Veľká väčšina slovenských a českých miliardárov si vytvorila základ na vznik svojich impérií v 90. rokoch minulého storočia. Mnohým z nich sa podarilo na ňom postaviť dlhodobo udržateľný a profitabilný biznis. Postupom času sa však dynamika nových podnikateľských hviezd v regióne strednej Európy zastavila. Podobný proces, aj keď v omnoho menšej miere, sa aktuálne deje aj vo svete.

Svetovým miliardárom stále dominujú Američania, ktorí tvoria takmer polovicu zo sto najbohatších ľudí. Dôvodom sú najmä vysokorozvinuté finančné trhy v USA, ktoré priťahujú globálny kapitál, čo poskytuje ich bohatstvu nemalú výhodu. Postupne sa však sa ťažisko tvorby kapitálu presúva do Ázie.

Ekonomiky krajín juhovýchodnej Ázie rastú násobne vyšším tempom ako v prípade vyspelých krajín OECD. Priemerný dlhodobý rast rozvinutých krajín sa pohybuje na úrovni dvoch percent ročne, v prípade menej rozvinutých ázijských krajín je to až osem percent. Aj v prípade Česka a Slovenska bol doterajší rast ekonomiky dvojnásobný oproti západným krajinám a vytváral tak potenciál väčšieho nárastu majetku podnikateľov v strednej Európe.

Silný ekonomický rast dáva podnikateľským lídrom znalým pomerov vo svojej krajine či regióne veľký potenciál rastu ich aktivít. A keďže svetovému rastu momentálne dominuje južná Ázia, nie je prekvapením, že počet miliardárov z Ázie (ak sa ku kontinentu započíta aj Rusko) dosahuje viac ako tretinu počtu najbohatších ľudí sveta. Zďaleka nejde pritom iba o Čínu. Rebríčku ázijských miliardárov dominujú Indovia, ktorých počet v prvej stovke prudko vzrástol. Okrem Číňanov sú v ňom aj miliardári z Indonézie, Malajzie či zo Singapuru. Naopak, slabá ekonomika Japonska je dôvodom, prečo má krajina v rebríčku Bloombergu Billionaire v prvej stovke iba dvoch zástupcov.

Majetok najbohatších Ázijčanov v prvej stovke presahuje bilión dolárov. Dvojnásobne viac majú obyvatelia amerického kontinentu. Tým, prirodzene, dominujú Američania, no v prvej stovke najbohatších ľudí sa dajú nájsť aj dvaja Mexičania či zástupcovia Brazílie a Čile. Podobne riedke zastúpenie ako Južná Amerika má aj Austrália, kde sa dajú nájsť iba dvaja boháči z rebríčka TOP 100, a v Afrike ide iba o jedného miliardára.

Situácia v Európe je omnoho lepšia, no počet iba 16 miliardárov v prvej stovke ukazuje, že kontinent hlboko zaostáva za Amerikou aj Áziou. Väčšina miliardárov pochádza prekvapujúco z Francúzka. Popri šiestich z nich sa dajú v rebríčku nájsť štyria Nemci, dvaja Švajčiari a jeden Španiel, Talian, Grék a Rakúšan. Navyše veľká väčšina zdroja majetku je v Európe sústredená do spotrebiteľského sektora. A to je zásadný rozdiel oproti Amerike aj Ázii, kde väčšina majetku vznikla v technologickom sektore.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa