Ak sa Amerika považuje za krajinu neobmedzených možností, tak Rusko a jeho finančný trh je miestom nekonečných výziev. A to doslova, čo sa týka vývoja produktov aj priestoru na ich umiestnenie.
Vkladové bankomaty, preposielanie peňazí cez čísla v mobile podobné slovenskému Viamo či bezkontaktné karty. Počet používateľov takýchto noviniek na východe už dosahuje osemmiestne cifry a produkty sú tam pevne podchytené, aj keď v západnej Európe sa ešte iba rozbiehajú. Aj keď Rusi zasa niekedy preháňajú v tom, či sa niektoré veci skutočne aj reálne využívajú alebo sú zavedené len teoreticky.
Inovovať je v každom prípade v Rusku viac než vecou prestíže skôr otázkou nevyhnutnosti. Ak denná návštevnosť bežnej moskovskej pobočky presahuje tisíc ľudí, bez samoobslužných bankomatov by to jednoducho nešlo. V odľahlejších regiónoch, kde sa modernej techniky klienti boja, to znamená rady v desiatkach minút.
Samoobslužné bankomaty, vždy umiestnené bezpečne vnútri pobočiek bánk, letísk či obchodov, okrem výberu hotovosti hlavne mladších klientov lákajú na zadávanie prevodov, úhrady vybraných faktúr za energie či telekomunikácie a vkladanie hotovosti. No otvoriť si cez ne možno aj nový účet. Ich využívanie je nielen pohodlnejšie a rýchlejšie ako osobné stretnutie s pracovníkom banky, ale aj lacnejšie. Obchodná riaditeľka Natália Aleksandrovna Tutychina z ruského zastúpenia firmy Ronex odhaduje, že prevody zadané cez samoobslužné zariadenia ju vyjdú zakaždým tak na 100 rubľov. V prepočte ide o 2,3 eura. Ak by rovnaké úkony urobila cez pracovníka banky, na poplatkoch by zaplatila aj šesťkrát viac. Firma do krajiny dováža výrobky z krištáľového skla zo Slovenska a z Česka.
Odvrátená strana
No ruské bankovníctvo nemá len pozitívnu, napredujúcu tvár. Úročenie hypoték sa začína pri desiatich percentách. Pri inflácii presahujúcej päť percent – a ešte pred dvomi rokmi osem percent – to zasa nie je až také neuveriteľné číslo. No požičať si za takúto sadzbu napríklad v Moskve tri milióny rubľov na štartovací byt pohltí pri priemernej dobe splácania 20 rokov rovno jeden veľmi slušný plat. Takže hypotéky si berú dvojice či ľudia z lepších vrstiev. Pre ostatných ostáva podnájom s ďalšími kamarátmi, možnosť dochádzať za prácou v niekoľkohodinových zápchach z okolia hlavného mesta či zdediť byt v Moskve po nejakom rodinnom príslušníkovi, čo je dosť častý jav.
„No kto má prácu, môže si vziať hypotéku aj ako 75-ročný,“ dopĺňa Dmitrij Bunin, hypotekárny manažér jednej z moskovských pobočiek štátnej Sberbank, najväčšej ruskej banky. Dodáva, že takíto žiadatelia nie sú zriedkaví.
Na porovnanie, na Slovensku sa vekový strop žiadateľov o úvery na bývanie v zásade zhoduje s vekom odchodu do dôchodku. Hýbe sa teda okolo šesťdesiatky.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?