Milón z Krotónu, Theagenés a ďalší antickí atléti súťažili nahí. Mala to byť pocta bohovi Diovi, podľa iných zdrojov išlo o nástroj na odhaľovanie nežiadaných žien na olympiáde. Jediným „technologickým“ doplnkom pre mnohých športovcov bol kynodesme. Kožený pás na prichytenie konca pohlavného údu.

Telá dnešných profesionálov kontrolujú senzory srdcového tepu či ťažiska a softvérové analýzy každého centimetra ich pohybu. Do športu vstupuje aj virtuálna realita a výdobytky 3D tlače. Ako by sa na displeje a hi-tech materiály pozerali starí Gréci? Je to stále o talente a pote alebo prichádza doba, keď olivovú ratolesť získavajú tí najlepšie vybavení?

Softvérom k titulu

Nedovolený zákrok, rozhodca píska penaltu. Marek Hamšík si krátko obzrie Manuela Neuera v nemeckej bránke, napriahne sa a vystrelí. Lopta však končí v prezieravých rukaviciach brankára. V nedávnom osemfinále na majstrovstvách Európy táto situácia nenastala. Ak by k nej však došlo, je veľká šanca, že by nám radosť z gólu mohol prekaziť softvér.

Nemecká futbalová reprezentácia totiž už niekoľko rokov používa analytický nástroj Sports One od spoločnosti SAP, založený na platforme HANA Cloud. Ide o súhrn a analýzu obrovského množstva dát, ktoré sa dajú získať počas tréningov a zápasov. A to nielen o vlastnom, ale aj o súperovom tíme.

Súčasťou systému sú špecializované aplikácie a jednou z tých novších je práve Penalty Insights Function. Ako prezrádza názov, zameriava sa na analýzu všetkého, čo súvisí s pokutovým kopom. Je pomôckou hlavne pre brankárov. Pár klikov na tablete a M. Neuer vidí grafiku, do ktorých miest brány Marek Hamšík najčastejšie strieľa, s akým úspechom a pri akom tlaku o postup.

Telá dnešných športovcov kontrolujú senzory a softvérové analýzy vyhodnocujú ich pohyb

To je len zlomok toho, čo nové Big Data platformy dokážu. Za 90 minút sa dá zo zápasu vydolovať obrovské množstvo dát o každom hráčovi. A to nielen spätne z predošlých zápasov či tréningov. Ale aj priamo počas hry. Tréneri tak dostávajú do rúk nový nástroj, ako zo svojich zverencov dostať maximum.

Kamera zaberá celé ihrisko a jedným dotykom na tablete sa dá sledovať ktorýkoľvek hráč alebo hodnota, ktorá je práve dôležitá. Či už to je počet nabehaných kilometrov, tepelná mapa monitorujúca, v ktorých častiach ihriska sa hráč najviac pohyboval, jeho držanie lopty, ale aj grafické znázornenie plochy, ktorú pokrýval počas rohového kopu.

Iste, najlepší tréneri to už majú v oku a vedia sa riadiť inštinktom. Ale mať omnoho viac presne kvantifikovaných údajov isto nie je na škodu. Celkový úspech tímu sa nedá pripísať len nákupu analytického softvéru. Faktom však je, že reprezentačný tréner nemeckej zostavy Joachim Löw tohto pomocníka používal pred dvoma rokmi, keď sa Nemecko stalo majstrom sveta, a aj v roku 2012, keď sa prepracovalo do semifinále európskeho šampionátu a odnieslo si bronz.

Na druhej strane, vlani sa rovnakým softvérom vyzbrojila česká hokejová reprezentácia a drahý kov nezískala. Aj používanie tréningovej aplikácie si zrejme vyžaduje tréning.

Superplavky neprešli, Pistoriusove protézy áno. Kam technológie posúvajú šport?

Match Insight od spoločnosti SAP slúži na detailnú analýzu fiubalových zápasov Zdroj: Profimedia.cz

Simulovať podmienky

Mať detailný prehľad o športovcovi a na základe toho nastavovať jeho tréning a výkony je čoraz progresívnejšia oblasť, kde technológie ovplyvňujú telesné zápolenie. Niekedy by sa dalo povedať, že dokonca pomáhajú utužovať rodinné vzťahy. Napríklad u Mateja Tótha, viacnásobného slovenského atléta roka a majstra sveta v chôdzi na 50 kilometrov.

„V minulosti sme mesiace trávili v horách kvôli hypoxii [zníženému obsahu kyslíku vo vzduchu, pozn. TREND], dnes vytrvalcom stačí o polovicu menej pobytov v horách. Hypoxické generátory im umožňujú vytvárať si podobné podmienky aj doma. Niekedy bol vytrvalec počas roka od rodiny šesť až deväť mesiacov, dnes je to o polovicu menej,“ hovorí Martin Pupiš, šéftréner slovenskej atletickej reprezentácie.

