Jaroslav Kukučka
Portfóliá investorov vyzbrojené technologickou muníciou oslavujú. Enkláva progresívnych firiem dokazuje aj v krízových mesiacoch svoju silu. Druhokvartálne výsledky z tejto brandže prinášajú i sľubujú ďalšie zárobky. Oracle, Intel, IBM či Google zdvihli svoje zisky, niektorí aj pri klesajúcich obratoch. Sektor polovodičov patrí medzi najvýkonnejšie. Jeho benchmark Philadelphia Semiconductor vyletel v tomto roku o 37 percent, čo je bezmála desaťnásobne viac ako index S&P 500.
Polovodiče sú indikátorom vývoja v ostatných technologických odboroch, ktorým dodávajú svoje produkty. Ich líder Intel potvrdil, že dopyt po čipoch sa zlepšuje. Jeho akcie si polepšili už o 28 percent. Výrobcovia osobných počítačov objednávajú viac procesorov aj preto, že sa im už podarilo zbaviť vysokých zásob a teraz začínajú sklady opäť dopĺňať. Intel a IBM preto aj v ďalšom štvrťroku očakávajú zlepšovanie hospodárenia. Benchmarkový index Nasdaq 100 podrástol o 26 percent. V hlavnom newyorskom indexe S&P 500 už majú technologické tituly najväčšie, až 19-percentné zastúpenie. Až po nich nasleduje silná trojka energetici, farmaceuti a finančníci, každý sektor s vyše 13-percentným vplyvom.
Zdvojnásobenie kurzov už hlási Seagate Technology, Baidu i Sun Microsystems. Ďalšiu vlnu rastov v odvetví by mohli podnietiť výsledky Microsoftu, Cisco Systems a Apple Computer, ktoré prídu v najbližších dňoch. Sklamaním bola iba Nokia, ktorej akcie sa minulý týždeň po slabých výsledkoch porúčali o šestinu nadol. Predviedli sa tiež bankové domy za Atlantikom, čo náladu burziánom po týždňoch zasa zlepšilo. Americké indexy vyskočili o sedem percent.
Náladu vo svetovom akciovom ringu podnietil aj uznávaný ekonóm a jeden z najväčších pesimistov Nouriel Roubini z RGE Global Monitor, ktorý si myslí, že USA už majú to najhoršie za sebou. Slabnúci pracovný trh si však podľa neho vyžiada ešte jeden stimulačný balíček. Oživenie priniesol aj čínsky HDP, ktorý v druhom štvrťroku nabral vietor do plachiet (7,9 %). Tamojší akciový trh, ktorý tento rok poskočil o tri štvrtiny, to katapultovalo s trhovou kapitalizáciou 3,2 bilióna dolárov už na druhé miesto pred Japonsko a za USA.
Autor je akciový analytik TREND Analyses.
Rozhovor
Sumár týždňa: Automobilový sektor ťahá ekonomiku, ale dlhodobá perspektíva nie je pozitívna
Česi majú akciovú burzu, Slovensko nie. Aj preto Slováci investujú takmer len do nehnuteľností