Keď pred troma rokmi aj na Slovensko udrela prasacia chrípka, pri ktorej zomierali ľudia, v politických kruhoch začala vznikať vízia zdravotnej sebestačnosti. V snahe nebyť odkázaný na kapacity zahraničných výrobcov, ktorí v čase pandémií dodávajú prioritne na trhy vlastných krajín, chcelo Slovensko naštartovať výrobu vlastnej protichrípkovej vakcíny. Vízia sa dnes dostáva do fázy realizácie. No celú akciu zatiaľ sprevádza chaos, utajovanie a ekonomicky ťažko zdôvodniteľné rozhodnutia.

Tajnosti a politika

Celú veľkú štátnu investíciu sprevádza extrémne ticho. Investor, Správa štátnych hmotných rezerv (SŠHR), sa zdráha čokoľvek povedať. Tajomníčka predsedu Marcela Rybanská TRENDU napísala: „Sme povinní bez výnimky rešpektovať ustanovenia zákona o ochrane utajovaných skutočností.“ Podobne aj vládny materiál Zabezpečenie Slovenskej republiky na pandémiu chrípky v septembri 2009 prvá vláda Roberta Fica hneď utajila a priradila mu režim Vyhradené.

Motivácia na utajovanie zrejme nesúvisí s pripravovanou výstavbou štátneho závodu na výrobu vakcín. Skôr tam možno vidieť chúlostivosť celého projektu s ohľadom na odhady možných úmrtí na chrípku či krízové postupy v prípade, ak by sa vírusy vymkli spod kontroly.

No argumenty za výstavbu boli logické. Nebude treba napríklad neustále nakupovať do skladov štátnych rezerv nové a nové protichrípkové vakcíny. Tie sú totiž účinné vždy iba na jeden konkrétny pandemický kmeň vírusu. A aj keď ich trvanlivosť môže byť dlhšia ako jednu sezónu, pri každej novej chrípkovej panike treba vakcíny nakupovať nanovo. Časť slovenských expertov dôvodila aj politikou: V prípade reálneho výbuchu chrípkovej epidémie si veľké krajiny, v ktorých sú umiestnené linky svetových farmaceutických firiem, budú uspokojovať najprv vlastné vakcinačné potreby. Do iných krajín by mohli produkciu posielať až v druhom slede. Linky na výrobu vakcín majú totiž obmedzenú kapacitu.

Pri ostatnej chrípkovej panike v roku 2009 štát nakúpil od spoločnosti Sanofi-Aventis milión vakcín po 7,60 eura. Aj hlbšie v minulosti musel minister zdravotníctva Rudolf Zajac podobne ukázať pripravenosť na vtáčiu chrípku. Štátne hmotné rezervy vtedy nakúpili antivirotikum Tamiflu od spoločnosti Roche pre približne pol milióna obyvateľov. Na lieky a ochranné pomôcky vláda vtedy uvoľnila 870 miliónov korún (29 mil. €). No aj lieku Tamiflu, ktorý nebol určený iba na jeden konkrétny kmeň chrípky, časom uplynul dátum spotreby a bolo ho treba zlikvidovať.

Veci, čo nesedia

Aj keď sa štát do vlastnej vakcínovej linky pustil v utajenom režime, možno na internete nájsť dostatok stôp svedčiacich o tom, že akcia sa začala. Zverejnené je napríklad posudzovanie vplyvov na životné prostredie Areálu pre výrobu vakcín na pandemickú chrípku. Podľa štúdie má SŠHR ako investor stavať závod v areáli spoločnosti Imuna Pharm v Šarišských Michaľanoch. Stavať sa malo začať v marci minulého roka a celá akcia mala byť skončená už toto leto. Podľa verejne dostupných informácií odhad na finančnú náročnosť akcie bol 15 miliónov eur.

A tu sa začínajú nezrovnalosti. Už dnes je napríklad jasné, že suma bude podstatne vyššia. Keď sa TREND už v roku 2009, keď vláda rozhodovala o výstavbe, rozprával na túto tému s ľuďmi od fachu, odhady boli na úrovni prekračujúcej 30 miliónov eur. Ak stavbu manažuje štát, obvykle suma stúpa ďalej.

Ďalšia nezrovnalosť, a možno najväčšia, sa týka lokality. Celý projekt bol od začiatku chystaný pre spoločnosť Imuna Pharm.

Tajná vírusová fabrika na Záhorí

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa