Koncom tohto roka má byť na Slovensku postavených alebo zrekonštruovaných 55 staníc záchrannej zdravotnej služby. Tento cieľ vychádza z míľnika Plánu obnovy a odolnosti SR, ktorého splnenie je predpokladom na čerpanie financií z Európskej únie. Na výstavbu staníc je vyčlenených 32 miliónov eur.

Operačné stredisko však pôvodnú verejnú súťaž na výstavbu staníc záchrannej zdravotnej služby zrušilo a vypísalo novú. Podľa oficiálneho semaforu plánu obnovy má byť výstavba a rekonštrukcia staníc hotová do konca júna 2025. Kým v prvej súťaži mali zhotovitelia na výstavbu 440 dní, po novom sa im čas skráti na 220 a 250 dní. Bez splnenia míľnika z plánu obnovy a výstavby staníc Slovensko nebude môcť čerpať európske financie.

Dve súťaže

Jeden z uchádzačov v rámci verejného obstarávania však poukázal na to, že operačné stredisko už vyhlásilo verejné obstarávanie pod názvom Výstavba staníc ZZS, na ktoré podpísal rámcovú zmluvu s desiatimi úspešnými uchádzač-mi zo dňa 22. januára 2024. Tá je údajne naďalej platná a účinná. Operačné stredisko podľa jedného z uchádzačov na zá-klade platnej rámcovej zmluvy
pokračovalo v opakovaných výzvach a vyhlásilo výzvy na podanie ponúk na 42 záchranných staníc. 

„Niektoré z nich neboli dodnes vyhodnotené a následne niektoré výzvy verejný obstarávateľ zrušil. Máme za to, že verejný obstarávateľ [operačné stredisko – pozn. TRENDU] postupoval v rozpore s princípmi hospodárnosti a princípmi transparentnosti, verejný obstarávateľ formuloval niektoré body súťažných podkladov tak, že mu dávali možnosť
v priebehu platnosti rámcovej dohody rozšíriť predmet zákazky. Naďalej je rámcová zmluva na predmet zákazky platná a účinná,“ uvádza vo svojej otázke vo verejnom obstarávaní uchádzač. 

Lehotu by nesplnili

Operačné stredisko vo svojej odpovedi uvádza, že výsledkom prvej zákazky bolo uzatvorenie rámcovej zmluvy z 22. januára 2024 s desiatimi subjektmi s tým, že tieto budú oslovené v rámci opätovných otváraní súťaže. Keďže od uzatvorenia rámcovej zmluvy uplynul viac ako rok a do súťaže bol predložený nízky počet ponúk v opätovných otváraniach, neboli dodržané podmienky naceňovania cenových ponúk uchádzačmi, a tak pre dlhý proces vyhodnocovania ponúk operačné stredisko zrušilo jednotlivé opätovné otvárania. Ďalším dôvodom bolo, že lehota výstavby bola pôvodne nastavená pri všetkých staniciach na 440 dní, čo sa pri oneskorení stalo nerealizovateľným v rámci celého projektu.

„Stanice budú postavené, a čo je podstatné, výrazne sa tým zlepší dostupnosť prednemocničnej zdravotnej starostlivosti pre všetkých občanov Slovenskej republiky,“ uviedla Danka Capáková z Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby SR s tým, že všetky príslušné dokumenty, ktoré sú v zmysle zákona povinne zverejňovanými zmluvami, sú zverejnené, verejne dostupné, a teda platné.

Ako to vidí odborník

Redakcia Medicíny oslovila odborníka v oblasti verejného obstarávania so žiadosťou o zhodnotenie verejnej súťaže na výstavbu záchraniek, ktorý si neželá byť menovaný. Ako uviedol, v prvej súťaži z roku 2023 išlo o výstavbu 55 staníc. V druhej súťaži, ktorú vypísalo operačné stredisko v roku 2024, je obstarávaných 40 staníc. Obe zákazky sú pritom určené na výstavbu typizovaných budov. V oboch zákazkách sa nachádzajú totožné projektové dokumentácie. 

„Nemožno povedať, že ide o totožné súťaže, pretože kým v prvej boli typizované projektové dokumentácie a neboli vydané stavebné povolenia, v druhej sú už stavebné povolenia vydané. Dôvod, prečo verejný obstarávateľ vyhlásil proces verejného obstarávania na predmet zákazky, ktorý má za-zmluvnený rámcovou dohodou, musí zodpovedať sám obstarávateľ,“ vysvetlil odborník na verejné obstarávanie. Zhotovitelia, s ktorými boli uzatvorené rámcové dohody, mohli využiť inštitút námietky pri vyhlásení druhej súťaže. Tieto námietky však podľa stránky Úradu pre verejné obstarávanie neboli podané. 

Aké sú podmienky

Rámcová zmluva, ktorá bola uzavretá v januári 2024 s desiatimi subjektmi, znamená, že predmet zákazky nie je objednávateľ povinný odobrať v plnom rozsahu a končí sa buď uplynutím času, na ktorý bola uzatvorená, alebo vyčerpaním finančného limitu.

Ako dodáva odborník na verejné obstarávanie, rámcová zmluva bola uzatvorená tak, že bolo vybraných desať firiem. Následne mali tieto firmy súťažiť o každé stredisko po tom, ako sa aktualizuje projektová dokumentácia ku konkrétnemu stredisku podľa miestnych pomerov. Nová súťaž je už rozdelená na päť častí, pričom jeden dodávateľ získa kontrakt na jednu časť. Čo to znamená? Prvú súťaž zrušilo operačné stredisko bez udania dôvodu a vyhlásilo novú súťaž tak, aby sa celkový počet dodávateľov znížil z desiatich na päť. „Takto jeden dodávateľ získa väčšiu zákazku. Takéto veci sa nedejú náhodne,“ myslí si odborník.

„Kým pri rámcovej dohode mohli celú zákazku realizovať maximálne desiati dodávatelia, ale minimálne jeden, ak by jeden vyhral všetky čiastkové súťaže, pri novej súťaži bude jeden realizovať jednu celú časť. Jednotlivé strediská sú v predpokladanej hodnote od 385- do 552-tisíc eur, čo znamená, že ak bude nová súťaž uzatvorená vo februári, teoreticky je možné stihnúť zrealizovať všetky strediská do konca júna. Bude to možné jedine v prípade, že sú všetky projektové dokumentácie už dnes pripravené na každé miesto realizácie. A zo súťažných podkladov vyplýva, že všetky stanice už majú stavebné povolenie,“ dodal odborník.

Základným rozdielom medzi súťažami je, že kým pri prvej neboli vydané stavebné povolenia, pri druhej už povolenia sú súčasťou súťažných podkladov. To však podľa odborníka neznamená, že by bol dôvod na novú súťaž. Prvá súťaž rátala s tým, že sa bude súťažiť o každú stanicu samostatne, keď bude vydané stavebné povolenie. Druhá súťaž už uvažuje, že každú časť dostane len jeden dodávateľ. Výhodou prvej súťaže je, že v konečnom dôsledku by objednávateľ získal najlepšie ceny pri jednotlivých súťažiach, pri druhej súťaži už cenové ponuky predložené v súťaži ostávajú platné pre všetky strediská.

Chýba odstúpenie od zmlúv

„V tomto prípade však vnímam isté nezrovnalosti. V rámci prvej súťaže prebehlo opätovné otváranie súťaže, boli vybraní dodávatelia a boli s nimi uzatvorené zmluvy o diele. Zmluvy o diele boli uzatvárané ešte v októbri 2024. Následne 6. decembra 2024 obstarávateľ zrušil prvú súťaž. Verejné obstarávanie nie je možné zrušiť,
keď už je uzatvorená zmluva o diele, je možné len odstúpiť od tejto zmluvy. Nikde som nenašiel odstúpenie od zmlúv,“ podotýka odborník s tým, že odstúpenie nie je zverejnené v Centrálnom registri zmlúv ani v profile verejného obstarávateľa na webovom sídle Úradu pre verejné obstarávanie. 

Odôvodnenie zrušenia sa zdá podľa odborníka formálne, ale vo vzťahu k tomu, že prebehlo otváranie súťaží, boli vybraní víťazi a bola uzatvorená a podpísaná zmluva o diele, nemalo dôjsť k zrušeniu súťaže, ale k odstúpeniu od zmluvy. A pri odstúpení od zmluvy alebo ukončení zmluvy dohodou sa súťaž neruší, ale považuje sa za úplne ukončenú. „Vôbec nie je zrejmé, prečo verejný obstarávateľ otváral súťaž a uzatváral zmluvy o diele, ak by po ich uzatvorení mal skonštatovať, že proces, ktorý k uzatvoreniu zmluvy viedol, bol nezákonný,“ dodal. 

Mimoriadne zasadnutie sektorovej tripartity
Neprehliadnite

Viac než pol miliardy eur. Toľko bude stáť štát dohoda s lekárskymi odborármi