Test HTC 10: Kov, rýchlosť a hi-fi zvuk

Zdroj: HTC

Odvtedy to však, žiaľ, ide strmo dole. Kombinácia zvláštnych marketingových rozhodnutí a sklamania z vlajkových lodí, ktoré za konkurenciou zaostávali hlavne fotoaparátom, sa podpísali pod skutočnosť, že HTC je na rázcestí. Posledná vlajková loď HTC 10 im mala pomôcť zvoliť tú správnu cestu. No niekedy ani skvele spracovaný a vybavený smartfón nestačí na oživenie značky. Na uspokojenie náročného používateľa však áno.

HTC 10 malo premiéru už na jar. Počkali sme, kým dozrie. Inak povedané, kým sa utrasú všetky prvé drobné nedostatky a prídu aktualizácie. Navyše odvtedy už aj klesla cena o približne sto eur. Takže teraz je ešte o krok pred konkurenciou. A konkurentov má viac ako dosť.

Škoda tej odolnosti

HTC je už roky známe tým, že ich smartfóny, hlavne tie prémiové, sú ukážkovo spracované. Podobne aj rodina One, ktorá od roku 2013 ukazuje, ako má vyzerať luxusný mobil. HTC 10 už nemá označenie One. Ale stále sa drží zabehnutých dizajnových línií s menšími úpravami.

V prvom rade, na trhu asi nie je lepšie spracovaný mobil ako táto desiatka. Samozrejme, aj konkurenti od Sony alebo Samsungu majú spracovanie na jednotku. Ale kompletne celokovové telo HTC 10 so zbrúsenou hranou a kovovými tlačidlami vytvára pri držaní v ruke pocit, že mobil vyrobil luxusný hodinár. Z plastu sú len tenké pásiky pre antény. Praktické sa ukázalo aj zaoblenie krytu batérie. Mobil sa na stole trochu kolíše, o to ľahšie sa však dvíha. Držanie zlepšujú aj ostré hrany.

Test HTC 10: Kov, rýchlosť a hi-fi zvuk

Zdroj: HTC

Dve výčitky pre dizajnérov tohto modelu by sme mali. Prvou je vyčnievajúci objektív fotoaparátu. Hoci to tak robia viacerí konkurenti, sú aj takí, ktorí vedeli optiku zarovnať s telom a je tak menšia šanca ju poškriabať. Riešením by bol nejaký obal alebo kryt. Ale pri takomto smartfónovom šperku by to bola svätokrádež. Druhou výčitkou je absencia zvýšenej odolnosti voči vode. Jemné ošpliechanie by mal prežiť. Ale pomaly si zvykáme, že certifikát IP68, a teda plné ponorenie bez poškodenia, by mal byť v základnej výbave každej vlajkovej lode.

Rozmiestnenie ovládacích prvkov je praktické. Na pravej hrane je vrúbkované hlavné tlačidlo a nad ním ovládač hlasitosti. Ešte vyššie je slot pre SIM kartu. Na opačnej strane zasa slot pre pamäťovú kartu. Spodná hrana ukrýva USB – c konektor a mriežku reproduktora, hore je 3,5 mm jack konektor. Pod displejom je čítačka odtlačkov prstov. Nejde o tlačidlo, ale o dotykovú plôšku. Po jej stranách sú dotykové podsvietené tlačidlá pre návrat späť a multitasking. Displej sa dá aktivovať nielen hlavným tlačidlom alebo čítačkou, ale aj dvojitým poklepaním po obrazovke.

Ako na hojdačke

História firmy HTC je ako z filmu o americkom, v tomto prípade taiwanskom, sne. Založená bola v roku 1997 a už o pár rokov sa stala lídrom vo vývoji dotykových mobilov. V prvých rokoch 21. storočia boli výrobcami smartfónov pre HP a Palm. Od roku 2006 sa postavili na vlastné nohy a začali predávať smartfóny pod vlastnou značkou a logom. Najprv so systémom Windows. Ale o dva roky neskôr prišiel HTC Dream, prvý mobil so systémom od Googlu – Androidom. Vtedy sa začalo ich víťazné ťaženie. V roku 2011 sa trhová hodnota firmy dostala pred Nokiu, a tak sa stala svetovou trojkou po Samsungu a Appli. Už o dva roky sa kvôli omeškaniu predaja vlajkovej lode, ktorá v recenziách nekončila veľmi dobre, a tiež megalomanskými reklamným kampaniam firme prepadol medziročný profit o 98 percent. Vlani reportovali stratu a budúcnosť firmy je otázna.

Pre audiofilov

HTC 10 je zameraný na audio aj video. Teda taký drobný multimediálny tank. Video sme si užili vďaka výbornému 5,2-palcovému displeju. Výrobca mu nadelil až QHD rozlíšenie, ktoré sa hodí hlavne pri fotografiách. Celkovo by nám pri tejto uhlopriečke stačilo aj full HD rozlíšenie. A pridalo by to trochu na výdrži.

HTC 10 používa Super LCD technológiu piatej generácie. To znamená výborné a verné farby, dostatok kontrastu a široké pozorovacie uhly. Maximálny jas mohol byť ešte trochu vyšší, ale inak je displej dobre čitateľný aj v exteriéri.

Ďalšiu multimediálnu výbavu tvoria reproduktory. HTC bolo so svojou technológiou BoomSound a dopredu smerujúcimi reproduktormi recenzentmi aj používateľmi chválené. Model HTC 10 to rieši trochu inak. Ako bolo spomenuté, spodný reproduktor smeruje dole. Má na starosti skôr nízke a stredné tóny. A potom v slúchadle nad displejom je schovaný druhý reproduktor stavaný pre výšky. Aj toto usporiadanie prehráva hudbu alebo efekty z hier na omnoho lepšej úrovni ako u konkurentov. Samozrejme, v rámci toho, čo fyzika v takom malom zariadení dovolí.

Tak či onak, na hudbu preferujeme skôr slúchadlá. A v tom HTC 10 exceluje. Je totiž vybavený 24-bitovým DAC prevodníkom a aj slúchadlovým zosilňovačom. Takže utiahne aj veľké domáce hi-fi slúchadlá. Už len počúvanie hudby cez Spotify (v najvyššej kvalite streamovania) je zážitok. Po pustení skladieb v bezstratovom formáte je to ešte lepšie.

Kvalita zvuku je vždy taká kvalitná, ako je kvalitná najslabšia súčasť audioreťazca. Smartfón to v tomto prípade nebude. Takže sa nebojte investovať do poriadnych slúchadiel. Zvuk vo vysokom rozlíšení vie mobil aj nahrávať pri nahrávaní videa.

Test HTC 10: Kov, rýchlosť a hi-fi zvuk

Zdroj: HTC

Treťou multimediálnou záležitosťou je kamera. Už aj tá predná vybočuje z bežného štandardu. Rozlíšenie 5 Mpix nie je nič nevšedné, možno ani širokouhlý objektív a blesk vo forme rozsvietenia displeja na bielo. Ale HTC 10 je prvý a zatiaľ jediný smartfón, ktorý doprial optickú stabilizáciu aj prednej kamere. Všetky tieto parametre spolu výborne spolupracujú a výsledkom je, že sa ho nebojíme označiť ako voľbu číslo jedna pre fanúšikov selfie záberov.

S fotoaparátom sa HTC vo vlajkových lodiach dlho trápilo. Skúšali to takzvanými ultrapixelmi a aj dvojitými objektívom. Teraz stavili na istotu a použili jeden objektív s clonovými číslom f/1.8, pod ktorými je snímač s ultrapixelmi. Ale v s trojnásobne vyšším rozlíšením než pri predošlých modeloch. Teda rovných 12 Mpix.

Výsledky sú citeľne lepšie ako pri predchodcoch. Zábery s dostatkom svetla sú verné a dostatočne ostré. Hoci ostrosť sa smerom od stredu k okrajom znižuje. Pri prezeraní vytvorených obrázkov na monitore je na tom približne ako Galaxy S7. Situácia sa však prikláňa kú kórejskému konkurentovi so slabnúcim svetlom. V šere už naň HTC 10 nestíha. Ale stále je použiteľný, aj keď niekedy svetlé body v tme jemne preexponuje.

Fanúšik fotografovania si môže pomôcť statívom, ale aj PRO režimom fotenia. Zábery sa potom ukladajú do RAW formátu a manuálne sa dá nastavovať citlivosť ISO, čas uzávierky, vyváženie bielej aj ostrenie.

