Znalci tvrdia, že Anglicko sa stane v budúcnosti zaujímavou vinárskou krajinou a stane sa súčasťou prvej vinárskej ligy. V tamojších vinárskych regiónoch sú stále podmienky a perspektívy na rozvoj vinárstva a vinohradníctva a majú aj ďalšiu výhodu, ktorá bude zrejme čoraz zreteľnejšia. Tým, že ležia pomerne severne, následky globálneho otepľovania tu nebudú také výrazné. Ďalšími predpokladmi napredovania miestneho vinárstva je veľmi dobre vybudovaná obchodná sieť, a to aj smerom do zahraničia. Na druhej strane, britské zákonodarstvo nie je príliš konzumácii alkoholu, víno nevynímajúc, naklonené.

Britský vinársky priemysel je však do budúcich rokov optimistický, obchodníci očakávajú tento rok obrat vo výške vyše 100 miliónov libier (140 miliónov eur), čo je o 20 percent viac ako vlani. Určite k tomu prispel aj úspešný minulý ročník. Anglickí vinári si objem úrody aj kvalitu hrozna veľmi pochvaľovali. Zhodne tvrdili, že išlo o úžasný rok, pokiaľ ide o kvalitu a zrelosť hrozna a budú z neho vynikajúce vína.

Málokto vie, že najväčší anglický vinársky región Sussex má podobné podmienky, teda klímu a pôdne pomery ako francúzsky Champagne. Producenti v Sussexe sa zameriavajú najmä na výrobu šumivých vín, ale rastie tam aj produkcia tichých bielych vín. Najnovšie sa snažia o získanie statusu apelácie, podobnej ako sú Champagne alebo Bordeaux – teda chráneného označenia pôvodu (PDO). Vína, ktoré by chceli v budúcnosti toto označenie mať, by museli spĺňať prísnejšie podmienky a pravidlá, ako vyžadujú anglické normy. Keďže dopyt po anglických vínach aj ich export stále rastú, podporuje snahu vinárov aj vinárska stavovská organizácia aj britská vláda.

Momentálne v Sussexe pracujú na definovaní nových noriem pre apeláciu – okrem iného v nich bude uvedené, že šumivé vína budú musieť vo fľašiach dlhšie dozrievať – najmenej 15 mesiacov a mali by mať vyšší minimálny obsah alkoholu, ako sú britské normy. Okrem toho víno s označením PDO musí byť vyrobené len z hrozna, ktoré sa dopestuje v tejto oblasti. Na výrobu šumivého Sussex PDO sa budú môcť používať tie isté odrody ako v Champagne a okrem toho biele odrody Arbanne, Rulanské šedé a Rulandské biele. Tiež menej často sa vyskytujúce odrody, napríklad Petite Meslier, ktoré sa používa aj pri výrobe šampanského. Pre tiché vína Sussex PDO sa navrhujú odrody Rulandské biele, Rulandské šedé, Bacchus a Ortega.

Pozlátené šumivé vína

Na prestížnej vinárskej súťaži Decanter World Wine Awards 2015, ktorá sa koná každoročne v máji v Londýne, patrili anglické vína medzi najúspešnejšie z nových vinárskych krajín. Spolu získali 130 ocenení – zlatých, strieborných a bronzových medailí a odporúčaní. Na zlato, čo znamená u Decantera minimálne 95 bodov zo 100, dosiahlo šesť anglických vín, všetko to boli šumivé vína. Strieborné medaily, teda za 90 až 94 bodov, čo je na iných súťažiach hranica pre zlaté medaily, dostalo 35 vín z ostrovov.

Svetlá anglická vinárska budúcnosť

Zdroj: Profimedia.cz

Vína ocenené zlatom:

• Blanc de Blancs Brut 2009, Chapel Down, Kent

• Reserve Brut 2009, Digby, West Sussex

• Blanc de Blancs Late Disgorged Brut 2007, Gusbourne, Kent

• Blanc de Blancs Brut 2010 Hoffmann & Rathbone , West Sussex

• Balfour 1503 Classic Cuvée Brut Hush Heath, Kent

• Blanc de Blancs Brut 2011 Ridgeview, East Sussex