Počas roka, keď oslavuje svoje 30. výročie, sa Penta rozhodla rozšíriť zdroje financovania vytvorením investičného fondu. Manažérom fondu je Tomáš Kálal, ktorý v rozhovore približuje nielen dôvody vytvorenia fondu, ale aj ciele s ním spojené a prvé detaily, ako bude fond štruktúrovaný. 

Odkiaľ prichádzate do investičných fondov Penty? 

Predtým som pracoval pre investičnú spoločnosť Conseq v Česku, kde som pôsobil desať rokov. Posledné štyri roky na pozícii šéfa investičného bankovníctva. Toto oddelenie robilo jednak emisie korporátnych dlhopisov pre tretie strany a tiež sa staralo o veľkých klientov, či už inštitucionálnych alebo privátnych. Predovšetkým som však pôsobil v oblasti zakladania investičných fondov a spoločností najmä pre veľké známe fondy. Pomáhali sme ich rozbehnúť, správne nastaviť a pripraviť na distribúciu v Českej alebo Slovenskej republike. A s nimi sme následne dlhodobo rozvíjali ich fondový biznis. 

Teraz sa však posúvate od otvárania fondu aj k jeho riadeniu. Prečo ste sa tak rozhodli? 

Príbeh Penta fondu ma od začiatku nadchol. Bol som si vedomý, že sa mi tým zúži špecializácia. Predtým som mohol ponúknuť klientovi celé portfólio dlhopisových, realitných, akciových či iných fondov. Teraz sa mi to síce zužuje, ale portfólio Penty má zase dostatočnú diverzifikáciu. Nehľadal som novú prácu, ale keď som počul, v akom rozsahu Penta o fonde uvažuje, zaujalo ma to. Poznám veľa dobrých aj zlých fondov, úspešných aj neúspešných príbehov, určite by som nešiel robiť pre niekoho, kto to nemyslí seriózne a berie to ako nejaký vedľajší biznis. Penta od začiatku vie, že sa to jednoducho podariť má a takto ten fond konštruuje. 

Môžete porovnať parametre tohto fondu voči tomu, čo je na českom a slovenskom trhu obvyklé? 

Penta sa podelí o akcie, ktoré dnes držia partneri, ktoré vložia do toho fondu v relatívne veľkom objeme v porovnaní s tým, kde sa dnes pohybujú iné konkurenčné fondy. Vznikne jeden realitný a jeden private equity fond v celkovom objeme 300 až 400 miliónov eur. To nás rovno dáva do pozície top najväčších samostatných fondov pre kvalifikovaných investorov, ktoré na českom a slovenskom trhu pôsobia. 

Má tento fond nejaké vlastné špecifiká? 

Nie je naň vyčlenený žiadny majetok, ktorý by mal napríklad inú ziskovosť. Dajú sa doň akcie holdingu presne také, aké držia partneri. To znamená, že výnos investora by mal presne zodpovedať výnosu našich akcionárov očistený o náklady fondu. Tie budú vo výške trhového štandardu tak, aby tam neboli žiadne skryté poplatky. Ako veľký klient sme schopní vyjednať veľmi dobré cenové podmienky aj pre administrátora fondu, pre depozitárov, pre audítora. To všetko dáva dokopy pekný mix kvalitného private equity fondu, ktorý za mňa nemá na súčasnom trhu obdobu, keďže bude vysoko likvidný a transparentný.

Vzhľadom na veľkosti aktív Penty nejde o nejaký dramaticky veľký fond? 

Vklad musí na začiatku zodpovedať minimálne desiatim percentám Penty, čo však nie je zase ani tak málo. Podľa biznisového plánu by to mohlo znamenať, že partneri sami seba trošku ochudobnia o to, že svoje podiely prenášajú do fondu. Z krátkodobého hľadiska je to skôr veľkorysosť zakladateľov.

Ako zabezpečíte vysokú likviditu fondu? 

Fond vydáva a odkupuje investičné akcie s frekvenciou, ktorá je napísaná v štatúte fondu. Snažím sa, aby prebiehala na mesačnej báze. Na trhu majú väčšinou private equity fondy štvrťročnú, polročnú alebo ročnú frekvenciu obchodovania. To je okamih, keď investor môže vstúpiť aj vystúpiť z fondu. V našom prípade to bude hádam s mesačnou periodicitou, výhľadovo aj s ľahkým bonusom toho, že fond bude potom zalistovaný na burze. Nepoviem vám, zatiaľ na ktorej, ale investor by tak mohol nakupovať aj predávať každý deň. 

Predpokladám, že na českej burze bude určite, máte v pláne aj iné zahraničné?

Zatiaľ nemáme konkrétny plán. Pravdepodobne to bude zatiaľ lokálna burza. 

Aký je zmysel zalistovania na burze? 

Nejde o to cez burzu lákať nové peniaze do fondu. Burza skôr funguje ako technický listing a flexibilnejšie oceňovanie fondu v intervaloch, medzi ktorými prebieha štandardná valuácia. Za ňu je zodpovedná investičná spoločnosť, ktorá nás bude obhospodarovať a administrovať a vychádza z dlhodobého modelu, ktorý Penta používa. Investičná spoločnosť bude auditovaná a majetok tam bude vložený s nezávislým znaleckým posudkom. Určite sa však nebránime možnosti „rozhýbať“ jednu z lokálnych búrz prostredníctvom aktívnejšieho obchodovania práve s fondmi. 

Ako transparentná je momentálne Penta pri svojom oceňovaní? 

 Jeden z argumentov, prečo som sa rozhodol zobrať ponuku riadenia fondu, je, že Penta už dlhé roky účtuje v štandardoch IFRS účtovníctva a ešte k tomu robí aj fair value oceňovanie. To znamená, že o svojej trhovej hodnote účtuje transparentne a jej valuáciu nie je ťažké preklopiť do ocenenia fondu. 

Zaujal vás aj dôvod, prečo sa Penta rozhodla ísť do fondového riešenia?

Chápal som príbeh partnerov Penty a históriu skupiny, ktorá je postavená na flexibilnom a samostatnom rozhodovaní. A keby partneri chceli predávať  napríklad prostredníctvom zahraničných búrz, tak by mohli „stratiť kontrolu“. Cieľom určite nie je to, aby vo vedení Penty sedel zástupca iného veľkého investora či investičnej spoločnosti, ktorý by mohol mať napríklad ambíciu zmeniť filozofiu a fungovanie Penty. Cieľom je diverzifikácia kapitálu. Keď ste v pätnástich krajinách, máte 40-tisíc zamestnancov, desiatky tisíc peňažných účtov, tak aj riadenie likvidity vám v konečnom výsledku robí obrovské zmeny.

Takže diverzifikácia financovania k tomu rozhodnutiu prispela? 

Cieľom tohto kroku je diverzifikovať a pridať ďalšiu linku financovania. Súčasné bankové linky sú s lokálnymi bankami také obrovské, že už aj lokálne banky si ich musia schvaľovať v zahraničí, a často sa môžu vyčerpať iba preto, že Penta je veľkým klientom. Preto Penta začala umiestňovať dlhopisy, ktoré ale majú zafixovanú splatnosť, čo pochopiteľne vytvára tlak na cash flow skupiny. 

Riešením tejto neistoty je teda ponuka vlastníctva fondu investorom? 

Áno, do celého tohto krásne zapadne nová štruktúra, ktorá bude mať svoje investičné horizonty. Ponuka equity investorom im zvyšuje atraktivitu výnosu, viac ich zainteresuje na úspechu skupiny, ktorá týmto krokom získava kapitál, ktorý môže použiť na ďalší rozvoj. 

Nevyužije sa tento nový kapitál na exit partnerov? 

Nie, všetko to ostane v skupine. Tieto prostriedky budú zefektívňovať vstupy na nové trhy, otváranie nových zdravotníckych zariadení, development nehnuteľností a tak ďalej, čo by nebolo možné, keby sme mali iba dlhopisy a bankové financovanie.

Hlavný cieľom je teda expanzia?

Je to expanzia v biznisových líniách, ktoré dnes Penta má. Nie je vylúčené, že časom môže vstúpiť aj do nových biznisov. Naším záujmom je rozvíjať existujúce biznisy – zdravotníctvo, reality, retail, médiá, banky a Slovalco. Tým, že otvárame nové trhy, musíme tam byť dostatočne veľkí, musíme tam generovať hodnotu a skúmame, ktorý trh má pre nás najväčšiu pridanú hodnotu. To bez ďalšieho kapitálu jednoducho neurobíte.

Hovoríte o rôznych biznisoch Penty. Čo bude vlastniť investor fondu? 

Investor si kúpi úplne rovnaký mix, ako majú partneri. Nebudeme riadiť váhu jednotlivých projektov vo fonde, vstupuje do celej skupiny Penta. Je to o dôvere v 30-ročnú históriu skupiny - investor presne vie, čo skupina vlastní a ako sa jej darí. My zasa vieme, kde zaradiť šestku, a vieme, kde zaradiť ručnú brzdu. Budeme rozvíjať vlastné firmy a mix by sa nemal toľko meniť. 

Doteraz na výnose Penty mohli investori participovať jedine tak, že si kúpili dlhopis, ktorý emitovala Penta. Aký výnos môže očakávať z investície do fondu?  

Fond investorovi pripravuje priestor na oveľa väčšie zisky. Dlhopis má fixný výnos, fixnú splatnosť. Fond bude fluktuovať v čase, ale tým, že dlhodobý zisk Penty je 15 až 16 percent ročne a má relatívne stabilnú výkonnosť, očakávam, že tie výkyvy budú v čase relatívne malé. Investorovi po odpočítaní poplatku cielime potenciálne v ďalšom horizonte oveľa viac ako na dlhopisoch. Takto funguje akciová alebo private equity investícia.

Takéto výnosy vyzerajú atraktívne. 

Ak sa investor pozrie späť do výročných správ, vidí, že equity rastie dlhodobo o 15 percent. Aj cieľový výnos bude indikovaný okolo 15 percent  na private equity a zhruba 12 percent na real estate fonde.

Dostávame sa k tomu druhému fondu, a to je real estate. Bude zastúpený aj v private equity fonde? 

Áno, aj v private equity fonde budú produkty z real estate. V čase spustenia fondov, private equity fond bude vlastniť holding, kde bude aj real estate časť. Následným prílivom do real estate fondu dôjde k poklesu expozície na real estate v rámci private equity fondu.

Prečo bude real estate samostatný fond? 

Je to iná trieda aktív. Tam výnos nie je také jednoduché predikovať. Ale zároveň ide o nehnuteľný majetok, ktorého je v iných projektoch citeľne menej. A tehly sú skrátka tehly. 

V real estate fonde budú aj projekty, ktoré budú držané dlhodobo, ako aj krátkodobé projekty?

Bude to zhruba mix 50 na 50. Penta sa nerada vzdáva krásnych budov, ktoré postaví. Takže investori by nám umožnili tie budovy držať dlhodobo a realizovať z nich dlhodobý výnos prostredníctvom nájmu a tým stabilizovať vývoj real estate developmentu.

Máte momentálne aj nejaké dokončené projekty, ktoré budú súčasťou tohto fondu?

Určite. Dnes je to predovšetkým Masaryčka v Prahe.

Aké máte výnosové očakávanie pri fonde nehnuteľností? 

Cieľový výnos je indikovaný okolo 12 percent per annum. Pokiaľ sa development udeje rýchlejšie, alebo porastú ceny predaných nehnuteľností, môže to byť aj viac.

Tieto fondy budú prístupné kvalifikovaným investorom. Aké bude investičné minimum? 

Líši sa to v rámci členských krajín EÚ, ale na Slovensku je minimálna investícia stanovená na 50-tisíc eur a v Česku je to 125-tisíc eur. V Česku však bude možné investovať aj od sumy jedného milióna korún v prípade, že investor dodatočne vyplní dotazník a investora schváli administrátor, čo je pomerne bežný formálny postup. A môžem prezradiť ešte jeden plán do budúcna. Už teraz sa aktívne rozprávame o vzniku retailového fondu, ktorý by mal mať najkonzervatívnejší prístup, najširšiu diverzifikáciu a prísne pravidlá. Teda ho budeme môcť ponúknuť aj najmenším investorom. 

Aké máte distribučné kanály alebo na akých pracujete?

Primárnym distribučným kanálom by mali byť skupinové banky, ktoré budú mať navyše ešte exkluzivitu pre trhy a triedy investičných akcií. Určite však budeme prístupní všetkým ďalším  partnerským distribútorom.

Aký je cieľ, čo sa týka veľkosti do budúcna? 

Pokiaľ sa všetko podarí, tak niečo ľahko pod polovicu existujúcej valuácie Penty ako takej.

V akom časovom horizonte?

Minimálne päť rokov. 

Ako to chcete dosiahnuť? 

Mojím cieľom je pripraviť fond ako transparentný, jednoduchý produkt pre väčšinu investorov nielen na českom a slovenskom trhu. Takže naše ambície sa tu určite nekončia. Trh s fondom kvalifikovaných investorov sa v posledných rokoch veľmi výrazne zlepšil, takže je to dobrý štart v Česku aj na Slovensku, kde Pentu väčšina ľudí pozná. Ale Penta pôsobí v 15 krajinách, takže by som bol veľmi rád, aby sme sa pozreli aj na nejakú ďalšiu, kde by sme boli schopní fond ponúkať veľkým zahraničným investorom. Oveľa bližší mi je však prístup, že si „odmakáme“ lokálne trhy, vytvoríme solídne prostredie a nadchneme tunajších investorov. Až potom prídem za nadnárodnými investičnými skupinami s príbehom, ktorý nadchne aj ich. Nechcem stavať vzdušné zámky, podobne ako Penta nestavia dlhodobo stratové firmy. 

Tomáš Kálal
Tomáš má bohaté skúsenosti z prostredia investícií a kapitálových trhov. Desať rokov pôsobil v spoločnosti Conseq Investment Management, naposledy na pozícii riaditeľa investičného bankovníctva. V minulosti taktiež pracoval pre spoločnosť Patria Direct aj Komerční banku. Je absolventom Vysokej školy ekonomickej v Prahe, odbor medzinárodný obchod s vedľajšou špecializáciou na finančné a kapitálové trhy. Študoval taktiež na univerzite EM Lyon. V Pente riadi všetky kľúčové aktivity súvisiace s fondom a v prípade získania licencie od Českej národnej banky sa stane výkonným riaditeľom novej investičnej spoločnosti.