Nahrávanie 4K videa je už samozrejmosť. V tomto rozlíšení mobil vie robiť maximálne šesťminútové klipy, počas ktorých sa citeľne zahreje. Nechýbajú ani akési videoklipy vytvorené z fotografií. Výrobcovi sa tento krok podaril. Netvrdíme, že ide o najlepší fotoaparát v mobiloch. Ale v prvej päťke by sa umiestnil. A v porovnaní s predošlými HTC One mobilmi to je priam míľový posun.

Test HTC 10: Kov, rýchlosť a hi-fi zvuk

Zdroj: HTC

Pomôže virtuálna realita?

Možno zlepšenie trhových výsledkov HTC prinesie vstup do nového segmentu. Momentálne sú prakticky dostupné len dva modely aktívnej virtuálnej reality. Oculus Rift a HTC Vive. Onedlho pribudne aj Playstation VR, ktorý bude určený len pre konzolu od Sony. Oculus aj Vive používajú pokročilé technológie, ako sú full HD displeje pre každé oko si širokým pozorovacím uhlom a minimálnou latenciou. HTC Vive má však výhodu, že sa s nimi dá pohybovať v priestore. Oculus je viac statický. Vive má v balení aj dvojicu senzorov, ktoré sa umiestnia do rohov izby a presne detegujú polohu používateľa v priestore. A nechýbajú ani ovládače pre manipuláciu s objektmi vo virtuálnej realite. HTC je tak znova kráľom v novom trende.

Nabíjanie je rýchle

Ako vždy, aj pri HTC 10 je zbytočné diskutovať o výkone. Snapdragon 810 a 4 GB operačnej pamäte majú aj ostatné vlajkové lode. Takže všetko je bleskové. HTC je ešte o krok vpred, pretože používa len veľmi jemnú grafickú nadstavbu. Po mobiloch Moto sa najviac ponáša na čistý Android. Výrobca odstránil svoje aplikácie, ktoré už ponúka sám Android. Takže len jeden kalendár, jedna galéria a podobne.

Niekomu staré HTC aplikácie budú možno chýbať. Vyladenosť systému naozaj oceníte až po pár mesiacoch používania. Iné Android kúsky po čase začnú haprovať. Testovací kus však bežal rovnako svižne. Potešili aj praktické drobnosti. Napríklad režim Rukavice, takže v zime bude mobil stále použiteľný. Alebo gestá Motion Launch, ktoré vedia po zodvihnutí mobilu prijať hovor a podobne.

Papierovo silná batéria (3000 mAh) sa aj v praxi ukázala dostatočne veľká na to, aby udržala HTC 10 v chode celý deň. Niekedy vypomôže aj šetriaci režim. V skutočnosti sa ako dôležitejšia ukázala podpora rýchleho nabíjania. Za pol hodinu sa z úplného vybitia dostane na 44 percent. Podmienkou je, že so sebou musíte mať pribalenú QuickCharge nabíjačku. Vyskúšali sme aj scenár, keď bol ráno mobil takmer vybitý. Stačilo dvadsať minút, zapnutý šetrič batérie a mobil v nenáročnej prevádzke vydržal do večera.

Záverečné hodnotenie

HTC 10 je v súčasnosti jeden z najlepších Android smartfónov, ale v záplave informácií a afér okolo Samsungu a Applu sa naň akosi zabúda. Možno ho výrobca slabo propaguje. Pritom má všetko, čo by si aj náročný používateľ želal. Perfektné spracovanie, hi-fi prehrávanie hudby, kopu výkonu a slušnú batériu. A aj fotoaparát sa veľmi zlepšil, hoci má ešte rezervy hlavne v noci. Vyvažuje ho však výborná predná kamera.

Háčik môže byť v cene. Aj po mesiacoch je jej výška okolo šesťsto eur. Na jednej strane to znamená, že má dôveru používateľov, a preto si drží cenu. Na tej druhej – konkurenti s tiež luxusnou výbavou vedia lákať nižšími cenami.

Plusy:

  • prvotriedne spracovanie celokovového tela
  • stabilita systému
  • predná kamera s optickou stabilizáciou
  • vstavaný DAC a slúchadlový zosilňovač
  • rýchle nabíjanie

Mínusy:

  • chýba odolnosť proti vode
  • cena

Test HTC 10: Kov, rýchlosť a hi-fi zvuk