Stromček ovešaný čokoládovými figúrkami, na stole vianočka, pečivo, vaječný likér a šálka kávy. Všetky tieto maškrty, ktoré dotvárajú sviatočnú pohodu, môžu tento rok trochu zhorknúť v ústach. Ich základné ingrediencie totiž citeľne zdraželi.
„Potraviny zaznamenali najrýchlejší októbrový medzimesačný rast od vstupu do eurozóny s výnimkou krízového roka 2022. Aj s prihliadnutím na historický vývoj veľmi rýchlo rástli v rámci potravín ceny ovocia, zeleniny, olejov a tukov, výrobkov z múky, cukroviniek,“ konštatuje analytik NBS Branislav Karmažin. Aktuálne výrobné ceny potravín pritom podľa neho nevytvárajú priestor na taký dynamický rast spotrebiteľských cien.
Maslo za tri eurá
V porovnaní s okolitými krajinami na Slovensku prudko vzrástla najmä cena masla, a to o 89 percent v porovnaní nielen s októbrom 2019, ale aj s októbrom 2021. Väčšina tohto zdraženia sa odohrala v posledných niekoľkých mesiacoch. Ešte v máji sa maslo predávalo za menej ako dve eurá, teraz podľa posledných údajov Štatistického úradu SR mieri k trom eurám.
Jednou z príčin je nedostatok smotany na trhu. „Aj v tomto odvetví je citeľná klimatická zmena a toto mimoriadne horúce a najmä suché leto malo za dôsledok ako nižšiu dojivosť kráv, tak aj nižšiu tukovosť nadojeného mlieka,“ vysvetľuje hovorca spoločnosti Billa Slovensko Marek Kravjar.
Drahé sú aj vajcia. Tie podľa údajov Generálneho riaditeľstva Európskej komisie pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka len za posledné štyri týždne zdraželi o 24 percent. M. Kravjar ubezpečuje, že vajec je pred sviatkami dostatok. „Situácia na trhu sa postupne stabilizuje. Pri vajciach z voľného výbehu už problém pri bežných objemoch dokonca neevidujeme. Výpadok, ktorý nastal pre problémy dodávateľa, sa nám podarilo pokryť dodávkami od iných, menších slovenských producentov a vajcia dovážame aj od overených dodávateľov z Európskej únie, z Česka a Rumunska,“ zdôvodňuje svoj optimizmus hovorca Billy. Výhľadovo by podľa neho mali vajcia začať lacnieť.
Kakao za dvojnásobok
Zatiaľ sa nezdá, že by vysoké cifry na cenovkách nákupný apetít v supermarketoch brzdili. „Našim zákazníkom ponúkame vysoký počet letákových promoaktivít s výhodnými akciovými cenami na spomínané tovarové skupiny a nepozorujeme pri nich v tomto predvianočnom období pokles záujmu,“ uviedla na otázku TRENDU hovorkyňa spoločnosti Kaufland Lucia Vargová.
Zatiaľ čo pri cene masla a vajec je koniec zdražovania na dohľad, prudká inflácia sa presúva na ďalšie dve komodity, ktoré sú mimo kontroly slovenských potravinárov – kakao a kávu. Tona kakaa sa na londýnskej burze predáva takmer za deväťtisíc eur. To je o päťtisíc eur viac ako pred rokom. To sa, prirodzene, premieta do cien čokoládových cukroviniek, ktoré sa na Slovensku za posledný rok a pol zvýšili o polovicu. Priestor na ďalšie zdražovanie je aj vzhľadom na cenový vývoj v krajinách V4 značný.
- Horká šálka kávy
- Svetové ceny kávy rastú a zároveň o pár dní na Slovensku nadobudne platnosť konsolidačný balíček. Tento významný „výrobný prostriedok“ v mnohých kanceláriách preto zdražie. „V najbližších mesiacoch budú ceny kávy v kaviarňach, predajniach aj obchodoch ďalej rásť o desať až 30 percent,“ odhaduje analytik spoločnosti XTB Marek Nemky. Na vine sú klimatické zmeny a malé zásoby kávy na globálnom trhu. „Brazília, najväčší vývozca kávy na svete, čelí extrémnemu suchu. Podobne je na tom Vietnam. Súčasná cena reflektuje aj neistotu týkajúcu sa produkcie v ďalších rokoch,“ vysvetľuje M. Nemky.