžetu. A nie je nutné pri každom meraní hľadať smartfón a zapínať aplikáciu. Iba stlačiť jediné tlačidlo.

Ak by sme si mali vybrať smart tlakomer, na celej čiare vyhráva Withings. Nepáčilo sa nám, že približne každé piate meranie sa skončilo neúspešne kvôli precitlivenej manžete. Ale krvný tlak sme potom mali doslova všade poruke, v prehľadnej aplikácii. A komunikácia s lekárom by s týmto tlakomerom bola najrýchlejšia a najpohodlnejšia.

Rozhodujúcim faktorom je aj cena. Najdrahší je bezdrôtový Withings, predáva sa za sto eur. Omron M6 Comfort IT je o desať eur lacnejší a Tensoval Duo Control s USB stojí 80 eur. Samozrejme, jestvujú aj ich lacnejšie edície s menším počtom funkcií alebo menej pohodlnými manžetami. Ale nameraný tlak je nutné si zapisovať do starého dobrého zošita.

Pozor si treba dať len na rôzne páreurové tlakomery neznámych značiek. Nedisponujú certifikátmi viacerých svetových zdravotných inštitúcií ako testované trio. A úplne najdôležitejšie je odhodlať sa na pravidelné meranie tlaku. Môže to doslova zachrániť život.