Plno dôkazov o tom, že to takto funguje, prináša taliansky juh. Po Havajských ostrovoch na americkom kontinente je to druhá najnavštevovanejšia sopečná oblasť na svete. Obkolesení morom tu totiž neďaleko seba žijú hneď traja ohniví súrodenci – Vulcano, Stromboli a Etna.
Kráter nad liečivým bahnom
Putovanie za stále živými sopkami začíname na špičke „talianskej čižmy“, v prístave kalábrijského kamenného mesta Tropea. Odtiaľ sa naša loď zavčas rána vydáva na niekoľkohodinovú plavbu na Liparské ostrovy. Chystáme sa navštíviť dva, oba s aktívnymi sopkami.
Prvou zastávkou je ostrov Vulcano, nachádzajúci sa vo vzdialenosti len asi 30 km od Sicílie. Víta nás skalnaté pobrežie s neprehliadnuteľným mohutným sopečným kužeľom. V miestnom prístave Porto di Levante vkráčame na pevnú pôdu. Nosy nám silno dráždia vulkanické plyny. Cítiť tu síru a ďalšie zvláštne vône. „Rímsky boh Vulkán, ktorý dal všeobecne meno sopkám v mnohých jazykoch sveta, mal vraj práve tu svoju kováčsku vyhňu,“ prezrádza nám hneď na úvod Anikó, naša talianska sprievodkyňa s maďarskými koreňmi.
Zdroj: Milan Debnár
Ostrov má už najmenej 100-tisíc rokov. Vznikol postupným hromadením sopečného popola, ktorý hojne zhutňovali lávové prúdy. Najväčším miestnym lákadlom pre turistov je Veľký kráter (Grand Cratere). Posledná veľká erupcia sa tu odohrala v rokoch 1888 až 1890. Dá sa k nemu aj vyliezť, treba len prekonať asi 300 výškových metrov.
Teplota plynov roniacich sa zo sopky sa pohybuje medzi 300 až 500 stupňami Celzia, kto sa však na to cíti, môže sa prejsť rozľahlým fumarolovým poľom a celý sopečný kužeľ obísť. Trvá to asi tri hodiny. Za prehliadku stoja aj tajomné útvary vytvorené sopečnými vyvrelinami v tunajšom Údolí príšer. My sme sa však, vzhľadom na náš ďalší náročný program, rozhodli radšej sa na ostrove len vykúpať v atraktívnych prírodných kúpeľoch s liečivým bahnom, ktoré je mierne rádioaktívne a tiež silno páchnuce sírou.
Na ostrove Vulcano žije v súčasnosti okolo 400 stálych obyvateľov. Hoci sopka je už dlhšie pokojná, odborníci ju neprestávajú monitorovať. Sledujú na nej všetky procesy, zmeny chemického zloženia, tvaru kužeľa, teploty. Snažia sa jej prípadné znovuoživenie predvídať, aby mohli včas nariadiť evakuáciu.
Tisíc tvárí magickej Stromboli
Naša loď sa už plaví ďalej, v smere na malý ostrov Stromboli (12,2 km2). Meno mu dali starí Gréci, „strongylé“ znamená v gréčtine okrúhly. V podstate celý ho tvorí rovnomenná a neustále aktívna sopka so základňou ležiacou údajne kdesi v hĺbke až 2 100 m pod morskou hladinou. Najvyšším bodom je vrchol Vancori (924 m n. m.) Každých zhruba 20 minút si sopka „zabafká“, čiže vypustí kúdol dymu ako fajčiar. Pre pasažierov lode je to signál, aby odušu začali cvakať fotoaparátmi. Populárne sú aj nočné výlety na tieto miesta, keď sa v tme nádherne vyníma rozžeravený sopečný kotol.
Zdroj: Milan Debnár
Už z diaľky vidieť, ako Stromboli, zahalená v belasom opare, vystupuje z blankytne modrého mora. Čím bližšie, tým je pohľad na ňu fascinujúcejší. Keď sa plavidlo blíži do prístavu na opačnej strane ostrova, zelené sopečné svahy náhle strieda obrovské nevľúdne lávové pole. Takzvaná Cesta ohňa (Sciara del fuoco) pripomína čiernu hradbu, ktorá jasne naznačuje, čo vulkán dokáže. Asi štyrom stovkám miestnych stálych obyvateľov to však nebráni tu žiť, a to v dedinách Stromboli na severovýchode a Ginostra na juhozápade ostrova. Živí ich najmä rybolov, pestovanie viniča a, pravdaže, turistický ruch. Veď svoje prepychové nehnuteľnosti či jachty tu majú aj také esá ako Dolce&Gabbana či Armani.
Naša skupina sa hneď po vylodení delí na dve časti. Keďže sme tu boli v skorej jeseni, tá prvá volí príjemné kúpanie v mori a opaľovanie na priľahlej netradične čiernej lávovej pláži. Druhá si trúfa na výšľap hore na sopku, ktorý je dobre dohodnúť si vopred. Cesta hore sa dá zvládnuť do troch-štyroch hodín, vystrieda sa na nej postupne asfalt, tráva, kamene a škvara. Hore vždy fúka vietor, na čo treba myslieť pri výbere oblečenia. Nevyhnutné sú aj slnečné okuliare, baterka, jedlo a, samozrejme, veľa pitnej vody.
Dolu to trvá asi pol druha hodiny, ide sa však inou trasou cez škvarové pole a turisti vopred nafasujú respirátory, ktoré im pomáhajú v boji s nepríjemným prachom. Odmenou za celú tú tvrdú námahu sú však neopísateľné zážitky z pozorovania tryskajúcej lávy nablízko, nádherný výhľad na taliansku pevninu aj nekonečné more. Čistá fantázia! Nie náhodou predsa práve z tejto sopky Jules Verne poslal svojich románových hrdinov do stredu Zeme, jej meno prevzala česká kapela Báry Basikovej, slávny oscarový režisér Roberto Rosselini tu natočil film Stromboli s Ingrid Bergmanovou.
Zdroj: Profimedia.cz
Čerešnička na torte, výstup na Etnu
Dvojdňový oddych sme si dopriali po tom, ako sme sa po výlete na Lipary trajektom preplavili na Sicíliu. Zo zachovaného starogréckeho amfiteátra v meste Taormina vôbec prvý raz vidíme večne dymiacu Etnu (z gréckeho Aítnē, v preklade Hora). Je to najvyššia činná sopka v Európe, vznikla približne pred 80 miliónmi rokov, keď sa Sicília začala natláčať vplyvom tlaku africkej geologickej platne na eurázijskú.
Nasledujúci Deň D, ktorý sme si zvolili na výstup, sa nezačal nijako vábne. Bolo najmä poriadne zamračené, čo v nás vzbudzovalo obavy, že hore vlastne nič neuvidíme. Prvú časť trasy absolvujeme autobusom. Pred úsekom s horskými serpentínami míňame rady domov, pomedzi ktoré sa plazia mohutné jazyky dávno vychladnutej lávy. Človek nechápe, kto si trúfol postaviť obydlie práve tu. „Lenže tak, ako vie Etna zabíjať, je pre tunajších ľudí aj požehnaním. Na pôde obohatenej o draslík a fosfor z vyvrelín dokážu vyrásť plodiny, aké nikde inde na svete nenájdete,“ vysvetľuje Anikó.
Slová sprievodkyne potvrdzujú stánky pri cestách s ponukou medu neopakovateľných chutí. Pistáciového, mandľového, jahodového... Predavač má pre každého plastovú lyžičku na ochutnávanie. Na sopečných svahoch sa darí viniču, olivovníkom, ovocným stromom, ale aj drevinám, ktorým nevieme uhádnuť meno. Ich plody napríklad pripomínajú sušiace sa kožušiny menších živočíchov, iné zase obrovské žlté húsenice.
Zdroj: Profimedia.cz
Možnosť aj pre menej zdatných
Autobus sa pomaly šplhá horskými serpentínami. Vegetácie postupne ubúda. A odrazu, ako keď lietadlo konečne vystúpi nad mraky, všade naokolo sa rozžiari slnko a dolu vidno len hustý koberec z bielych oblakov, akoby šľahačkové more. Nádhera! A to sme ešte iba na začiatku... Vo výške zhruba 1 900 m zaparkujeme na veľkej odstavnej ploche, ktorú lemujú prvé sopečné krátery a ďalšie lávové hady s ceduľkami s vyznačenými dátumami erupcií. Ďalej sa dá vydať aj peši, čo je však časovo dosť náročné. Volíme preto jazdu kabínkovou lanovkou. Vidíme z nej čierne svahy pokryté fľakmi zelených lišajníkov.
