Zásadnou otázkou budúceho roka na Blízkom východe je, či občianska vojna v Sýrii bude už len doznievať, alebo sa naplno rozleje aj do okolitých krajín. Na rane je hlavne nestabilný Libanon, Turecko, ktoré je členom NATO a snaží sa o rolu hegemóna, ale záujmom sýrskeho prezidenta Bašára Asada odkloniť pozornosť medzinárodného spoločenstva od masakrov v jeho krajine môže poslúžiť napríklad aj Jordánsko. Sýria má spoločnú hranicu s Izraelom a to je v kombinácii s jej nezabezpečeným arzenálom chemických zbraní tiež neprehliadnuteľná hrozba.
Analytici sa zhodujú, že sýrsky konflikt bude určovať vývoj na Blízkom východe aspoň tak významne ako iránsky jadrový program alebo už pomaly na svetových fórach zabudnutý mierový proces medzi Izraelom a Palestínčanmi.
Ak to koncom minulého roka vyzeralo tak, že sýrskemu prezidentovi nezostáva v úrade veľa dní, tento rok to už vôbec nie je zrejmé. Rebeli môžu hlásiť vojenské úspechy, môžu odpraviť takmer celé vedenie bezpečnostného aparátu, ale B. Asad sa stále vie otriasť. To však neplatí pre jeho občanov, ktorí radšej volia život v utečeneckých táboroch v susedných krajinách.
Prvé mesiace budúceho roka budú náročné. Zima preverí efektivitu pomoci obetiam sýrskeho konfliktu. Je zrejmé, že krajiny v okolí Sýrie ju nemôžu zvládnuť samy. Medzinárodné spoločenstvo sa nebude môcť vyhovárať, tak ako v prípade pomoci rebelom, ktorá je problematická z objektívnych aj subjektívnych dôvodov. Doterajšia nečinnosť svetovej diplomacie dáva tušiť, že sýrsky utečenecký problém sa nebude riešiť a priamo ohrozí stabilitu susedných krajín. Tá istá nečinnosť tiež môže spôsobiť, že B. Asad sa vo funkcii udrží, rebeli sa ešte viac budú blamovať problematickými akciami, občania si pomaly zvyknú na občiansku vojnu a teroristické organizácie sa budú naďalej plazivo rozťahovať. Zo Sýrie sa tak pomaly stane miesto ďalšieho blízkovýchodného konfliktu, ktorý najprv obsadí prvé strany novín pre svoju brutálnosť a potom si už všetci zvyknú.
Na to doplácajú Palestínčania. Debata pred americkými prezidentskými voľbami ukázala, že nie sú prioritou americkej zahraničnej politiky. Napriek tomu, že v Bielom dome zostane Barack Obama, ktorý Palestínčanom sľúbil vlastný štát, neočakáva sa veľký pokrok. Tak ako sa nepredpokladá, že sa niečo zmení na pozícii Američanov k vojenskému riešeniu iránskeho jadrového programu. V Izraeli to veľmi dobre vedia.
Na začiatku roka 2013 budú v krajine parlamentné voľby. Vyzerá to na víťazstvo súčasného premiéra Benjamina Netanjahua. Hoci podľa niektorých názorov premiér pre svoje nekompromisné názory Izrael tlačí do väčšej medzinárodnopolitickej izolácie, vedel židovský štát viesť v nestabilných časoch. Izrael takmer nepocítil ekonomickú krízu, za B. Netanjahua sa neodohral žiadny väčší ozbrojený konflikt ani teroristický útok. Izraelčania však cítia, že ekonomický úspech nie je rozložený ani zďaleka rovnomerne a majú skúsenosť, že obdobie pokoja býva vždy vystriedané krízou. A potom – región sa pre Arabskú jar zmenil tak, že udržiavať si prehľad aj nadhľad je čoraz komplikovanejšie.
Voľby, tentoraz prezidentské, čakajú aj Irán. Súčasný prezident Mahmúd Ahmadínedžád, ktorý dve volebné obdobia vzdoroval medzinárodnému tlaku na odhalenie pravdy o nukleárnom programe a aj sedliackemu rozumu v ekonomických otázkach, už kandidovať nesmie. Záujem o jeho stoličku prejavilo niekoľko mužov. Ktorý z nich prejde predvolebným sitom, keď kandidátov skúmajú rozličné výbory, a ktorému sa podarí získať podporu duchovného vodcu ajatolláha Chameneího, je otázne. Rozbitá, relatívne proreformná opozícia sa nateraz nevie dohodnúť, či kandidáta postaví, alebo bude voľby bojkotovať. No faktom je, že víťaz volieb nezmení iránsku politiku okolo jadrového programu. Možno len rétoriku. Napokon, v Iráne prezident v zásadných otázkach posledné slovo aj tak nemá.
Autorka je spolupracovníčka Sme na Blízkom východe.
Článok vyšiel v samostatnej prílohe Slovensko a svet 2013, ktorá bola súčasťou vydania TRENDU 47/2012.
Tlačený TREND na webe, kniha ako darček a ďalšie: Deväť dôvodov, prečo si predplatiť časopis TREND.
Partner projektu
Ilustračné foto - ISIFA