Značkám už pomaly dochádza, že viac megapixlov neznamená automaticky kvalitnejší záber. Väčšina používateľov si fotografie aj tak prezerá na disleji mobilov a tabletov. Nový trend je teda jasný, kvalitu záberu pomôže zlepšiť duálny fotoaparát. Nejde o novinku, no až tento rok sa začína brať ako seriózne zlepšenie a nie iba ako marketingová barlička.

Dva fotoaparáty na viacero spôsobov

Aj keby sa mohlo zdať, že dva fotoaparáty v jednom tele mobilu objavili výrobcovia až tento rok, nie je to pravda. Nové LG G5 a Huawei P9 predstavené začiatkom tohto roka im určite pridali na zaujímavosti. V skutočnosti prvým mobilom s duálnym fotoaparátom bol HTC Evo 3D v roku 2011.

Ako názov prezrádza, dôvodom malo byť zaznamenávanie vtedy horúcej novinky – 3D fotografií a videí, ktoré sa, navyše, dali rovno zobrazovať na 3D displeji tohto smartfónu. Kvalita fotografie ako takej nebola dôležitá. Dvojica rovnakých snímačov zachytila scénu z mierne iného uhla a softvér ich spojil do 3D fotografie.

Postupne začali pribúdať ďalšie pokusy, ako zlepšiť fotografiu nie pridávaním megapixlov, ale sekundárneho fotoaparátu – ako napríklad vlaňajší Honor 6 Plus, ktorý duálny fotoaparát používal hlavne na detailnejšie snímky v zlých svetelných podmienkach.

Test Huawei P9: Keď smartfón dostane dve oči

Zdroj: Huawei

Nedávno na pultoch obchodov pribudli LG V10 a Lenovo Vibe S1, ktoré s duálnym fotoaparátom koketovali tiež. Ale na prednej strane. Ich riešenie bolo určené pre milovníkov selfies. Prvý má dve 5 Mpix kamery, jedna má širokouhlý objektív pre skupinové autoportréty. Druhý spomínaný zasa sekundárny predný fotoaparát používa na úpravu fotografií. Vie efektnejšie rozmazať pozadie alebo vyňať osobu zo záberu.

V podstate aj najnovší LG G5 robí to isté, čo súrodenec V10. Ale v pokročilejšej miere. Na výber je 16 Mpix kamera s objektívom so 78-stupňovým záberom alebo široký 135-stupňový záber s rozlíšením osem megapixlov. Huawei P9, ktorý sme mali možnosť otestovať, má zasa dvojicu dvanásťmegapixlových snímačov s optikou odobrenou Leicou. Jeden je monochromatický a má na starosti detegovanie detailov scény.

Podľa neoficiálnych informácií sa tento rok ešte objaví niekoľko modelov s dvojitým fotoaparátom. Okrem Sony Xperie M Ultra sa čoraz častejšie hovorí aj o tom, že to vyskúša Apple. Na jeseň má predstaviť niekoľko edícií iPhonu 7. A zdroje zo zákulisia tvrdia, že veľký iPhone 7 Plus bude mať dvojicu zadných fotoaparátov. Ako konkrétne budú tieto snímače a objektívy odlišné, a teda akým smerom sa odhodlajú jablkové telefóny robiť kvalitnejšie zábery, je zatiaľ tajomstvo.

Alebo ich tam dajme rovno šestnásť

Malá spoločnosť Light význam viacerých fotoaparátov v jednom pochopila už dávnejšie. Ale pretransformovala to do svojho modelu Light L16 svojsky. Trochu robustnejší kompakt je totiž osadený šestnástimi objektívmi rôznych pevných ohniskových vzdialeností aj s rôznou svetelnosťou až do f/1.2. A pod každým z nich je trinásťmegapixlový snímač.

V spolupráci so špecifickým softvérom to znamená, že jediný záber je zaznamenaný z odlišných uhlov, s rôznymi nastaveniami uzávierky, citlivosti ISO, s ekvivalentom štvornásobného optického zoomu a tak ďalej. Výsledná fotografia môže mať rozlíšenie až 52 megapixelov. Dalo by sa povedať, že s Light L16 stačí cvakať ostošesť a potom v postprodukcii sa z takmer každého záberu dá vybrať presne to, čo si fotograf želal.

Aj s jedným objektívom by zaujal

Huawei P9 je momentálne výstavnou skriňou tohto výrobcu a s výnimkou väčšieho P9 Plus, ktorý, žiaľ, zatiaľ nie je dostupný na slovenskom trhu, je to to najlepšie, čo v portfóliu majú. Dvojica objektívov a nápis Leica zaujme na prvý pohľad. Ale má čo táto novinka ponúknuť aj okrem toho?

Dizajnovo sa len mierne posunula od vlaňajšieho predchodcu. Kovový rám je na hranách jemne zbrúsený a spolu s celkovou hrúbkou len sedem milimetrov a hmotnosťou pod 150 gramov je to zariadenie akurát do ruky. Nie je potrebné kvôli stabilnejšiemu držaniu kupovať nejaký kryt. Dokonca sa inžinierom podarilo dvojicu zadných objektívov zarovnať s telom, takže vôbec nevyčnievajú.

Pod objektívmi je čítačka odtlačkov prstov. Fungovala bleskovo. Len škoda, že sa nedá použiť na odomknutie mobilu, keď leží na stole. Postačila by aj funkcia zobudenia mobilu poklepaním po displeji. Ale zasa sa dala nastaviť ako spúšť fotoaparátu alebo mini touchpad na posúvanie fotografií a podobne.

Test Huawei P9: Keď smartfón dostane dve oči

Zdroj: Huawei

Na pravej hrane je príjemne drapľavé hlavné tlačidlo, takže je ho ľahké rozoznať od ovládača hlasitosti nad ním. Dolná hrana schováva konektor pre slúchadlá a mriežku reproduktora. Ten, mimochodom, prekvapil. Na svoje rozmery hral nadštandardne hlasno a aj hutne. A hurá, ďalší smartfón s USB typu C. Je to drobnosť a zvýšenú rýchlosť prenosu dát ocení len málokto. Ale koniec otravného hľadania správnej pozície pri klasickom USB je určite veľký bonus.

Huawei sa rozhodol ostať pri full HD rozlíšení. Konkurenti sú už ďalej, ale jemnosť alebo hustota 423 ppi je úplne dostačujúca. Jeho kvalita neprináša nič prevratné, skôr sa drží vyšších štandardov. Tak ako aj pri ostatných Huawei smartfónoch, výkon má na starosti dvorný čip Kirin. V tomto prípadne najnovšia verzia 955 s ôsmimi jadrami.

Sekundujú mu tri gigabajty operačnej pamäte. Jestvuje aj verzia so 4 GB operačnej pamäte a 64 GB internej pamäte. No tá oficiálne nie je na Slovensku dostupná. Tak či onak, aj 3 GB sú dostačujúce na pohodlné pracovanie s tuctom aplikácií súčasne.

A ak by niekomu chýbala vnútorná pamäť, micro SD karta to jednoducho vyrieši. Pri používaní sme nezaznamenali sekanie alebo padanie aplikácií. Pri plnej záťaži, napríklad pri nahrávaní videa, sa po pár minútach zadná časť zahreje. Našťastie v rámci pohodlnej použiteľnosti. Vlaňajší model zahrievanie zvládal slabšie.

Panasonic na to išiel z druhej strany

Malou raritou a pomaly aj zberateľským kúskom je Lumix CM1. Smartfón, ktorý Panasonic predstavil pred dvoma rokmi. Alebo skôr by sa dalo povedať, že to bol pokročilý kompakt, z ktorého sa dalo telefonovať. Panasonic totiž zobral dva centimetre hrubé kovové telo a natlačil doň 4,7-palcový full HD displej, štvorjadrový Snapdragon 801 a dva gigabajty operačnej pamäte. Na tú dobu teda luxusná Android výbava.

Do tela sa vošiel aj 1-palcový CMOS snímač s rozlíšením 20,1 Mpix. Také rozmery čipu nemávajú ani klasické kompaktné fotoaparáty. A okorenil to ešte 28-milimetrovou optikou od Leicy. So žiadnym iným smartfónom sa nedali urobiť zábery takej kvality a rovno ich zdieľať cez Facebook alebo Instagram. Hit to však nebol. Pravdepodobne kvôli vyššej cene. Nasledovník Lumix CM10 s jemne zlepšenými parametrami už však nepodporuje telefonovanie, ale prenos dát áno.

Zábava s dvoma fotoaparátmi

Kvôli hrúbke P9 sa nedalo veľmi čarovať s kapacitou batérie. 3000 mAh je slušné číslo, no v praxi sa však ukázalo ako nedostačujúce. Respektíve ako nemastné-neslané. Zjavne HiSilicon Kirin 955 ešte nie je až tak doladený. Pri normálnom používaní sa dlhšie ako deň pri živote neudržal. Ale po pohraní sa s nastaveniami šetriaceho režimu sa dá z novinky vyžmýkať ešte nejaká tá hodina navyše.

Dva hlavné fotoaparáty sa môžu zdať ako prehnaná snaha o pozornosť. Ale už po pár tuctoch záberov pokročilý a aj laický používateľ zistí, že niečo na tom je. Huawei použil dva dvanásťmegapixlové snímače Sony a objektívy so svetelnosťou f/2.2. Jeden sníma farebné zábery, druhý čiernobiele.

Nemecká legenda Leica spolupracovala na vývoji hardvéru aj softvéru. V praxi to znamená, že pri klasickej fotografii jeden sa stará o vernosť farieb, druhý zasa o detaily a štruktúru. Spojením sú fotografie na top úrovni s výborným zachytením farieb. Pochváliť musíme aj nastavenie bielej a rozoznanie jej odtieňov na jednej scéne.

