Hovorí sa, že božie mlyny melú pomaly, ale v porovnaní so slovenskými sa krútia ako vrtuľa. Dve desaťročia, ktoré uplynuli od úkladnej vraždy, sú dobrý dôvod, aby sme zrekapitulovali základné a tristné fakty tohto prípadu.

Od chvíle, keď vo svojom aute zahynul priateľ bývalého príslušníka SIS, ktorý pred útekom do zahraničia i po ňom usvedčoval vtedajší režim zo spáchania závažného kriminálneho činu, mala Mečiarova vláda a jej polícia dva a pol roka na to, aby prípad vyšetrila a obvinila páchateľa.

Svoj čas využili ministri vnútra Vladimíra Mečiara „iba“ na to, aby vznikla oficiálna verzia, podľa ktorej auto R. Remiáša zhorelo v dôsledku „technickej poruchy“. Odborník z Kriminalistickoexpertízneho ústavu, ktorý dokázal, že v aute explodovala výbušnina, bol zastrašovaný a šikanovaný až do takej miery, že musel z ústavu odísť.

Tak dobre a tak dlho

Zdroj: Ilustrácia - Danglár

<strong>Pozrite si všetky Danglárove ilustrácie ku komentárom M. Leška</strong>

Po výmene vlády, vo februári 1999, predniesol nový riaditeľ SIS správu, v ktorej sa konštatovalo: „Existuje viacero preukázaných skutočností potvrdzujúcich podozrenie, že v pozadí smrti Róberta Remiáša bola SIS. Jeho telefón v byte odpočúvala SIS od 14. 1. 1995 až do jeho smrti. Súčasne bol sústavne sledovaný... Sledovanie Remiáša prebiehalo aj v deň, keď došlo k výbuchu jeho auta.“

Vladimír Mitro v správe dokonca tvrdil, že príslušníci SIS, ktorí v tejto veci vypovedali pred vyšetrovateľom, klamali a že ich „pripravenosť na krivú výpoveď osobne kontroloval riaditeľ SIS Ivan Lexa“.

V roku 1999 polícia obvinila z vraždy Imricha Oláha a Jozefa Roháča, dvoch známych mafiánov. Policajný prezident Jaroslav Ivor vtedy vyhlásil, že si vraždu u nich objednal bývalý bos podsvetia Miroslav Sýkora. V decembri 2002 polícia obvinila aj exriaditeľa SIS Ivana Lexu – podľa vyšetrovateľa to bol on, kto si za „štát“ objednal vraždu R. Remiáša u bosa Sýkoru.

V roku 2006 prokuratúra zastavila trestné stíhanie Roháča a Oláha, lebo dospela k záveru, že „skutok nespáchali obvinení“. V tom istom roku zastavila aj stíhanie I. Lexu, lebo je vraj „nepochybné, že sa nestal skutok, pre ktorý bolo vedené“. Od roku 2008 až doteraz sa v prípade neudialo vôbec nič. Až vo februári 2016 vraj „vyšli najavo nové skutočnosti, ktoré by mohli objasniť skutok a odhaliť páchateľa“.

Za dvadsať rokov zodpovedné orgány neboli schopné vyšetriť úkladnú vraždu, ktorá sa stala pod priamym dohľadom SIS. Tak ako dve desaťročia nie sú schopné vyšetriť ani kriminálne činy, ku ktorým došlo pod dohľadom či s osobnou účasťou verejných činiteľov. Už mesiac vieme, k čomu vedie marazmus, ak sa akumuluje tak dobre a tak dlho.