Už pred piatimi rokmi prijal parlament novelu, podľa ktorej je volebná korupcia trestná. Jej predkladatelia smelo predpokladali, že bude „v rámci spoločenských vzťahov významným prínosom“, lebo sa voľby budú konať „bez akýkoľvek korupčných praktík a ovplyvňovania“. Vďaka reportáži v televízii verejnej služby vieme, ako to vyzerá v praxi.
Zdroj: Danglár
Pozrite si všetky Danglárove ilustrácie ku komentárom M. Leška
Reportéri Slovenskej televízie už v marci narazili na zvláštny úkaz. Najpopulárnejší politik Smeru-SD bol preferenčnou jednotkou na celom území republiky – s jednou výnimkou.
Iba v rómskej obci Lomnička boli populárnejší dvaja členovia strany: Stanislav Kubánek a Peter Chudík. Keď sa reportéri začali pýtať, odkiaľ sa ich popularita vzala, dozvedeli sa, že bola kúpená.
Keďže to mohla vidieť celá republika, polícia začala vyšetrovanie. Počas neho sedem Rómov priznalo, že kandidátov krúžkovali za škatuľku cigariet. Povedali aj to, kto ich za preferenčné hlasy odmenil. Pretože sa vyšetrovateľovi zdalo, že v ich výpovediach sú rozpory, svedkov konfrontoval s človekom, ktorý ich mal podplácať.
Vtedy začali tvrdiť, že si všetko iba vymysleli. Vyšetrovateľ prípad uzavrel, hoci reportéri RTVS našli ďalšieho človeka, ktorý znovu potvrdil to, čo siedmi odvolali.
Okrem paragrafu 336a, ktorý hovorí, že sa volebná korupcia trestá odňatím slobody na jeden až päť rokov, máme v Trestnom zákone aj paragraf 345. Podľa neho ten, kto iného „lživo obviní z trestného činu v úmysle privodiť jeho trestné stíhanie, potrestá sa odňatím slobody na jeden až päť rokov“.
Dohoda o vine a treste umožnila, aby ich klamstvo zostalo nepotrestané. Priestor pre korupciu sa zúžil asi tak, ako sa zužuje priestor medzi dvoma rovnobežkami.
Keď vyšetrovateľ uzavrel prípad s tým, že nikoho neobvinil z trestného činu volebnej korupcie, tak mal obviniť osoby, ktoré – podľa vlastného priznania – krivo vypovedali, že im konkrétna osoba poskytla úplatok, aby hlasovali určitým spôsobom.
Dohoda o vine a treste, ktorú viacerí uzavreli, však umožnila, aby ich klamstvo (buď pôvodná výpoveď alebo jej odvolanie) zostalo fakticky nepotrestané. Priestor pre korupciu sa zúžil asi tak, ako sa zužuje priestor medzi dvoma rovnobežkami.
Keď sa dejú nehoráznosti v okrese Stará Ľubovňa, prípad uzatvárajú miestne orgány. Keď sa dejú v Bratislave, nastupuje policajný prezident.
Na otázku, či verí tomu, že v kauze Bašternák niekto zaplatil v hotovosti dvanásť miliónov eur, Tibor Gašpar odpovedal: „Možno neprezradím nič zásadné, ak poviem, že vo vyšetrovacom spise sa hovorí, že táto suma bola zaplatená na viackrát, minimálne na trikrát. A už je to rozdiel,“ povedal šéf polície.
Áno, rozdiel to je. Minister vnútra tvrdil, že vo svete kešu je dvanásť miliónov v hotovosti v poriadku. Policajný prezident k tomu dodal, že je to v poriadku, ak sa zaplatia minimálne na trikrát.