Rok 2023 bol rokom umelej inteligencie (AI). Keď spoločnosť Open-AI prišla s jej generatívnym jazykovým modelom ChatGPT, ohromila nielen odbornú, ale aj laickú verejnosť. Otázka znie, či to nie je iba ošiaľ, ktorý časom vyšumí ako 3D TV alebo si nájde miesto na trhu ako virtuálna realita a po určitom čase prestane pútať pozornosť. V tomto prípade však nie je také ťažké predpovedať, ako to bude s AI v roku 2024.

Umelá inteligencia

Mnohí ľudia stále pochybujú o kvalite výstupu generatívnej AI na súčasnom vývojovom stupni. To znamená, že firmy, ktoré sa vývojom AI zaoberajú, budú jej potenciál v roku 2024 musieť naplno predviesť, ak má optimizmus pokračovať. Oproti virtuálnym asistentom, ako je Siri od Applu, Amazon Alexa či Asistent Google, sú však súčasné jazykové modely neporovnateľne využiteľnejšie a sofistikovanejšie.

Podľa renomovanej analytickej spoločnosti Gartner by mala AI do roku 2026 zastúpiť približne 70 percent práce v oblasti vývoja a dizajnu webových a mobilných aplikácií. Už teraz je zjavné, že AI bude do ľudského života zasahovať čoraz viac a vo všetkých oblastiach. Postupne sa prepracuje všade tam, kde je potrebné spracúvať veľké množstvo údajov, ale aj tam, kde ich treba vyhodnocovať.

Je veľmi pravdepodobné, že rok 2024 bude akýmsi bojiskom, na ktorom sa pobijú veľkí hráči. Pozornosť verejnosti síce pútajú hlavne veľké jazykové modely, ako je ChatGPT, Bing Chat od Microsoftu či LaMDA od Googlu, na scénu však prichádza aj Grok Elona Muska, ktorý si dáva za úlohu predviesť, ako môže AI zlepšiť fungovanie sociálnych sietí a zážitky ich používateľov.

Okrem toho sa AI relatívne potichu presadzuje v priemyselnej oblasti. Umelé neurónové siete, schopné hĺbkovo sa učiť, sa hodia prakticky všade, kde možno rozhodovať na základe skúseností. V tomto roku ešte bude určite potrebná ľudská kontrola nad väčšinou riešení. V ďalších rokoch by sa však mala zvyšovať dôvera k rozhodnutiam umelej inteligencie a popritom aj dôvera investorov v nízku rizikovosť investícií do nových projektov. Zatiaľ sa bude umelá inteligencia postupne presadzovať aj v stolových a prenosných počítačoch, tabletoch a smartfónoch.

AI v smartfónoch

Na konci roka 2023 začalo byť zjavné, že významným technologickým trendom bude umelá inteligencia v mobilných telefónoch. Niežeby tam doteraz nebola. Zdá sa však, že výrobcovia smartfónov sa zatiaľ rozhodli podstúpiť zložitejšiu cestu a generatívnu AI vyvíjajú každý samostatne.

Samsung plánuje novú generáciu svojho vlajkového Galaxy S24 uviesť v polovici januára. Podľa všetkého bude obsahovať model AI s názvom Gauss, pomenovaný po významnom nemeckom matematikovi a fyzikovi, ktorý prispel svojimi teóriami k vývoju strojového učenia. Gauss má analýzami zjednodušiť napríklad písanie e-mailov, prácu s dokumentmi či jazykové preklady.

Presne to isté plánuje Honor s asistentom Yoyo v novom modeli Honor Magic 6, ktorý má prísť ešte na konci roka 2023 a bude poháňaný procesorom Snapdragon 8 Gen 3 od Qualcommu. Ten má hardvérovo podporovať veľké jazykové modely AI, a aj keď takáto podpora zo strany čipov je tu už v niekoľkých verziách, až rok 2024 bude zrejme momentom, keď sa umelá inteligencia uplatní v mobilných telefónoch naplno.

Výrobcovia sú zatiaľ opatrní v presnom a úplnom špecifikovaní spôsobov, akými majú tieto AI modely zlepšiť život používateľa, no odhliadnuc od klasických marketingových výrokov, môže ísť o štart celkom novej éry smartfónov, ktorý sa začne v roku 2024. Podľa všetkého pôjde o rok, keď široká verejnosť na vlastnej koži zažije plný potenciál generatívnej AI.

Osvieženie rozšírenej reality

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa