Technológie a inovácie majú potenciál významne dopomôcť k tomu, aby sa zdravotníctvo stalo udržateľným. Prognózy vývoja počtu zdravotníckeho personálu a náporu pacientov nie sú lichotivé a mnohé krajiny sa na tento vývoj už pripravujú. Ako príklad uviedol člen predstavenstva zdravotnej poisťovne Union Jozef Koma Holandsko, ktoré chce v nasledujúcich rokoch presunúť až 40 percent ústavnej zdravotnej starostlivosti do domáceho prostredia. „Telemedicína má byť nástroj, ktorým vieme realizovať konkrétne ciele a uvoľniť kapacity a lôžka pre akútne prípady,“ povedal. 

Akceleračným impulzom rozvoja telemedicíny na Slovensku bola pandémia, keď sa poskytovanie zdravotnej starostlivosti presunulo z osobného kontaktu pacienta s lekárom do virtuálneho priestoru. Telemedicína však nezahŕňa iba telefonické či mailové konzultácie s lekárom, ale aj monitorovanie vitálnych funkcií na diaľku. Priekopníckou oblasťou využívania telemedicíny je napríklad kardiológia. Lekári už niekoľko rokov monitorujú pacienta implantovateľným automatickým kardioverterom-defibrilátorom, ktorý majú implantovaný pacienti so srdcovým zlyhávaním. Rozšírené sú aj implantovateľné EKG záznamníky. Prístroje dokážu sledovať dlhodobý stav pacienta, ale rovnako upozorniť na kritické situácie. 

Prichádzame o roky prežité v zdraví

Slováci prichádzajú o roky prežité v zdraví predovšetkým pre onkologické a kardiovaskulárne ochorenia. Z onkologických ochorení prevláda najmä karcinóm pľúc, hrubého čreva či karcinóm prsníka. Z kardiovaskulárnych ochorení sú to predovšetkým ischemické choroby srdca a mozgové mŕtvice.

Najčastejším dôvodom hospitalizácie bolo podľa dát Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) chronické zlyhávanie srdca, pre ktoré sa pacienti často vracajú do nemocníc opakovane. Konkrétne v roku 2021 eviduje NCZI až 22 077 hospitalizácií pacientov s danou diagnózou.
Podľa J. Komu cesta pacienta s chronickým zlyhávaním srdca nie je dostatočne efektívne nastavená. Problém vidí pri prechode z ústavnej zdravotnej starostlivosti do ambulantnej. Dôvodom sú dlhé čakacie lehoty u kardiológov a hlavne ich nedostatok. Nie je preto výnimkou, ak sa pacient nedostane ku kardiológovi včas.

Chýbajú úhradové mechanizmy

Riešenia pre pacientov môže poskytnúť telemedicína, teda poskytovanie zdravotnej starostlivosti na diaľku pomocou telekomunikačných technológií. Jej využitím je možné znížiť záťaž zdravotného personálu, eliminovať návštevy pacientov v ambulanciách, znížiť rehospitalizácie a celkovo zlepšiť dostupnosť zdravotnej starostlivosti. Vďaka monitorovaniu pacienta na diaľku sa zároveň dosahujú lepšie výsledky pri liečbe chronických chorôb, čím sa kvalita života liečených pacientov zvyšuje. Použitie informačných technológií na manažment chorôb a zdravého životného štýlu dokáže zároveň šetriť zdroje vo verejnom zdravotnom poistení.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa