„Budeme hľadať priateľstvá a dobrú vôľu medzi národmi sveta. Budeme tak činiť s vedomím, že každý národ má právo klásť na prvé miesto vlastné záujmy. Nepokúšame sa vnucovať iným náš spôsob života. Namiesto toho ho necháme žiariť ako príklad hodný nasledovania. Posilníme existujúce spojenectvá a uzavrieme nové a zjednotíme civilizovaný svet proti radikálnemu islamskému terorizmu, ktorý zmetieme z povrchu zemského,“ vyhlásil na margo vzťahov USA so zahraničím.
Odkázal mu jednoznačne, že Spojené štáty sa budú prednostne venovať domácim záležitostiam, a potešil svojich voličov a sympatizantov ubezpečením, že sa nevzdáva svojho vlastenectvom sršiaceho predvolebného hesla America First! Amerika predovšetkým!
Nová kapitola
Sedemdesiatročnému realitnému magnátovi z New Yorku, ktorý ostáva majiteľom – aj keď už nie manažérom – svojho podnikateľského impéria Trump Organization, treba uznať, že dokáže vyvolať v mnohým svetových metropolách značný rozruch.
Zdôrazňovaním zásady, že každá krajina má právo uprednostňovať vlastné národnoštátne záujmy, pripomína výroky čínskych vodcov spred globalizačnej éry. Tí sa zvykli vehementne dožadovať nezasahovania do vnútorných vecí Čínskej ľudovej republiky.
Do všetkých bilaterálnych zmlúv zakotvovali právo signatárskych strán na vlastný spôsob rozvoja. Odmietali si nechať diktovať od Moskvy, ako majú budovať socializmus, a neskôr od Washingtonu, ako majú zavádzať liberálno-demokratické reformy. Na rozdiel od USA, západoeurópskych krajín a Európskej únie sa zdržiavali akéhokoľvek politického mentorovania, čím bodovali v konkurenčnom boji so Západom o africké trhy.
Spojené štáty odjakživa dráždili Čínu, Sovietsky zväz, Rusko, Irán a početné autoritárske krajiny Ázie, Afriky a Latinskej Ameriky presvedčením o vlastnej výnimočnosti a horlivosťou, s akou šírili liberálnu demokraciu do tzv. neslobodných krajín. Trumpov predchodca Barack Obama rečnil o americkej výnimočnosti (American exceptionalism) len pomerne nedávno – v máji 2014 a pravdepodobne i neskôr.
Protesty počas Trumpovej inaugurácie Zdroj: Profimedia.cz
Spojené štáty sa počas ôsmich rokov obamovskej éry angažovali v kampaniach rôzneho druhu na obranu demokracie a ochranu ľudských práv. Neraz vo vyostrenej podobe a v konečnom dôsledku na podporu výmeny utláčateľských režimov.
D. Trump považuje takéto zákroky za rozptyľovanie síl a mrhanie prostriedkami. Po vojenskej invázii do Iraku v marci 2003 vyčítal vtedajšiemu Bielemu domu, že
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?