S P9 sa každý vyblázni. Počas fotenia a aj po ňom. Zaznamenávať vie do formátu RAW, pri klasickom JPEG sú zábery mierne podexponované, aby bolo zachytených čo najviac detailov. Pri preexponovaní by sa v postprodukcii už vyčarovať nedali. Dvojica objektívov tiež znamená efektívne hranie sa s tzv. bokeh zábermi. Respektíve sa dá hĺbka meniť už na vytvorenom zábere. Fotoaparát zaostrí na všetko a potom už len stačí kliknutím na displeji vybrať, či bude ostrá postava v popredí alebo pozadí a v akej intenzite.

Softvérové rozmazávanie pozadia príjemne prekvapilo, hoci niekde nie úplne presne definovalo hranicu vybraného objektu. Umelecké duše si môžu užiť aj ozajstnú čiernobielu fotografiu, nielen snímanie s čiernobielym filtrom. Takéto zábery majú svojský nádych, akúsi mäkšiu hru so svetlom a kontrastom. Zaostrovanie bolo jedno z najrýchlejších, aké sme mali možnosť tento rok skúšať.

Nepríjemným prekvapením bolo, že pri videu až také presné nebolo. Celkovo je pri P9 video akoby až na druhej koľaji. Niekomu tiež môže chýbať záznam 4K videa a zabudnúť treba aj na optickú stabilizáciu. Softvér fotoaparátu je praktický s jednoduchým výberom režimov potiahnutím prsta z ľavej strany do stredu. Ako beauty záber, panoráma a iné. Z pravej sa zasa vysúva ponuka nastavení. A aby sa pocit z profi fotoaparátu umocnil, Huawei pridal zvuk uzávierky z Leica fotoaparátov aj do svojho smartfónu.

Záverečné hodnotenie

Huawei P9 je jedno z najlepších prekvapení roka. Popravde, nečakali sme od tohto výrobcu taký vybalansovaný model. V kompaktnom kovovom tele je dostatok výkonu či rýchla čítačka odtlačkov, ale to je už štandard. USB typu C už nie, takže ďalšie plus. Rovnako ako nevšedný zážitok z fotografovania.

Nedá sa povedať, že to je bezpodmienečne najlepší mobilný fotoaparát na trhu. No do prvej trojky by sme ho zaradili. Udeľujeme mu pritom titul najzábavnejšieho fotoaparátu, pretože hranie sa s hĺbkou a hlavne ozajstné čiernobiele fotografie doslova lákajú stláčať softvérovú spúšť častejšie. A ak to všetko zabalíme do pomerne výhodnej ceny, ešte naša spokojnosť stúpa. 

Huawei P9

Plusy:

  • kovové kompaktné telo
  • veľmi rýchla čítačka odtlačkov prstov
  • kvalitný fotoaparát s pokročilými možnosťami
  • cena

Mínusy:

  • len priemerné video bez optickej stabilizácie
  • konkurenti prechádzajú na vodotesnosť
  • priemerná výdrž batérie
Huawei P9 a jeho konkurenti
Huawei P9LG G5Apple iPhone 6SHTC 10Samsung Galaxy S7
Displej5,2“ LCD IPS, 1920 x 10805,3“ LCD IPS, 2560 x 14404,7“, LCD IPS, 1334 x 7505,2“ Super LCD 5, 2560 x 14405,1“ Super Amoled, 2560 x 1440
ProcesorHiSilicon Kirin 955, osemjadrovým 4 x 2,5 GHz + 4 x 1,8 GHzSnapdragon 820, štvorjadrový, 2 x 2,45 GHz + 2 x 1,6 GHzApple A9, dvojjadrový, 1,84 GHzSnapdragon 820, štvorjadrový, 2 x 2,45 GHz + 2 x 1,6 GHzExynos 8890 Octa, osemjadrovým 4 x 2,3 GHz + 4 x 1,6 GHz
Operačná pamäť3/4 GB4 GB2 GB4 GB4 GB
Vnútorná pamäť32/64 GB32 GB16/64/128 GB32/64 GB32/64 GB
Podpora pamäťových karietdo 128 GBdo 200 GBniedo 200 GBdo 200 GB
Fotoaparát12 + 12 Mpix/8 Mpix16 + 8 Mpix/8 Mpix12 Mpix/5 Mpix12 Mpix/5 Mpix12 Mpix/5 Mpix
KonektivitaBluetooth v4.1, GPS, Glonass, Wi-Fi ac, micro USB-c, LTE, NFCBluetooth v4, GPS, Glonass, Wi-Fi, micro USB-c, LTE, NFCBluetooth v4, GPS, Glonass, Wi-Fi MIMO, LTE, NFCBluetooth v4, GPS, Glonass, Wi-Fi ac, micro USB-cBluetooth v4.1, GPS, Glonass, Wi-Fi ac, micro USB, LTE, NFC
Batéria3 000 mAh2 800 mAh1 715 mAh3 000 mAh3 000 mAh
Rozmery145 x 70,9x 7 mm149,4 x 73,9 x 7,7 mm138,3 x 67,1 x 7,1 mm145,9 x 71,9 x 9 mm142,4 x 69,6 x 7,9 mm
Hmotnosť144 g159 g143 g161 g152 g
Operačný systémAndroid 6.0Android 6.0iOS 9Android 6.0Android 6.0
Cena od529 €649 €649 €699 €679 €
PRAMEŇ: dokumentácia výrobcov