TREND testoval trojicu noviniek pre tých, ktorí si chcú užiť hry a filmy. Ale zároveň im záleží na čo najlepšom podaní hudby. Nejde vyslovene o konkurenčné produkty, pretože cenový rozdiel medzi nimi je citeľný. Okrem vstavaného mikrofónu majú spoločné to, že svietia. Pri slúchadlách je to trocha netradičné. Teda pokiaľ nie ste hráč a nechcete sa na hernom turnaji odlíšiť od ostatných.

Dlhá cesta slúchadlová

Prešlo už viac ako 120 rokov od prvých pokusov dostať zvuk z reproduktorov do malých zariadení na uši. Slúchadlá sa zrodili pri vývoji prvých telefónov. Ozajstné slúchadlá formou aj funkciou sa však objavili až v armáde pred prvou svetovou vojnou. Presnejšie, armáde ich predal mormón Nathaniel Baldwin. Zárobok investoval do hnutia na podporu polygamie a zbankrotoval. Veľký pokrok nastal počas po druhej svetovej vojny a po nej. Potom to už šlo ako na páse. Koncom päťdesiatych rokov Koss uviedol prvé stereo slúchadlá, o pár rokov sa rozšírili gramofóny a s nimi sa začali predávať aj slúchadlá. Do tohto biznisu sa postupne pustil aj Philips či Sennheiser a ďalší výrobcovia. Samozrejme, pravý boom spustil príchod Walkmana od Sony na konci sedemdesiatych rokov minulého storočia.

Ako veľké šišky

SteelSeries je vo svete počítačových hier pojem. Firma je známa najmä pre herné myši, ktoré obľubujú mnohí profesionálni hráči. Podobne je to s klávesnicami a slúchadlami. Skrátka, značka ponúka kompletnú výbavu pre zážitok a presnosť.

Siberia 650 je nástupcom modelu V2. Najprv sa volal Elite Prism – to len aby pri nakupovaní nedošlo k omylu. Už na prvý pohľad vidieť, že ide o masívne slúchadlá. Hlavne pre dvojicu extrémne bacuľatých náušníkov. Nie je to negatívum, skôr naopak. Ergonómia je na slušnej úrovni, sadnúť by mali každej hlave.

Kožené náušniky sú ako pohladenie pre uši. Ako také dva vankúšiky, netlačia a dobre izolujú. Samozrejme, teraz v lete to po pár hodinách znamená aj zohrievanie a potenie. Kožený a flexibilný náhlavný most zaručuje stabilitu. Nie je nutné nič nastavovať, sám sa prispôsobí každej veľkosti hlavy. Konštrukcia je z kovu, pôsobí elegantne a hutne. Na kolenách sme slúchadla nelámali, ale vyzerajú, že vydržia veľa.

Test: Hráčske slúchadlá nielen pre hráčov

Test: Hráčske slúchadlá nielen pre hráčov

Steelseries Siberia 650 Zdroj: Steelseries

Na každej mušli je prstenec z LED osvetlenia, ktoré sa nastavuje v SteelSeries aplikácii. Buď pulzuje, zvyšuje jas s pribúdajúcou hlučnosťou, alebo sa dá zvoliť jedna zo 16 miliónov farieb. Pre samotného používateľa to nemá praktické využitie, ale efekt je zaujímavý, tmavej izbe pri hraní dodá efektný odtieň. Ovládacie prvky sú na oboch mušliach: na jednej je otočný ovládač hlasitosti, na druhej zasa otočný vypínač mikrofónu.

V balení je drobná externá zvuková karta, ktorá sa k počítaču pripája cez USB. Do nej sa pripája plochý kábel zo slúchadiel. Výrobca pribalil aj redukciu na analógové pripojenie slúchadiel do jack konektora. Ak by niekto potreboval slúchadlá použiť napríklad so smartfónom. Po pripojení a zvolení nového zvukového zariadenia sa dá pohrať s prehľadným softvérom na úpravu hlasitosti mikrofónu, zmeny ekvalizéra alebo zapnutie Dolby.

Siberia 650 je ako stvorená pre hry. Či už pre FPS alebo akčné tituly. Prednes bol výrazný s presnými výškami a melodickými stredmi. A 50-milimetrové meniče s ľahkosťou vyprodukovali dunivé, ale stále mäkké basy. Dobre si poradili aj s priestorovým zvukom, nepriateľov bolo počuť z každej strany. Filmy na Netflixe sme si tiež užili, hlavne výbušné scény. Pokiaľ ide o počúvanie hudby, citlivé ucho si po nastavení ekvalizéra užije rock a hip hop. Folk alebo blues Siberii veľmi nesedia.

SteelSeries Siberia 650

Plusy:

  • ergonómia
  • dizajn
  • kvalita zvuku

Mínusy:

  • cena

Takmer na všetko

Logitech G933 Artemis Spectrum je splnenie hráčskych snov. Priestorové a bezdrôtové slúchadlá s veľkým množstvom nastavení. Ale poďme poporiadku. Ergonómia by sa dala označiť ako štandardná. Žiaden luxus. Ale ani po štyroch hodinách slúchadlá na hlave nijako zvlášť neotravovali.

Náušníky aj náhlavný most sú z látky. Je vzdušnejšia ako koža, ale na dotyk už tak nepohladí. Tlmenie okolitého hluku je preto trochu slabšie než pri Siberii. Celkové spracovanie je na slušnej úrovni, hoci použitie lesklých plastov na niektorých častiach pôsobí lacnejšie a niekedy spôsobuje vŕzganie. Našťastie, len pri nasadzovaní slúchadiel, nie pri ich používaní. Zaujímavý bonus je, že mušle sa dajú otočiť o 90 stupňov a zložené na krku potom neprekážajú.

Jedna mušľa pod magnetickými dvierkami schováva dobíjateľnú batériu, druhá zasa USB vysielač. Spárovanie prebehlo bez problémov s dosahom aj na druhé poschodie. Vyskúšali sme vysielač zasunúť do PlayStation 4 – fungovalo to. G933 sa ale dajú používať aj s pripojeným nabíjacím USB káblom. Hoci to nebolo nutné. Na jedno nabitie vydržali jedenásť hodín a v noci sa dobili.

Test: Hráčske slúchadlá nielen pre hráčov

Logitech G933 Artemis Spectrum Zdroj: Logitech

Výdrž sa skráti, ak si zapnete LED osvetlenie na rámoch mušlí. V ovládacom softvéri si možno nastaviť pulzovanie alebo farbu napríklad podľa práve používaného zvukového profilu. Na ich prepínanie sú priamo na slúchadlách tlačidlá, rovnako ako ovládač hlasitosti. Presnejšie povedané, trojica makro tlačidiel, ktorým sa dajú prideliť ľubovoľné funkcie alebo spustenie aplikácií a hier.

V ľavej mušli je ešte vyklápací mikrofón, ktorého špička sa dá ohnúť podľa potreby a obsahuje upozorňovaciu LED diódu. Je samozrejmosťou, že vysunutie a zasunutie mikrofónu ho automaticky zapnú a vypnú.

A to najdôležitejšie – zvuk v slúchadlách znie úchvatne. Plus je, že pre každého. V nastaveniach sa dá vyberať z prednastavených zvukových profilov pre viac basov, lepšie vyváženie pri komunikácii, na výber je tiež filmový režim. Alebo si manuálne vytvoríte vlastný. Slúchadlá podporujú 7.1-kanálové priestorové Dolby a Dolby DTS X a kombináciou všetkých týchto možností si každý nájde ten správny zvuk pre seba. Chvíľu to môže trvať, ale potom si G933 užijete naplno.

Logitech G933 Artemis Spectre

Plusy:

  • bezdrôtové pripojenie
  • kvalita zvuku
  • priestorový zvuk
  • doplnkové funkcie
  • univerzálnosť (pripojenie k hernej konzole)

Mínusy:

  • cena
  • lacnejšie vyzerajúce materiály

Na nič sa nehrajú

Značka Creative je v segmente zvukových zariadení známa už dekády. Hlavne pre zvukové karty, ale aj slúchadlá. Najnovšia vlajková loď z hernej rodiny X trochu klame telom. Creative Sound Blaster X H7 nie sú len herné slúchadlá. Po pravde, skôr sa zdá, akoby výrobca zobral komponenty z klasických hi-fi slúchadiel a pridal LED diódu a mikrofón.

Z testovanej trojice má H7 najsparťanskejší dizajn. Až na podsvietený symbol X na mušliach je všetko ako zo starej školy. Čo nie je na škodu. Rodina X sa chváli kovovou konštrukciou, ktorá je ale flexibilná. Náhlavný most sa dá takmer úplne vyrovnať bez poškodenia. Spolu s bohatou výstelkou na hlave a aj mušliach a nízkou hmotnosťou to znamená ukážkové pohodlie. Jediné, čo neponúkajú, je nejaký druh skladania. Pri headsetoch to ale tak býva.

Od slúchadiel vedie látkou potiahnutý kábel k malému ovládaču hlasitosti s vypínačom mikrofónu a tlačidlom na príjem hovoru. Odtiaľ sa potom dá pripojiť klasicky analógovo do akéhokoľvek jack konektora. Alebo cez micro USB do veľkého USB portu v počítači. Až vtedy sú dostupné všetky doplnkové funkcie a podpora priestorového 7.1-kanálového zvuku.

Test: Hráčske slúchadlá nielen pre hráčov

Creative Sound Blaster X H7 Zdroj: Creative

Na to slúžiaci softvér má množstvo funkcií, ale priali by sme si trochu lepšiu prehľadnosť a vyladenie. Občas sa stávalo, že sa softvér správal náladovo a niektoré uložené nastavenia zmizli alebo operačný systém nevedel slúchadlá rozoznať. Pomohlo ich reštartovanie.

Na výber sú prednastavené profily s možnosťou vytvorenia vlastného s rôznou intenzitou basov, priestorového zvuku alebo hodnôt ekvalizéra. Ako pri predošlých modeloch, aj pri H7 sa dá docieliť výrazne odlišný výsledok pre hudbu, filmy a hry podľa zvolených nastavení. Takzvaný Scout mode má umožniť počuť nepriateľa z väčšej vzdialenosti. Výrazný rozdiel to ale nebol. Posledná záložka obsahuje mixér priestorového zvuku a nastavenie podsvietenie loga slúchadiel.

Sila H7 sa ukáže v surovom stave pri analógovom pripojení. Päťdesiatmilimetrové meniče vedia podať skvelý zvuk plný neprehnaných basov a presných výšok. Stredné pásmo tomu všetkému dodáva závoj celistvosti. Slúchadlá sú bez najmenších problémov vhodné aj pre uši zvyknuté pri počúvaní hudby na vysokú kvalitu. Po zapojení cez USB potom priestorový zvuk a všetko to softvérové korenie vytvorili skvelý zážitok pri hraní všetkých žánrov hier a aj sledovaní Netflixu. 

Creative Sound Blaster X H7

Plusy:

  • ergonómia
  • výborná kvalita zvuku
  • cena

Mínusy:

  • menej vyladený ovládací softvér

Záverečné hodnotenie

Vybrať si medzi týmito troma slúchadlami tie najlepšie je nemožné. Ani jeden model nemá výrazné nedostatky. Logitech G933 Artemis Spectrum je z trojice najdrahší. Hlavne preto, že vie fungovať aj bezdrôtovo, čo je často na nezaplatenie. Hlavne pri slúchadlách k počítačom a herným konzolám. Ponúkajú z trojice jednoznačne najviac funkcií. Creative Sound Blaster X H7 majú zasa výbornú kovovú konštrukciu a môžu fungovať ako analógové aj digitálne slúchadlá súčasne. A to so skvelým zvukom a najlepšou ergonómiou z trojice. SteelSeries Siberia 650 sú akousi zlatou strednou cestou s veľmi dobrou kvalitou zvuku a pohodlím používania.

Trio slúchadiel nielen pre hráčov
Steelseries Siberia 650Logitech G933 Artemis SpectrumCreative Sound Blaster X H7
Mušle50 mm, neodymové magnety40 mm, neodymové magnety50 mm, neodymové magnety
Frekvenčný rozsah16 – 28 000 Hz20 – 20 000 Hz20 – 20 000 Hz
Citlivosť120 dB107 dB118 dB
Impedancia32 Ohmov39 Ohmov32 Ohmov
Hmotnosť424 gramov374 gramov364 gramov
Konektordigitálny, analógová redukcia v balenídigitálny, Bluetoothdigitálny, analógový
Cena159 eur199 eur139 eur
PRAMEŇ: technické špecifikácie výrobcov