Najväčším pojmom v startup svete je inkubátor Ycombinator so svojím zakladateľom Paulom Grahamom. Firmy, ktoré zobrali pod svoje krídla, rozbehli a následne ponúkli financovanie väčším investorom, sa zmenili na mnohomiliónové giganty. Medzi úspešné projekty patrí napríklad stránka na skladovanie dát Dropbox, sťahovač hudby Anywhere.fm alebo YouTube vo svete súborov: Scribd. Každý polrok z dvoch tisícok podaných projektov P. Graham vyberie so svojím tímom 200 najperspektívnejších startupov, ktorých zástupcovia môžu prísť do Silicon Valley naživo predstaviť svoje plány.

Začiatkom roka sa do úzkeho okruhu šťastlivcov dostal aj slovenský projekt TouchQoDe dvoch programátorov Michala Koštica a Štefana Vargu. Ide o aplikáciu, pomocou ktorej sa dá programovať na smartfóne. Produkt je dostupný pre operačný systém Android a stiahlo si ho bezmála 50-tisíc používateľov. Na to, aby skutočne dosiahol svoj trhový potenciál, však potrebuj ďalšie investície. Keď ich pozvali do Ycombinatora, bolo to prvý raz, čo sa slovenský projekt dostal tak ďaleko. Ešte predtým, ako sadli do lietadla, absolvovali skypový rozhovor, kde sa ich ľudia z Ycombinatora pýtali najmä na slabiny biznisu. Do Kalifornie cestovali kvôli 15 minútam, ktoré si pre nich guru P. Graham so svojím tímom vyhradil.

„Keď sme vstúpili do veľkej miestnosti, P. Graham povedal, že nemusíme byť nervózni. Od tej chvíle som bol,“ spomína Š. Varga. Ledva si stihli podať ruky, a už sa začali na slovenských podnikavcov valiť ostré otázky, najmä k financiám. „Bolo cítiť, že chcú vidieť milióny a miliardy,“ priznáva Š. Varga. Aj cítil moment, keď pravdepodobne P. Graham a jeho družina stratili záujem: „Keď ma prerušil so slovami ... a potom ovládneme svet, ja som sa zatváril neurčito,“ spomína. Večer mali počkať na telefonát alebo mail od P. Grahama, či ich berú do inkubátora alebo nie. Prišiel priateľský mail, ktorým ich P. Graham odmietol, ale povzbudil v pokračovaní na projekte.