Americký viceprezident Joe Biden pochválil počas svojej návštevy Mongolsko za demokratizačné úsilie a pokojné zvládnutie prezidentských a parlamentných volieb a ponúkol krajine všestrannú americkú podporu.
Mongolsko so strategickou polohou medzi Čínou a Ruskom, oplýva množstvom zatiaľ nevyužitého prírodného bohatstva. Pomerne zaostalá krajina je pripravené pustiť sa do ťažby svojich nerastných zásob, najmä uhlia, potrebuje na to však finančnú i logistickú pomoc zo zahraničia. O ťažobné projekty prejavila záujem nielen susedná Čína a Rusko, ale i Spojené štáty, Austrália, Japonsko či Kanada. Minulý mesiac poveril Ulanbátar americkú, čínsku a rusko-mongolskú firmu rozvojom uhoľného náleziska Tavan Tolgoi v púšti Gobi. Spoločnosti sa zaviazali postaviť tepelnú elektráreň, továreň na spracovanie uhlia a železnicu smerom na sever a juh od ložiska.
Podľa agentúry Reuters je Mongolsko v súčasnosti jedným z hlavných cieľov investorov v oblasti ťažby nerastov a mohlo by sa stať jednou z najrýchlejšie rastúcich ekonomík sveta. Napriek potenciálnemu zvýšeniu životnej úrovne krajiny, kde až tretina obyvateľov žije v chudobe, sa návšteva J. Bidena nestretla len s pozitívnymi ohlasmi. V mongolskej metropole sa v poslednom období rozšírili správy o tajných rokovaniach medzi americkou, japonskou a mongolskou vládou o skladovaní jadrového odpadu na území Mongolska.
Ekonomický rast Mongolska
(medziročná zmena reálneho HDP, %)
Pozn.: Roky 2011 – 2016 predikcia MMF
PRAMEŇ: MMF