Kvalifikovaní ľudia zo Slovenska zmizli, všetci sú v zahraničí a v našich končinách už nemá kto pracovať. Aj takto môžu znieť titulky novín o pár desiatok rokov, ak pôjdeme súčasným tempom odlevu vysokokvalifikovanej pracovnej sily do cudziny. Na poplach bijú najmä technologické firmy či startupy s globálnym dosahom, ktoré nevedia pre svoje nápady často nájsť kvalitných ľudí. Napríklad firmy ako Exponea či Slido vznikli na Slovensku so slovenskými ľuďmi, ale napokon ich prevzali americké obry, ktoré v nich videli extrémny potenciál a dokážu im zabezpečiť kvalitných ľudí.

Ministerstvo práce už dávnejšie ukázalo štatistiky a predpoklady vývoja trhu do roku 2025. Slovensku chýbajú špecialisti. Viac ako 68-tisíc. Takmer pätina potreby trhu práce bude už čoskoro tvorená dopytom práve po nich. Na trhu je málo voľných ľudí, ktorí by obsadili pozície pre technologické a globálne firmy. Najväčší nedostatok je najmä v oblasti špecializovaných pracovných ponúk vo farmácii, zdravotníctve, IT, elektrotechnike či energetike.

Historický dopyt

Zlý stav je možné pozorovať aj na pracovných portáloch, ktoré sa doslova hemžia ponukami z IT sektora. V marci zaznamenala Profesia nový rekord v informačných technológiách. Ten bol však v máji prekonaný. Obrovský záujem zamestnávateľov o IT špecialistov vôbec neutícha.

Najviac pracovných ponúk sa nachádza v Bratislavskom kraji, za ktorým nasleduje Košický a Žilinský kraj. Ponuky práce v IT sektore výrazne ovplyvnila aj koronakríza. Digitalizácia, na ktorú firmy vo veľkom pristupujú, zvyšuje dopyt po IT zamestnancoch. Koronavírus navyše spôsobil, že veci, ktoré sa často inovovali mesiace a roky, sa dnes inovujú za týždne a dni. Profesia vo svojej 24-ročnej histórii nikdy nedisponovala vyšším počtom ponúk v informačných technológiách, ako je to dnes.

Ak sa Slovensko nezmení z výrobnej haly na inovatívnu ekonomiku, tak môžeme zabudnúť na to, ako sa tu máme teraz.
Šimon Šicko, Pixel Federation

Firmy trápi najmä nedostatok špecialistov. Napriek tomu, že platy v informačných technológiách sú lákavé, ľudia často nespĺňajú požiadavky. Kým vlani platilo, že na jednu pracovnú ponuku v IT zareagovalo priemerne deväť uchádzačov, dnes je to päť a pol. Rovnaký problém majú aj v zahraničí, čo potvrdzuje fakt, že Profesia eviduje vysoké čísla IT ponúk aj spoza hraníc. Počas prvého kvartálu išlo o 1 131 takýchto inzerátov. Najviac pracovných ponúk prichádza z Česka, Maďarska či Rakúska.

Veľkou témou je aj digitalizácia a automatizácia. Na Slovensku by bolo možné automatizovať až 53 percent pracovných miest. Podľa štúdie z minulého roka až desať miliónov pracovných miest v rámci strednej a východnej Európy bude pre pandémiu koronavírusu ohrozených a z nich sa môže automatizovať do roku 2030 až jedna tretina. Slovensko musí byť na obrovské zmeny pripravené. Technologické trendy opäť zvýšia dopyt po vysokošpecializovaných zamestnancoch, ktorí budú stroje a technológie ovládať.

Problém školstvo

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa