„Chceli by sme postaviť nový závod na výrobu dubových parkiet v Bielorusku. Vidím to tak v horizonte dvoch až troch rokov,“ hovorí S. Hatina. O posune do bieloruskej výroby parkiet začal rozmýšľať potom, ako spoznal tento biznis na Slovensku.
Pred tromi rokmi kúpil najväčšieho tuzemského výrobcu dubových parkiet Quercus Lučenec. Finančnú stabilizáciu tejto vtedy zadlženej firmy mal na starosti Hatinov synovec Bohumil Neštrák. Posledné dva roky je už Quercus v zisku, a tak prišiel čas na ďalší rozvoj.
Ponuka dubového dreva zo slovenských lesov je značne limitovaná, a tak začali Hatinovci rozmýšľať o jeho spracovávaní v inom regióne. Práve Bielorusko má ešte o niečo vyššiu lesnatosť ako Slovensko. Zatiaľ čo tu lesy pokrývajú 40 percent územia, v Bielorusku ešte o dve percentá viac. Vyššiu lesnatosť má v Európe iba Škandinávia, Pobaltie, Slovinsko a Rakúsko.
„Bielorusko sa pre nás môže stať perspektívnou krajinou nielen pre svoje lesné bohatstvo, ale aj pre nedávne zrušenie obchodných sankcií zo strany EÚ,“ uvádza S. Hatina. Naznačuje, že cieľovou stanicou exkluzívnejších dubových parkiet z Bieloruska by mohla byť aj západná Európa.
Výhody plánovania
Za bieloruskými plánmi Hatinovcov môže byť aj to, že autonómna bieloruská ekonomika brzdí vývozy svojho dreva do cudziny. Na Slovensku domáci drevospracovatelia s takouto výhodou rátať nemôžu. Vývozy surového neopracovaného dreva na voľnom trhu Únie štát nijako limitovať nemôže, a tak zo Slovenska odchádza do cudziny až tretina jeho ťažieb.
V prospech nápadu investovať v Bielorusku mohlo zohrať aj to, že slovenským veľvyslancom je tam bývalý politik Jozef Migaš, ktorý bol súčasťou
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 2 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?