Ideš za orangutanmi? To bola najčastejšia otázka pri zmienke, že sa chystám na Borneo. Áno, tieto najväčšie cicavce, také podobné nám ľuďom, tam dodnes žijú vo voľnej prírode. Omnoho zaujímavejší sú však tamojší ľudia a ich život.

Spoznať Borneo, ktoré domorodé kmene nazývajú aj Kalimantan, nie je ľahká úloha. Ide o tretí najväčší ostrov na svete a najväčší v Ázii. Slovensko by sa naň so svojou plochou zmestilo viac ako 15-krát. Po rokoch britskej a holandskej kolonizácie sa o ostrov v súčasností delia tri krajiny: Malajzii a malému, ale bohatému sultanátu Brunej patrí sever a juh predstavuje významnú súčasť Indonézie. Svedčí o tom vlaňajšie vyhlásenie indonézskeho prezidenta Joka Widoda, že plánuje presťahovať hlavné mesto krajiny Jakarta do nemenovaného mesta na Borneu.

Tomuto tropickému rovníkovému ostrovu pánbožko naozaj doprial. Má jedny z najbohatších zásob ropy na svete, krásnu prírodu, bohatú na milióny rokov staré dažďové lesy, obklopujú ho moria plné rýb...  My sme spoznávali najsevernejšiu časť ostrova – malajzijskú provinciu Sabah, ktorú obmýva Juhočínske more.

 

Prírode patrí úcta

Nech sa na ostrove pohnete kdekoľvek, stále budete narážať na slovo Kinabalu. Mesto, hora, národný park... Rýchlo pochopíte, že pre domácich je to niečo ako božstvo. Isteže, keby ste žili s vyše štvortisícovou horou nad hlavou, kedysi ťažko dostupnou, často sa odievajúcou do nepreniknuteľných hmiel, spúšťajúcou v časoch pľuští obrovské balvany, občas sa trasúcou tak, že musíte utekať kadeľahšie, bola by asi aj pre vás niečím tajomným a výnimočným. Niečím, čo budete obdivovať, zbožňovať, báť sa toho i patrične to uctievať. Áno, reč je o Gunung Kinabalu. So 4 095 metrami je to nielen najvyššia hora ostrova Borneo, ale aj celej Juhovýchodnej Ázie.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa