Ako odstrašujúci príklad slúži britský koncern BP, ktorý pred dvoma dekádami ohlásil veľkú transformáciu smerom k obnoviteľným zdrojom. Chcel do nich naliať viac ako osem miliárd USD za desať rokov. Pustil sa do výroby solárnych panelov a výstavby veterných parkov.
Lacná konkurencia z Číny však jeho plány nabúrala a spoločnosť tento segment úplne opustila. Koncern sa snažil predať aj svoj biznis s veternou energiou v USA, no nevedel nájsť kupca. Svoju londýnsku centrálu pre alternatívne energie BP nakoniec kompletne zatvoril.
Drobné investície
Podľa poradenskej spoločnosti Wood Mackenzie, ktorú cituje agentúra Reuters, do ekologických projektov smeruje pätica najväčších ropných firiem tri percentá z investičného balíka sto miliárd dolárov ročne. Príkladom je britsko-holandský Shell, ktorý chce zdvojnásobiť ročný objem investícií do ekologických zdrojov energie na štyri miliardy dolárov. Zvyšok z 25 miliárd USD stále ide do fosílnych palív.
Firmy svoj osud čoraz viac spájajú so zemným plynom, ktorý vnímajú ako zdroj na prechod od uhlia k obnoviteľným zdrojom. Jeho emisie oxidu uhličitého sú polovičné v porovnaní s uhlím. A dá sa z neho vyrábať elektrinu i vtedy, ak by jej nestačilo zo slnka a z vetra.
Aj preto Shell pred troma rokmi
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?