Ľudia majú krátku pamäť. Už dvakrát na vlastnej koži zistili, že covid prichádza rýchlejšie a silnejšie, než očakávali. Keď z diaľky sledovali čínsku epidémiu, len málokomu napadlo, že už o pár týždňov problém eskaluje v Taliansku. Podobne po prvej vlne sa zdalo, že prišiel čas hodiť covid za hlavu a ísť na dovolenku. No už v polovici minulého leta sa začala vzmáhať nová vlna. Prišla bez pozornosti politikov aj občanov. Tentoraz sa už koncom júna objavujú náznaky, že neblahá situácia sa môže zopakovať.

Vstupnou bránou do Európy pre nový variant covidu je Spojené kráľovstvo – rovnako ako na jeseň minulého roka. Vtedy britský variant, označovaný ako alfa, ovládol nielen Britániu, ale do niekoľkých týždňov premoril celú Európu. A do niekoľkých mesiacov takmer celý svet. Tentoraz to nie je variant, ktorý vznikol na Britských ostrovoch, ale bol importovaný z Indie. Čulý sociálny vzťah s Indiou spôsobil, že Spojené kráľovstvo sa stalo najpostihnutejšou západnou krajinou bojujúcou s delta variantom. Ten tvorí už 99 percent všetkých nových prípadov v krajine.

Falošné uspokojenie

Európania sa utešujú, že počet nových infikovaných na kontinente klesá, ide však o falošný pocit. Skutočne, tempo poklesu nových prípadov covidu v Európskej únii je najnižšie od augusta minulého roka. V Spojenom kráľovstve je však situácia diametrálne odlišná – počet nových prípadov dosahuje päťmesačné maximá. Epidemický stav nie je zďaleka taký hrozivý ako v zime, no situácia sa zhoršuje a mnohí epidemiológovia modelujú silu tretej vlny. Pozitívom je, že tretia vlna pravdepodobne nebude taká dramatická ako druhá vlna, no následky budú stále obrovské. A to nielen pre ostrovný štát.

Delta variant sa totiž dostal už takmer do 90 krajín sveta. Minulý týždeň sa oficiálne objavil aj na Slovensku. Nie je to žiadne prekvapenie – jeho schopnosť šíriť sa je značná. Ak koeficient šírenia pôvodného vírusu objaveného pred osemnástimi mesiacmi v Číne bol na úrovni jeden, britský variant alfa zaznamenal koeficient šírenia na úrovni 1,5. Delta variant ho ešte zvýšil, a to až na úroveň 2,5. Znamená to, že je zhruba o polovicu nákazlivejší než už značne nákazlivý variant alfa. V praxi preto na nakazenie stačí pomerne krátky kontakt s infikovanou osobou. A to vyvoláva obavy.

Šťastie v nešťastí

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa