Vynahradili si to na tretej, ktorá ohromuje v peňažnom vyjadrení i v symbolike. Nemecký chemický a farmaceutický pytač Bayer si vyhliadol za oceánom nevestu, ktorá ním trikrát ohrdla, kým na štvrtýkrát povedala Áno. Prinajmenej na úrovni predstavenstva svetoznámeho biotechnologického koncernu Monsanto.
Plných 128 dolárov vyplatí Aktiengesellschaft Bayer, ako znie plný názov nemeckého koncernu, za každý akciový podiel Monsanta, „čo predstavuje zvýšenie o 44 percent oproti štandardnej cene pre akcionárov Monsanta a celkovú hodnotu 66 miliárd dolárov“, vypočítava portál spoločnosti sídliacej v Leverkusene.
Veľké peniaze a veľké slová
„S potešením oznamujeme spojenie našich dvoch významných spoločností. Predstavuje to veľký krok vpred pre našu divíziu poľnohospodárskych produktov a posilňuje to vedúcu úlohu spoločnosti Bayer ako globálnej inovatívnej spoločnosti v oblasti biologických vied,“ uviedol honosným tónom výkonný riaditeľ Bayer AG Werner Baumann.
Vyše 150 rokov starú chemicko-farmaceutickú firmu nezaradil do kategórie „inovatívnej spoločnosti v oblasti biologických vied“ náhodou. Takúto bombastickosť nájdeme v mierne odlišnej podobe i v úvodnej vete firemnej webovej stránky, kde sa koncern charakterizuje v novonemeckom marketingovom newspeaku ako Life-Science-Unternehmenen a mottom Vedou za lepší život.
Nemecké ani americké médiá však nevenovali primárnu pozornosť tomuto prerábaniu imidžu starej chemickej firmy na stelesnenie vedeckosti a inovatívnosti tretieho tisícročia. Pohľady zaostrili predovšetkým na finančné rekordy transakcie. Ak spojenie požehnajú regulačné orgány v USA a v Nemecku, čo sa očakáva do konca budúceho roka, pôjde o najväčšiu akvizíciu nemeckej firmy v zahraničí. Doterajší primát držal v nominálnom vyjadrení automobilový koncern Daimler-Benz, keď kúpil pred takmer tridsiatimi rokmi americký Chrysler za vyše 40 miliárd dolárov.
Najväčší agrochemickí giganti
(tržby 2015, mld. USD)
Pozn.: Významným výrobcom agrochemikálií je aj China National Chemical Corp. Údaj o predajoch poľnohospodárskej divízie spoločnosti nie sú k dispozícii. Celkové tržby spoločnosti v roku 2015 dosiahli 45 mld. USD
PRAMEŇ: The Wall Street Journal
Svetovým prvenstvom sa Bayer zapíše do dejín svadieb korporátnych slonov vďaka tomu, že ide o najväčšie prevzatie inej firmy zaplatené hotovosťou. A prevyšuje 60-miliardovú dolárovú sumu, ktorú vynaložil pred ôsmimi rokmi belgicko-brazílsky koncern InBev za kúpu amerického pivovarského valibuka Anheuser-Busch.
Fascinácia hotovosťou 66 miliárd dolárov však zakrýva skutočnosť, že Bayer si tieto horibilné peniaze vyskladá z vonkajších zdrojov, i keď na svojej stránke píše, že „hodlá transakciu financovať kombináciou úverov a vlastného kapitálu“. Akého vlastného? Predpokladá, že „podiel z vlastného kapitálu na úrovni cca 19 miliárd dolárov vzíde z emisie povinne konvertibilných dlhopisov a z emisie práv na upisovanie“. Hlavnú časť, „preklenovací úver vo výške 57 miliárd dolárov prisľúbilo konzorcium BofA Merrill Lynch, Credit Suisse, Goldman Sachs, HSBC a JP Morgan“.
Prvé dva z menovaných finančných domov sú aj hlavnými poradcami spoločnosti Bayer. Tá si od tohto riskantného podnikania sľubuje „dosiahnutie úverového ratingu na úrovni investičného ratingu a dlhodobo dosiahnutie ratingovej kategórie A“. Pokiaľ by kúpa nezískala súhlas regulačných orgánov na jednej alebo druhej strane Atlantiku, zaplatí Bayer Monsantu dve miliardy dolárov. Vedenie koncernu tým navonok „potvrdzuje svoje presvedčenie, že získa potrebné regulačné povolenia“.
Odvážne vízie
Mnohí radoví Nemci považujú celú megafúziu za vabank, ktorý sa nemusí skončiť šťastne. Výkonný riaditeľ Bayeru W. Baumann však hýri optimizmom: „Toto spojenie predstavuje obrovskú príležitosť pre zamestnancov, ktorí budú stáť na špici inovácií v našom sektore. Táto transakcia tiež rozširuje silný záväzok spoločnosti Bayer voči USA, rozvíjajúci našu 150-ročnú históriu podnikania v 25 štátoch a zamestnávania viac ako 12-tisíc zamestnancov v tejto krajine. Som presvedčený, že Monsanto bude prekvitať ako súčasť jednej z najviac rešpektovaných a dôveryhodných spoločností na svete,“ tvrdí na webovej stránke firmy.
W. Baumann opiera svoje presvedčenie o kalkuláciu, že do polovice storočia stúpne počet obyvateľov našej planéty o tri miliardy. Česká i slovenská jazyková mutácia firemnej stránky pritom používa nie práve najšťastnejší výraz, že bude treba „nakŕmiť ďalšie
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?