Pandémia urýchlila existujúce trendy v ekonomike aj spoločnosti vrátane intenzívnejšieho používania technológií, práce na diaľku a automatizácie. To už natrvalo ovplyvní, ako ľudia pracujú a žijú. Technologický pokrok je podľa J. Powella dlhodobým prínosom, ale v krátkodobom horizonte môže spôsobiť deformácie a to, ako sa trh prispôsobuje novému normálu, môže mať aj negatívne následky. Pocítia ich napríklad slabo platení zamestnanci a tí, ktorých práca si vyžaduje osobnú interakciu, ako sú ľudia pracujúci v maloobchode či reštauráciách. J. Powell tiež vidí riziko, že postpandemická ekonomika bude menej produktívna. Môže zvýšiť sociálnu nerovnosť, ktorá brzdí ekonomiku, upozornil. Napríklad ženy opúšťajú zamestnanie pre starostlivosť o deti, tým sa zasa nedostáva vzdelanie. „Dokonca aj potom, čo miera nezamestnanosti klesne a bude k dispozícii vakcína, zostane zrejme veľká skupina pracovníkov, ktorí budú potrebovať podporu, kým si nájdu miesto v postpandemickej ekonomike, pretože tá bude odlišná v niektorých zásadných ohľadoch,“ dodal šéf Fedu. Vystúpil na virtuálnom Fóre
o centrálnom bankovníctve zorganitovanom ECB.

EÚ nebude IT giganty šetriť

Európska únia môže vylúčiť služby technologických spoločností z jednotného trhu, ak nebudú dodržiavať európsku legislatívu, uviedol komisár pre vnútorný trh Thierry Breton. V decembri chce predstaviť návrh pravidiel pre digitálne služby a trhy. V arzenáli budú aj pokuty či požadovanie rozdelenia.

Rakúskymi vlakmi do Komárna

Od 13. decembra bude na trati Bratislava – Dunajská Streda – Komárno jazdiť 59 vlakov Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) a Rakúskych spolkových dráh (ÖBB). Vystriedajú tam RegioJet. Najrýchlejší regionálny expres ZSSK prejde celú stokilometrovú trať za 1 hodinu a 42 minút. ZSSK chcú presadiť zdvojkoľajnenie časti trate do Dunajskej Stredy.

Trump ďalej rieši Čínu

Prezident USA Donald Trump podpísal príkaz zakazujúci Američanom vlastniť podiely v čínskych firmách, ktoré jeho vláda považuje za dodávateľov vojenského a bezpečnostného aparátu Číny. Príkaz sa týka 31 firiem a začne platiť 11. januára 2021. Podľa Trumpovej administratívy Čína čoraz viac využíva americký investičný kapitál na financovanie vojenských aktivít a spravodajských služieb vrátane vývoja a nasadenia zbraní hromadného ničenia. Ide aj o významné telekomunikačné, stavebné a technologické firmy, ako sú napríklad China Mobile či China Telecom. Americké spoločnosti aj jednotlivci budú mať rok na to, aby sa zbavili podielov v nich.

EÚ bude vyberať vlastné dane

Dosiahnutý kompromis  Európskeho parlamentu a nemeckého predsedníctva v Rade EÚ o viacročnom finančnom rámci na roky 2021 – 2027 potvrdil zavedenie vlastných zdrojov pre spoločný európsky rozpočet. Okrem daní z plastového odpadu sa od roku 2023 počíta s príjmami zo systému obchodovania s emisnými povoleniami (ETS) a uvažuje sa o príjmoch z mechanizmu kompenzácie uhlíka na hraniciach EÚ, digitálnej dani a dani z finančných transakcií.

- 0,2 %

Priemyselná produkcia SR bola v septembri 2020 medziročne nižšia o 0,2 percenta, čo bol najnižší medziročný pokles za osem mesiacov. Osem odvetví vyrábalo viac ako v roku 2019.  V tomto roku klesol priemysel o 12,7 percenta.

128 284

Banky na Slovensku do konca októbra schválili 128 284  žiadostí o odklad splátok úverov. V desiatom mesiaci ich pribudlo 4 580, z  5 613 doručených žiadostí. Oproti septembru to bol rast o 55,2 respektíve 65,0 percenta.

1,4 mld. €

Najväčším obchodníkom na slovenskom trhu zostáva Tesco, ktoré má už tri roky tržby nad 1,4 miliardy eur. Lidl sa k nemu vlani priblížil s tržbami viac ako 1,35 miliardy eur. Viac ako miliardu eur mali aj COOP Jednota a Kaufland.

- 8,8 %

Svet v roku 2020 spotrebuje o 8,8 percenta ropy menej oproti minulému roku, odhaduje Medzinárodná agentúra pre
energetiku. Svoj predchádzajúci odhad znížila pre druhú vlnu pandémie nového koronavírusu.

Lagardová
Zdroj: TASR

Lagardová a  ECB o vakcíne: Nekričme hop

Prezidentka Európskej centrálnej banky (ECB) Christine Lagardová považuje  správy o vysokoúčinnej poten-ciálnej vakcíne od spoločností Pfizer a BioNTech za veľmi povzbudivé, stále však podľa nej môžu hroziť ďalšie vlny pandémie nového koronavírusu. Kým sa nepodarí dosiahnuť vysokú mieru imunity, nie sú vylúčené ďalšie obmedzenia, dodala v príhovore na Fóre o centrálnom bankovníctve. Druhá vlna nového koronavírusu predstavuje podľa Ch. Lagardovej nové výzvy a riziká, plán na jej zvládnutie je však rovnaký ako v prípade prvej vlny. Členka Výkonnej rady ECB Isabel Schnabelová pre stanicu CNBC uviedla, že „vakcína nás vracia k základnému scenáru ECB,“ ktorý počíta s tohtoročným poklesom v eurozóne o 8 percent, s rastom v budúcom roku o 5 percent a v roku 2022 o 3,2 percenta. Španielsky člen Rady guvernérov ECB  Pablo Hernández de Cos však pripomenul, že do tejto prognózy nebol zapracovaný vplyv druhej vlny pandémie a on osobne „by bol opatrný“.

Slovenské banky sa s firmami zameranými na kryptomeny  nebavia

Národná banka Slovenska (NBS) sa rozhodla zmapovať trh s kryptoaktívami pre lepšiu prípravu na diskusie o ich európskej regulácii. Do jej prieskumu so 45 otázkami sa zapojilo 21 spoločností. Tie za najväčšie prekážky pre rozvoj podnikania v SR považujú chýbajúcu právnu úpravu, problémy s vedením bankového účtu v slovenských bankách a vysoké daňové zaťaženie. Hoci má vyše 70 percent respondentov prieskumu účet vedený v slovenskej banke alebo pobočke zahraničnej banky so sídlom v SR, len menej ako tretina nemala žiadny problém s bankovým účtom. Dve tretiny majú skúsenosť s tým, že im neumožnili otvoriť si účet alebo im účet slovenské banky zatvorili. Banky spravidla takéto rozhodnutia nijako neodôvodňujú. „Negatívny prístup slovenských bánk ku kryptospoločnostiam výrazne ohrozuje ich podnikanie a núti respondentov využívať služby zahraničných bánk,“ uviedla NBS v komentári k prieskumu.

Hegerovo vzorné Slovensko

Rozpočtová politika pôsobila proticyklicky a prispela k tlmeniu recesie. Na boj s pandémiou slúžili rozpočtové opatrenia vo výške 4,6 percenta HDP. Minister financií SR Eduard Heger (OĽaNO) to uviedol v reakcii na zverejnené údaje Štatistického úradu SR za tretí štvrťrok. Slovensko podľa jeho slov patrí k špičke krajín, ktoré dokážu zvládať pandémiu najlepšie, a v rámci EÚ je nadpriemerné. „Z tohto môžeme povedať, že Slovensko vzhľadom na opatrenia, ktoré robíme, v súzvuku s tým, že SR je malá otvorená
ekonomika závislá od ďalších krajín, je na tom po treťom kvartáli veľmi
dobre,“ povedal.