Píp. Prvé pípnutie oznamuje, že automatická pokladňa spočítala nákup – každý kus tovaru má RFID čip, akýsi diaľkový čiarový kód, takže veci ani netreba vyberať z košíka. Obrazovka vyzve na priloženie oka či prsta k čítaču a prístroj pípne druhýkrát: biometricky identifikoval klienta a z jeho účtu sa odrátala príslušná suma, ktorá už putuje na účet obchodu. Odchod platby oznámi tretie pípnutie mobilu vo vrecku zákazníka.
Tri pípnutia, pár sekúnd a je nakúpené. Žiadne čakanie pred pokladňami. Nielen preto, že polovica ľudí už robí bežné nákupy cez internet, ale najmä – žiadne pokladne v obchode nie sú. Akurát neďaleko postáva asistent, keby automatika náhodou zlyhala. Pokladníčky už netreba – hotovosti, ktorú by bolo treba strážiť, vydávať či preratúvať, už niet.
Napriek tomu, že to znie trochu ako sci-fi, všetky opísané technológie už jestvujú (dokonca sa používajú i na Slovensku) a postupne sa zavádzajú do praxe. Ako najväčšia fantázia môže pôsobiť úplné bezhotovostné nakupovanie. No technickí nadšenci – a bankári s kartovými spoločnosťami – ho už teraz označujú ako nevyhnutnú budúcnosť, ku ktorej smerom sme už dávno vykročili.
Fantáziu ruší akurát jeden neprehliadnuteľný fakt – ľudia hotovosť stále milujú. Nielen tí z podsvetia či prostitútky alebo korupčníci, kde je platba online ťažšie predstaviteľná. Dopyt po hotovosti stúpa vo všeobecnosti, a to nielen v Európe, ale i za oceánom. A bankoviek a mincí je v skutočnosti v obehu každoročne viac.
Sen vo vývoji
Sen o bezhotovostnej budúcnosti je pritom príjemné snívať nielen bankárom či kartovým spoločnostiam, ktoré by z nej mali jasný prospech. Výhody by pocítili i vlády, ktoré by mohli mať transparentnejšiu ekonomiku, ľahšie by sledovali peňažné toky a odhaľovali daňové úniky.
Keďže vo svete čisto virtuálnych platieb by sa mohli náklady na platby významne znížiť, profitovali by aj obyčajní ľudia a obchodníci. I keď tí neraz radi žijú v predstave, že práve hotovosť pre nich je zadarmo, hoci náklady na jej distribúciu, uschovanie či bezpečnosť znášajú.
O tom, že sú krajiny, ktoré si tieto výhody uvedomili už dávnejšie a odklon od hotovosti podporovali, svedčí najmä severná Európa. Napríklad vo Švédsku sa už o konci hotovosti v obehu vážne hovorilo. Bankovkami sa tam platí už skutočne len okrajovo.
Sever proti juhu
Vidinu sveta bez cashu podporujú štatistiky o rastúcom objeme bezhotovostných platieb vo svete i pribúdajúce technologické novinky, najmä v mobilných platbách. Lenže ani to nič nemení na tom, že vo svete stále dominuje využívanie hotovosti. Podľa vlani zverejnenej štúdie Európskej centrálnej banky sa v Európskej únii v hotovosti zaplatia tri z piatich hradených eur. Bankovky v peňaženke najviac využívajú juhoeurópske krajiny i stredná a východná Európa, najviac hotovosť dokázali vytisnúť severania. Na Slovensku podľa odhadov ECB prebehnú v hotovosti tri štvrtiny všetkých platieb.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?