Slovensko tak čaká jeden z historicky najväčších obchodov. Podobne veľké firmy tu menili majiteľov len počas najväčších privatizácií či pri odchodoch zahraničných koncernov z energetiky. Slovenské Tesco Stores SR ročnými tržbami presahujúcimi 1,3 miliardy eur ukončuje prvú desiatku tuzemských firiem.
A počtom desiaťtisíc pracovníkov je spolu s bratislavskou automobilkou Volkswagen a košickými oceliarňami U.S. Steel na špičke najväčších súkromných zamestnávateľov. Viac ľudí ako tento trojlístok podnikov zamestnávajú iba štátne železnice a pošta.
Veľký balík pre veľkých
Reťazec na informácie o chystanom predaji stredoeurópskeho biznisu konkrétnejšie nereaguje. „Ani teraz, ani v budúcnosti nebudeme komentovať žiadne špekulácie,“ odpisuje TRENDU britská centrála Tesca.
K tomuto obchodu mohli smerovať aj posledné zásadné rozhodnutia koncernu. Pred letom reťazec zjednotil národné vedenia štyroch stredoeurópskych dcér pod nový užší manažment. Išlo síce o súčasť ozdravného procesu samotného Tesca, ale takýto krok zjednodušuje vstup nového investora do jeho stredoeurópskych biznisov.
Úvahy o speňažovaní zahraničných dcér Tesca rozbehli zásadné problémy na britskom materskom trhu. S tretinovým podielom je na ňom síce stále jednotkou, ale práve tam na neho najviac tlačia nemeckí diskontní hráči Lidl a Aldi.
Ešte väčší vietor v Tescu narobili odhalené machinácie s jeho výsledkami. Po rokoch nepretržitých ziskov tak v poslednom finančnom roku 2014/2015 vykázala firma stratu takmer deväť miliárd eur. Najmä v dôsledku odpisu hodnoty obchodov i realít. Koncern si tak zapísal jeden z najväčších mínusov v histórii britského biznisu.
Ako hospodári Tesco Stores SR
(individuálne údaje)
Pozn,: Údaje sú za finančný rok končiaci sa 28. februára
PRAMEŇ: Tesco Stories SR
Vlani sa síce výsledok slovenského Tesca Stores SK zhoršil z predvlaňajšieho zisku 17 miliónov na stratu 44 miliónov eur, ale zatiaľ tu reťazec otvára ďalšie nové predajne. Na britskom trhu ich vo veľkom zatvára. Zopár obchodov chce spoločnosť zavrieť aj v Česku a vyše desiatku v Maďarsku.
Britský trh ale pre Tesco zostáva prioritným, a tak sa zbavuje skôr zahraničných aktív. Predaj stredoeurópskeho biznisu reťazca vcelku je preň jednoduchší. Prípadný predaj po častiach by mal podľa informácií TRENDU nasledovať až keby veľká transakcia nevyšla.
Do tohto obchodu sa tak budú môcť zapojiť iba silnejší investori nadnárodného rangu. Podľa odhadov TRENDU dcérske biznisy Tesca v Česku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku dosahujú sumárny zisk pred započítaním úrokov, daní a odpisov (EBITDA) zhruba 350 miliónov eur. A cena, ktorú za tieto aktíva bude očakávať samotné Tesco, bude niekoľkonásobkom tejto sumy. Na to domáci lokálni investori zrejme nebudú mať dostatok zdrojov.
Ak do tendra pôjdu aj známe domáce mená, tak skôr v širších konzorciách s nadnárodnými investormi.
J&T či Babiš s Janovom
Spomedzi lokálnych hráčov slovenského pôvodu sa dá očakávať záujem skupiny J&T, ktorá už má vplyv na bratislavské siete Terno a Samoška a tiež na slovenské obchody Hypernova kúpené od holandského Aholdu. Získaním ďalších takmer 160 slovenských obchodov Tesca by už toto prepojené zoskupenie pod krídlami J&T mohlo byť na domácom trhu až priveľmi silné. A bedlivo by to preveroval Protimonopolný úrad SR.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?