Finančne podvyživená skupina dostane nevyhnutnú finančnú injekciu za desiatky miliónov eur. M. Fedor volí iný prístup než doterajší majitelia. Namiesto vytvárania dlhov preferuje financovanie vlastným kapitálom.
Čo vás láka na slovenskom retaili?
Je dosť lákavý. Ťažisko portfólia [skupiny okolo Terna] je v Bratislavskom kraji, v oblasti s relatívne vyššou kúpnou silou. Nie je vybudované zle s výnimkou Hypernov, ktoré treba zmenšiť. Keď sa to urobí dobre, myslím si, že to bude fungovať.
Dodávatelia sa sťažujú na neférový prístup a slabú platobnú disciplínu.
Nie je tajomstvo, že spoločnosť mala teraz problémy s prevádzkovým kapitálom. Potrebuje partnera, ktorý donesie peniaze, lebo bez nich to skrátka nejde. Prechádzala pomerne dramatickým obdobím, zavrelo sa veľa obchodov, robilo sa veľké upratovanie. Súčasťou bol pokles zásob, vypredávanie tovaru, ktorý nemal dostatočnú obrátku. Na konci dňa to pocítia aj dodávatelia. Neprekáža im, keď im dlhujete primerane, ale keď majú pocit, že nenakupujete toľko, koľko ste nakupovali, majú stres z toho, čo sa deje.
Došlo aj k stopnutiu dodávok od niektorých dodávateľov?
V určitých prípadoch k tomu dochádzalo. Väčšinou preto, že skupina Terno nebola schopná platiť, ale dobrá nebola ani komunikácia s dodávateľmi. Manažment musel bojovať na viacerých frontoch. Riešiť redukciu štvorcových metrov, zatváranie predajní, vypredávanie zásob a zároveň pripravovať transakciu. Teraz môžeme povedať dodávateľom, že sa nemusia báť a situácia sa bude stabilizovať. Nová spoločnosť pristúpi k záväzkom voči nim.
Išlo to z vášho pohľadu so skupinou okolo Terna dole z kopca?
Napriek tomu, že občas dochádzalo k výpadkom, tak v hlavnej časti siete nedošlo k žiadnemu alebo len minimálnemu poklesu. Skupina je pomerne stabilná. Keď začneme robiť zmeny, tak verím, že dôjde k nárastu. Osobne poznám viac obchodov, do ktorých príde viac ľudí, keď budú fungovať poriadne.
Hlavnými problémami Terna bolo financovanie na dlh a nákup siete Hypernova
V prvom kroku ste formálne kúpili len nehnuteľnosti Terna vložené do novej firmy Terno real estate. Prevezmete časom aj Diligentiu, prevádzkovateľa predajní Terno a Moja Samoška?
Nie, len časť podniku, pod ktorú spadajú zamestnanci, tovar, dodávateľské a nájomné vzťahy. Terno real estate sa urobilo preto, aby sa veľmi rýchlo dali poskytnúť peniaze. V prípade Terno Group, prevádzkovateľa Hypernovy, sa bude postupovať prevádzku po prevádzke. Keď sa vyjednajú nové zmluvy s majiteľom nehnuteľností, podpíše ich už Terno real estate.
Obchodné reťazce kupujete od Michala Holíka.
Sú dve skupiny majiteľov. Jedna strana je pán Holík a druhá sú exmanažéri Billy. Väčšina financií pochádzala od bánk. To bol hlavný problém celého toho zoskupenia, že bolo financované na dlh. Teraz sa to zmení, lebo to bude takmer všetko financované vlastným kapitálom, čo dáva stabilitu.
Ako sa zrodila táto transakcia?
Museli ju podporiť banky. Myslím si, že dnes mám celkom dobré meno, a keď sa hľadalo nejaké riešenie, povedal som, že to musí byť celé financované vlastným kapitálom. Problém celej skupiny bol v zásade akvizícia Hypernov. Už za Aholdu boli stratové. Hypermarketový formát je podľa mňa prežitý. Žiadna veľká sieť v strednej Európe ich nevie prevádzkovať ziskovo.
Aká je kúpna cena?
Máte už predplatné?
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň