Načo je vlastne dobré 360-stupňové video alebo fotografia? Nič prevratné neprináša. Ale dokáže zachytiť celú scénu naraz a zobraziť ju tak, že človek má omnoho intenzívnejší pocit vnorenia sa do situácie. Virtuálna realita je práve o zážitku. Samozrejme, ten je najsilnejší, ak sa s virtuálnou realitou dá manipulovať. Ale aj video a fotografie z dovolenky vedia poskytnúť vo virtuálnej realite úplne iný zážitok.

360-stupňové fotografie sa dali na smartfónoch robiť už roky. Ide v podstate o fotografovanie jedného záberu vedľa druhého, ktoré softvér zošije dohromady a vytvorí výsek alebo celú 360-stupňovú perspektívu. VR fotografie sa potom pozerali na bežnom displeji a posúvaním prsta sa menila perspektíva. S príchodom okuliarov pre virtuálnu realitu sa začali pri fotografiách používať aj dáta z gyroskopu či akcelerometra. Kam ste otočili hlavu, tam sa automaticky otočila aj scéna. Človek tak získal vzrušujúci pocit z ponorenia sa do fotografie.

Video je už iný príbeh. Museli však prísť zariadenia od Kodaku, LG a teraz aj Samsungu a 360fly, ktoré dvoma širokouhlými objektívmi alebo jedným extra širokouhlým robia 360-stupňové video. Do slovenských obchodov dorazili Samsung Gear 360 a fly360 od rovnomenného start-upu. Každý ma svoje prednosti a v inom zasa zaostáva.

Snehová guľa s dvoma očami

Test 360-stupňových kamier: Ked dvaja robia to isté iným spôsobom

Samsung Gear 360 Zdroj: Samsung

Samsung svoju takmer vreckovú VR kameru predstavil vo februári. Gear 360 patrí do rodiny spájajúcej aj smart hodinky Gear S2 a hlavne okuliare Gear VR. Hneď na úvod upozornenie, ktoré môže zmeniť celý pohľad na túto šikovnú kameru. Samsung sa rozhodol hrať vlastnú ligu a Gear 360 je kompatibilná len s pár novými smartfónmi od Samsungu ako Galaxy S6 alebo Galaxy Note 5. To je dosť obmedzujúce aj napriek obľúbenosti spomínaných smartfónov. Treba len dúfať, že Samsung zmení filozofiu a sprístupní kameru aj iným výrob- com.

Gear 360 je veľmi sympatické zariadenie. Zovňajškom sa podobá najviac na staré dobré webkamery veľkosti menšej tenisovej loptičky. Hlavný rozdiel, samozrejme, je v použití dvoch objektívov. Hmotnosť 152 gramov dáva tušiť, že nejde o hračku.

Biela guľa s dvoma rybími okami má na pravej strane dvojicu tlačidiel na vstup do menu, vypnutie kamery alebo krok späť. Spúšť je na hornej strane, spolu s drobným OLED displejom. Nie je to úplne ergonomické, ale spúšť aj tak častejšie využijete tú na displeji mobilu pri spustenej aplikácii. Vľavo sú potom dvierka s tesnením, za ktorými je batéria, micro USB konektor a slot pre pamäťovú kartu. Bez nej kamera nevie nahrávať alebo streamovať priamo na spárovaný mobil.

Test 360-stupňových kamier: Ked dvaja robia to isté iným spôsobom

Zdroj: Samsung

Gear 360 disponuje certifikátom odolnosti IP53, takže jemné ošpliechanie vodou by mala prežiť. Do bazéna ju však radšej neberte. Na každej polguli je aj notifikačná LED dióda a mikrofóny. Kamera sa dodáva s praktickým ministatívom. Po zložení tejto trojnožky vznikne akási rukoväť. O samotné zábery sa stará dvojica 15 Mpix CMOS senzorov a ultra širokouhlé objektívy so svetelnosťou f/2.0. Maximálne rozlíšenie 360-stupňovej fotografie je 7 776 x 3 888 bodov a videa 3 840 x 1 920. Žiaľ, len s rýchlosťou do 30 fps.

Hoci sa priamo na kamere dá nastaviť pár parametrov a má vlastnú spúšť, základom je aplikácia Gear 360. Jednoduchá a prehľadná. Na hlavnej obrazovke sú všetky fotografie a videá na karte v kamere a potom tie, ktoré boli nakopírované do smartfónu. Zobraziť sa dajú v 360-stupňovom zábere, ako panoráma alebo ako dva samostatné zábery nad sebou. Samozrejmosťou je podpora zmeny uhla pohľadu pri otáčaní smartfónu. Respektíve vytváranie virtuálnej reality pri nasadení okuliarov Gear VR. V nastaveniach sa dá prepnúť aj na snímanie len prvým alebo druhým objektívom. To už potom sú len 180-stupňové obrázky.

Netreba očakávať, že táto novinka bude robiť zábery ako zrkadlovka alebo profi kompakt. Skôr by sa kvalita dala porovnať s bežným smartfónom strednej triedy. Ale 360-stupňové zábery boli na slušnej úrovni. S dostatkom detailov a hlavne bolo nutné veľmi sa sústrediť, aby sa dala nájsť hranica medzi dvoma zábermi. Viditeľnejšia bola skôr pri videu. Gear 360 zo svojej podstaty dokáže zachytiť kompletnú scénu zo všetkých uhlov. S malou výnimkou drobnej plochy na jej spodnej časti, kde je statív.

Pri používaní s takýmto druhom zariadenia zistíte dve veci. Počítajte s vysokou kapacitou pamäťovej karty. Polminútové video v plnom rozlíšení zaberie až štvrť gigabajtu. Upload fotografie na Facebook alebo Google Fotky prebehol bez problémov tak z karty v kamere, ako aj zábery nakopírované do mobilu. Video sa správne zobrazovalo na Facebooku aj YouTube. Aby sme nezabudli, Samsung si za túto kameru pýta 369 eur.

VR pre profesionálov

Virtuálna realita sa skôr či neskôr dostane aj na profesionálnu úroveň. Už existuje niekoľko reklamných kampaní tvorených touto technológiou. Pre profesionálov však malé ručné kamery, samozrejme, nestačia. Spájanie záberov z viacerých zrkadloviek je komplikované a nemotorné. Preto profi riešenie predstavila fínska Nokia (tá ozajstná, ktorá ostala po akvizícii mobilnej divízie Microsoftom). Ozo stojí 55-tisíc eur. Ale dokáže na seba zarobiť. Je to guľovité zariadenie veľkosti futbalovej lopty osadené ôsmimi širokouhlými objektívmi a ôsmimi snímačmi schopnými zaznamenať video s rozlíšením 2K x 2K. Hlavným pozitívom je, že režisér môže kontrolovať všetkých osem kamier separátne a tiež funkcia rýchleho náhľadu. Konvenčné VR kamery najprv museli zábery softvérovo pospájať.

Tak trochu ako okom muchy

Americká firma 360fly by mala byť zárukou, že vedia, čo robia. Rovnomenná kamera je totiž ich jediným produktom. Odvtedy sa sústredili len na vývoj tejto nevšednej kamery. Zaujme už na prvý pohľad. Človek nevie, či si má všímať najprv to, že obsahuje len jeden objektív, alebo skôr povrch čierneho guľatého zariadenia, ktorý je tvorený z trojuholníkov. Niekomu možno pripomenú polygóny pri tvorbe trojrozmernej grafiky.

360fly má priemer šesť centimetrov, podobne ako konkurent od Samsungu. Jej hmotnosť je 172 gramov a je cítiť, že na kove a skle sa nešetrilo, hoci povrch je z pogumovaného plastu. Mimochodom, dostupná je aj HD verzia, ktorá je lacnejšia, ľahšia, s 32 GB a nie 64 GB vnútornou pamäťou a ako názov prezrádza, nahráva v nižšom rozlíšení než testovaný 4K model. Aby sme boli presní, bavíme sa o slovenskej cene 499 eur a 699 eur. Priamo zo stránky výrobcu sa však dajú objednať za 299, respektíve 499 amerických dolárov. Teda riadny rozdiel, v prepočte 268 a 447 eur. Samozrejme, je potrebné ešte pripočítať daň a poštovné.

Test 360-stupňových kamier: Ked dvaja robia to isté iným spôsobom

360fly Zdroj: 360FLY

360fly je o jednoduchosti. Jeden objektív rybie oko a jediné trojuholníkové podsvietené tlačidlo. Pridržaním zapína kameru a stlačením funguje ako spúšť na nahrávanie videa. Zaujímavosťou je šesť magnetických pinov na spodnej hrane. Slúžia na bezdrôtové pripojenie k dodávanému podstavcu, ktorý sa cez USB pripája k počítaču alebo k nabíjačke. Kamera sa netají tým, že chce konkurovať aj známym GoPro kamerám. Má vydržať pád na tvrdý povrch z metra a pol alebo ponorenie pod hladinu. Takže si 360-stupňové zábery môžu užiť aj potápači. Hádzať sme s ňou nehádzali. Ale osprchovanie prežila.

Okrem elektroniky s akcelerometrom, gyroskopom, GPS, Bluetooth a Wi-Fi modulom je základom 8 Mpix snímač, ktorý cez 240-stupňový objektív dokáže zaznamenávať video s maximálnym rozlíšením 2 880 x 2 880 bodov. Ale len rýchlosťou 24 alebo 30 fps. Po znížení rozlíšenia na 1 728 x 1 728 nahráva aj v 60 fps, čo je pri akčných scénach vhodnejšie.

Tvorcovia tejto kamery išli na to trochu inak a oproti Gear 360 zaznamenáva tento model o trochu menší výsek priestoru. V praxi to znamená len to, že pri pohľade dole sa zobrazí čierna plocha, ktorá pri Samsungu bola neporovnateľne menšia. Respektíve žiadna. Naopak výhodou je, že nie je potrebné nič softvérovo spájať a výsledný záber je jednoliaty. Dalo by sa to zosumarizovať ako využitie rybieho oka na maximum, okorenené dátami z gyroskopu, takže sa video dá prezerať aj cez okuliare na virtuálnu realitu. Výsledné zábery boli ostrejšie, lepšie prekreslené a farebne presnejšie než pri Gear 360.

Aj pri 360fly je ovládanie a nastavenie sústredené v mobilnej aplikácii. V tomto prípade už pre všetky Android smartfóny a aj iPhony. Narazili sme na zvláštnosť. Hoci kamera podporuje Bluetooth 4.0 a mobil sa s ňou spároval, na prenos živého videa na displej sa musela 360fly prepojiť cez Wi-Fi Direct.

Test 360-stupňových kamier: Ked dvaja robia to isté iným spôsobom

Zdroj: 360FLY

Záverečné hodnotenie

Aj keď obe kamery robia to isté, každá iným spôsobom. Gear 360 je čistokrvná VR kamera za pomerne dostupnú cenu a s priamočiarym využitím. Je ako stvorená na rozšírenie domácich videí o úplne nový zážitok. Jednoduché ovládanie si užije aj laik. Gear 360 je určený v podstate pre všetkých, ktorí nechcú virtuálnu realitu len konzumovať, ale ju aj tvoriť.

360fly si za svoje mušie oko vypýta viac a ponúka o trochu menej virtuálnej reality. Zato s trochu kvalitnejším obrazom bez nutnosti softvérovo ho upravovať. Cieľovou skupinou budú skôr nadšenci adrenalínových športov, ktorí svoje skoky a lezenia budú chcieť zaznamenať v inej forme. 

Samsung Gear 360

Plusy:

  • cena
  • takmer dokonalé pokrytie priestoru
  • jednoduché ovládanie

Minusy:

  • spájanie dvoch záberov pozornému oku neujde
  • kompatibilná len s vybranými smartfónmi Samsung

360fly

Plusy:

  • odolnosť
  • pohodlné nabíjanie a prenos dát
  • vstavaná pamäť
  • kvalita videa

Minusy:

  • cena

LG až neskôr

Na februárovom veľtrhu MWC v Barcelone LG okrem novej vlajkovej lode LG G5 predstavilo aj zaujímavé príslušenstvo nazývané Friends. Medzi inými aj set na vytváranie a prezeranie 360-stupňových fotografií a videí. LG 360 Cam je kompaktné zariadenie s predným a zadným objektívom typu rybie oko. Spolu dokážu vytvoriť 360-stupňovú fotografiu s rozlíšením 5 660 x 2 830 bodov alebo video s rozlíšením 2 560 x 1 280 bodov a rýchlosťou 30 fps. Výbavu dopĺňa trojica mikrofónov alebo slot pre pamäťovú kartu. Zábery si pozriete na LG 360 VR. Zaujímavosťou týchto okuliarov je, že majú vlastnú dvojicu HD displejov. Smartfón stále potrebujú na spracovanie výpočtov. Ale sú s ním prepojené káblom. Takže oproti ostatným konkurentom ide o ľahšie, a teda pohodlnejšie zariadenia. Na slovenskom trhu však zatiaľ títo „priatelia“ nie sú oficiálne dostupní.