Zlepšovať efektivitu tréningu pomáha aj rozvoj ďalších meracích zariadení. Okrem športtesterov, teda pokročilých fitnes náramkov a hodiniek, ktoré už merajú aj dĺžku a frekvenciu krokov a zmenu polohy ťažiska tela, sú to aj laktátové analyzátory alebo spiroergometre. Môže to znieť ako časť motora vesmírnej lode Enterprise. V prvom prípade ide o stráženie zaťaženia organizmu na správnej úrovni a v druhom o vyhodnocovanie množstva kyslíka, ktoré vie prijať svalové tkanivo.

Aj 3D tlač pomôže

Do výbavy dnešných atlétov patrí aj hi-tech obuv. A to ideálne vyrobená z materiálov vyvinutých pre NASA a vytlačená na 3D tlačiarni. Platí to napríklad o Adidas Futurecraft, prototype z vlaňajška, ktorý je presne špecifikovaný pre chodidlo konkrétneho športovca. Výbava Mateja Tótha zatiaľ nie je zameraná týmto smerom. „Minulý rok bol Matej v takej kondícii, že by aj v iných teniskách triumfoval. Používa sériovo vyrábané, ale, samozrejme, také, ktoré považuje za najlepšie, a to mu len pomáha,“ vysvetľuje M. Pupiš.

3D tlač už má v profesionálnom športe svoje miesto. Je len vecou fantázie, čo všetko sa dá tlačiť, od častí tenisových rakiet, cez snoubordy až po pažbu pri rôznych druhoch športovej streľby. Lukáš Mikula, tréner slovenských freeski reprezentantiek, si chváli možnosť prispôsobiť si to, čo ho baví. A tým je vytváranie fotografií a videí tohto vizuálne atraktívneho športu. „Mám kamaráta so skvelou 3D tlačiarňou. Obľubujem karbón a hliník a vďaka 3D tlači som si vyrobil vlastné držiaky na statívy a iné doplnky,“ hovorí.

3D technológia sa vo februári tohto roku zapísala do dejín. Dva týždne pred finále amerického futbalu Super Bowl si Thomas Davis, hráč Carolina Panthers, zlomil ruku. Vďaka 3D skeningu sa firme Whiteclouds, ktorá je jedným z najväčších sprostredkovateľov 3D tlače pre verejnosť, podarilo vytlačiť vhodnú výstuž – dostatočne pevnú, ale ľahkú a presne namodelovanú na Davisovo predlaktie.

Superplavky neprešli, Pistoriusove protézy áno. Kam technológie posúvajú šport?

3D tlač preniká aj do športovej výbavy – atletická obuv Adidas Futurecraft Zdroj: Adidas

Virtuálna realita športu

Hráč vidí, ako na neho zľava beží obranca. Pozrie sa vpravo a za seba a rozhodne sa prihrať radšej iným smerom. Potom klik, a svet sa zastaví. Nikto nepochyboval o tom, že virtuálna realita vstúpi skôr či neskôr aj na pole športovej reality. Sledovať zápas z perspektívy ľubovoľného hráča je taktická výhoda, čo pochopili aj Jeremy Bailenson a Derek Belch zo Stanfordskej univerzity.

Založili start-up a projekt STriVR. Aplikácia pre okuliare Oculus Rift dovoľuje prezerať si zápas stále znova a pochopiť takmer na vlastnej koži, kto kde urobil aké chyby. Dvojročnú zmluvu s nimi už podpísal klub Dallas Cowboys, ktorí takto budú trénovať svojich quarterbackov.

Virtuálna realita môže prispieť k lepšej vizualizácii, prežívaniu stresových situácií

Podobný systém vyvinula aj holandská firma Beyond Sports už predvlani. S tým rozdielom, že v ich systéme si hráč môže pozrieť simuláciu reálneho zápasu a rozhodovať sa, ako v konkrétnej situácii postupovať ďalej. Prvými klubmi, ktoré idú na tréning s okuliarmi, je PS Eindhoven a AZ Alkmaar.

Využitie virtuálnej reality si pri tréningoch vie predstaviť aj Danka Barteková, úspešná slovenská reprezentantka v streleckej disciplíne skeet, ktorá z posledných olympijských hier priniesla bronz. „Virtuálna realita môže prispieť k lepšej vizualizácii, prežívaniu stresových situácií. Mozog si na ne zvykne, a keď k nim reálne dôjde, reaguje v pokoji a s rozvahou, čo je u nás kľúčové. Teším sa, keď sa virtuálna realita dostane do bežného športového tréningu,“ hovorí.

V jej športovej disciplíne sú technológie na každom kroku. Tréning zatiaľ bez okuliarov absolvuje na simulátore, ktorý predstavujú dva 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa