Nie je možné mať všetko. Aj byť priemyselným a exportným lídrom, aj byť nezávislý od fosílnych palív. Minimálne nie z krátkodobého hľadiska. Napriek tomu sa Európska únia rozhodla, že na prechodné obdobie obetuje ekonomickú výkonnosť za dlhodobú ekologickú udržateľnosť.

Táto vznešená politika však nebude zadarmo. Priemyselní znečisťovatelia ovzdušia si musia kupovať povolenky za emisie oxidu uhličitého. To im predražuje náklady na produkciu, čo robí ich výrobky drahšími.

Pretože majú európski producenti vyššie náklady, stávajú sa menej konkurencieschopnými v porovnaní s inými výrobcami. Na domácom trhu by ich malo chrániť najmä clo na dovoz neekologických výrobkov, no kým tento systém nefunguje, dostávajú sa do nevýhody.

Aby nevýhoda bola akceptovateľná, Európska únia vymyslela systém kompenzácií. Tie však v kompetencii národných vlád. A to sa stalo kameňom úrazu v krajinách, ktoré nemajú riadnu hospodársku politiku, ako napríklad Slovensko.

K férovému trhu treba vládu

Štvrtina hrubého domáceho produktu v Európskej únii sa tvorí v priemysle. Na Slovensku je to dokonca tretina. Ochrana domáceho priemyslu je pre prosperitu ekonomiky kľúčová pre Brusel aj pre mnohé vlády. A tie majú z čoho svoj priemysel chrániť. Získavajú totiž financie z predaja emisných povoleniek, ktoré sa len na Slovensku pohybujú na úrovni stoviek miliónov eur ročne.

Národné vlády môžu až štvrtinu z tohto príjmu využiť na kompenzáciu priemyslu tak, aby si jeho produkty udržali aspoň čiastočnú konkurencieschopnosť. No kým v zahraničí sa na kompenzáciu priemyselných firiem spotrebuje zhruba 18 percent získanej sumy, na Slovensku sú to menej ako dve percentá. A to má na domáci priemysel zásadný vplyv.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa