Zdroj: HP
Ak by sme sa však na túto platformu pozreli ako na špecifický systém určený pre profesionálov ako kedysi BlackBerry, dávalo by to väčší význam. Predstavenie HP Elite x3 by do tejto filozofie zapadlo rovnako dobre. Pretože táto novinka je smartfón, teda skôr fablet, a zároveň vďaka funkcii Continuum vreckový počítač. Tomu zodpovedá aj doplnková výbava, ktorú k mobilu HP ponúka.
Bez ohľadu na mobilné platformy sa pri pohľade na HP Elite x3 a jeho parametre musí rozbúchať srdce každému technologickému nadšencovi. Ide o ukážkový príklad pojmu vlajková loď.
Do očí ako prvá udrie jej majestátnosť kvôli rozmerom. HP sa rozhodlo pre až bezmála 6-palcový displej. Takže je potrebné zvyknúť si na šasi široké osem centimetrov a dlhé dvojnásobok. Je to však pracovný nástroj, takže veľkosť pracovnej plochy je dôležitá.
Displej je typu Amoled s 2K rozlíšením 2560 x 1440 px. Musím podotknúť, že obraz je nádherný. Skvelý kontrast s brilantnými farbami sú na takej veľkej ploche ešte krajšie. A netýka sa to len hier alebo fotografií. Dobre sa mi napríklad pracovalo aj s tabuľkovým editorom.
HP neurobilo len konzervatívny manažérsky smartfón, dizajnérom povolili vhodný estetický doplnok, ktorým je strieborná "brada". Tá obsahuje mriežku reproduktorov Bang & Olufsen. Nad displejom je kamera a aj infračervený senzor. Elite x3 totiž podporuje funkciu hello – odomykanie mobilu skenovaním očnej dúhovky. Nastavenie trvalo pár sekúnd, samotné skenovanie je otázkou milisekúnd. Po čase som ho však vypol. Čítačka odtlačkov na zadnej strane bola akosi pohodlnejším a rýchlejším bezpečnostným prvkom.
Hardvérové tlačidlá sú na pravej hrane, na tej spodnej nájdeme ešte USB-C konektor. Pre rýchle nabíjanie a aj priame pripojenie ku kompatibilným monitorom alebo externým úložiskám. Ale plnohodnotný počítač sa z Elite x3 stane až po pripojení k dokovacej stanici. HP ju predáva samostatne alebo v balíku s mobilom.
Zdroj: HP
Virtuálny počítač do vrecka
Hardvérová výbava je vrchovatá. Ešte stále najvýkonnejší Snapdragon 820 dopĺňajú štyri gigabajty operačnej pamäte, takže s výkonom sme nemali problém. Škoda, že sa to neodrazilo pri všetkých aplikáciách. Bolo očividné, že pri niektorých pokrivkáva optimalizácia. Napríklad bežné posúvanie facebook stránky je na iPhone citeľne plynulejšie.
Podobne aj fotografovanie pri zapnutom HDR, záber z dvoch expozícií sa spájal asi sekundu. Krátky čas, no konkurenti ho zvládajú omnoho rýchlejšie. Otváranie aplikácií alebo editácia fotografií však prebiehali bleskovo. Jednoducho kopa koní pod kapotou, len to treba ešte trochu lepšie „ukočírovať“.
Využitie rozširuje slot na dve SIM karty aj slot pre microSD kartu. Ale to pravé je v tomto prípade zasunutie Elite x3 do dokovacej stanice. Automaticky sa začne dobíjať a navyše pribudli DisplayPort na pripojenie monitorov, hoci x3 podporuje aj Miracast na bezdrôtový prenos videosignálu. V dokovacej stanici sú potom ďalšie dva USB porty a tiež ethernet konektor. Podobne ako pri Lumii 950 XL, aj v tomto prípade všetko fungovalo korektne a mohol som časť tohto textu napísať na veľkej klávesnici, monitore, vo Worde... a to všetko len s pomocou mobilu.
HP pridáva ešte jeden bonus, hlavne pre biznis zákazníkov. Windows Mobile je mobilná platforma. So službou HP Workspace sa však dajú na Elite x3 spúšťať akékoľvek desktopové x86 aplikácie. Ide o virtualizačný cloudový nástroj, takže používateľ pracuje akoby na klasikom Windows laptope, ktorého obrazovka je displejom Elite x3. Je to platená služba, cenník závisí od výkonu virtuálneho počítača a počtu hodín, ktoré na ňom mesačne strávite.
16 Mpix fotoaparát sa aj v pracovnom smartfóne hodí. Nedosahuje kvalitu Lumie 950 XL, ale určite patrí k tomu lepšiemu v segmente. Skenovanie vizitiek alebo nahrávanie poistnej udalosti v 4K rozlíšení zvláda výborne. Hlavne cez deň, ani v šere to nie je žiadna katastrofa. Potešilo by však trochu rýchlejšie zaostrovanie.
S masívnou 4150 mAh batériou sme sa museli intenzívne snažiť vybiť mobil za jeden deň. Takmer vždy neúspešne. Hoci je to displejový obor s luxusným výkonom, systému sa darí ho energiou kŕmiť v priemere jeden a pol dňa aktívneho používania. To je v danom segmente nadpriemerný výsledok. Navyše Elite x3 podporuje rýchle Quickcharge nabíjanie a aj Qi bezdrôtové nabíjanie.
HP Elite x3 a konkurenti - kliknite pre tabuľku v plnej veľkosti
Záverečné hodnotenie
Nevšedný zážitok. HP Elite x3 je Rollce Royce medzi smartfónmi s luxusným displejom aj zvukom, slušným fotoaparátom a výdržou pokojne aj dva dni. Dokonca je odolný voči vode, má čítačku odtlačkov a aj očnej dúhovky, podporu dvoch SIM kariet... Jednoducho, čo viac si želať.
No napríklad YouTube. Kameňom úrazu ostáva operačný systém. Windows Mobile je praktický a prehľadný, ale skôr či neskôr narazíte na chýbajúcu aplikáciu, ktorá je na ostatných platformách úplne bežná. HP to našťastie rieši virtualizáciou. Cena osem stovák bez dokovacej stanice síce zabolí, no manažérskejší smartfón na trhu budete hľadať márne.
Príde aj Surface Phone?
Microsoft na Windows Mobile 10 nezanevrel. Aspoň to neprestávajú tvrdiť zástupcovia firmy. Dodávajú, že nie je všetko len o vlastnom hardvéri, rozširovanie platformy zvládajú aj partneri ako Acer. Ale aj tak by si fanúšikovia po takmer roku a pol želali nový hardvér priamo od Microsoftu.
Zdroj: Bartolomej Tarnowski
Značka Lumia skončila a čoraz častejšie sa hovorí o pripravovanom Surface Phone. Teda Windows smartfóne, ktorý by rozšíril rodinu zariadení Surface. Profesionálnych a prémiových tabletov, hybridných ultrabookov a najnovšie aj all-in-one stolových počítačov.
Zatiaľ sú to všetko dohady. Ale hovorí sa, že Surface Phone má mať premiéru už o pár mesiacov. Samozrejme, očakáva sa plná výbava v kovovom tele s až 8 GB operačnej pamäte a pol terabajtovou internou pamäťou. A krytom, ktorý slúži zároveň ako klávesnica.