Po vystúpení z nej presadáme do gazíkov v podobe minibusov. Mierime nimi nahor širokým sopečným chrbtom po vyjazdených serpentínach, takmer až do trojtisícovej výšky. Vyjsť na Etnu po vlastných je síce lákavé, ale gazíky dovoľujú dostať sa k povolenému vrcholu aj menej zdatným turistom, seniorom či deťom. Po vystúpení z nich čaká na nás výstup na jeden z bočných kráterov sopky. Na ten najvyšší a zároveň najnebezpečnejší, celoročne pokrytý snehom, sa totiž nesmie. S výnimkou výskumných tímov, ktoré v tamojšom observatóriu, v roku 1971 pochovanom lávou, sledujú a mapujú sopečnú činnosť. Po ceste treba väčšinou čeliť prudkému vetru, zato však čaká turistov odmena v podobe nádherných výhľadov.
Zdroj: Ivana Gáliková
Po pastve pre oči a fotoaparáty nasleduje rovnaká cesta dolu, v hornej stanici spojená s bezplatnou ochutnávkou typických etnických liehovín a kúpou suvenírov z vyleštenej lávy.
Autorka je spolupracovníčka TRENDU.
Pri Etne nejde o žiadny klasický kužeľovitý kopec s ohnivým hrdlom na vrchole. V skutočnosti je to celé horstvo s viacerými krátermi, ktoré sa vytvorili počas radu erupcií spolu s mnohými ďalšími geografickými puklinami. Odhaduje sa, že sopečne aktívnych je tu momentálne do 300 rôznych telies. Výška sopky sa neustále mení, v roku 2009 dosahovala 3 329 m, no pred veľkou erupciou v roku 1981 mala o 21 m viac. Rozkladá sa na ploche 1 750 km2 s obvodom eliptickej základne aj 210 km. V roku 2013 Etnu zapísali do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva národov UNESCO.
Stále činná sopka
Najväčšia historicky zdokumentovaná erupcia Etny sa spája s rokom 1669. Láva údajne vtedy do obrovskej výšky tryskala presne 122 dní, vyliala sa až do stokilometrovej vzdialenosti a ešte niekoľko nasledujúcich mesiacov bola horúca. Katastrofálne zničila niekoľko desiatok kilometrov vzdialené mesto Catania. Veľké vývery tu však zaznamenali aj v poslednom čase, napríklad v rokoch 1983 až 1985. Sopka sa takmer každoročne vážnejšie pripomína aj v tomto tisícročí. V roku 2001 tu lávový prúd zničil lanovku aj lyžiarske vleky, Taliani však rekordne rýchlo všetko obnovili. V minulom roku sa Etna naposledy ohlásila 3. decembra.
Talianske sopky a mytológia
Etna sa podľa rímskej mytológie spája so súbojom najvyššieho boha Dia s najväčším z Titanov Tyfónom, synom Tartara a matky zeme Gaiy. Tyfón v ňom bol porazený, pričom utekajúceho Titana Zeus dostihol v oblasti Sicílie, kde na neho vrhol horu Etna. Keď zostal Tyfón pod Etnou uväznený, všetkých jeho sto hláv sa okamžite pokúsilo dostať na povrch, čo sa prejavilo v množstve erupcií a stĺpoch dymu.
Vulcano pôvodne Gréci, ktorí osídlili Silíciu, volali Hiera Hephaistou, čiže Svätyňa Héfaistosa. Škaredého a slabého syna Dia a Héry považovala grécka mytológia za boha ohňa a kováčstva. Neskôr ho Rimania nazvali Vulcania podľa rímskeho pandanta boha Hefaista – Vulcana. Stromboli bola podľa gréckej mytológie sídlom boha vetra Aiolosa (tiež Aeolus, Eolus).
Liparské ostrovy
Po taliansky Isole Eolie, ležia v Tyrhénskom mori pri severnom pobreží Sicílie. Sú to sopečné ostrovy s vrcholmi sopiek vyčnievajúcimi nad hladinou. Šesť ostrovov – Vulcano, Lipari, Stromboli, Panarea, Filicudi a Alicudi – tvorí jeden správny celok, comune di Lipari. Posledný, siedmy ostrov Salina je samostatný s vlastnou správou.
Geologický vek ostrovov sa odhaduje na 350-tisíc rokov. Stopy vulkanickej činnosti sú však v tejto oblasti staré už viac ako dva milióny rokov. Od staroveku sa tu ťaží pemza, v dávnej minulosti to bol aj obsidián. Lipary sú osídlené riedko, novopostavené penzióny a súkromné vily slúžia najmä ako letné sídla. Spojenie medzi ostrovmi, so Sicíliou aj s talianskou pevninou zabezpečujú trajekty a rýchle člny.